Kruk: Skup akcji po cenie 350 zł wiąże się z dużą premią, spodziewamy się dużego zainteresowania

Omawiane walory:

Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Tomasz Kałuziak, dyrektor ds. relacji inwestorskich i rozwoju Kruka. Głównym tematem spotkania były szczegóły dotyczące zasad udziału w trwającym skupie akcji własnych.

kruk,skup,akcji,buyback,terminy

Do 13 listopada trwają zapisy w ramach skupu akcji Kruka. Spółka oferuje 350 zł za walor.

W tym roku akcjonariusze Kruka zamiast dywidendy wybrali buy back, czyli skup akcji własnych. Oferowana stawka 350 zł za walor to więcej niż wynosi historyczny szczyt notowań. We wtorek na zamknięciu sesji za jedną akcję wrocławskiej spółki płacono równo 130 zł. Oferta buy backu przewiduje więc blisko 170 proc. premii względem ceny rynkowej. Cały budżet buy backu to 95 mln zł. Zapisy ruszyły 19 października i potrwają do 13 listopada włącznie.

– Kruk od 6 lat dzieli się zyskiem z akcjonariuszami i chciałby pozostać taką spółką, choć nie posiada formalnej polityki dywidendowej. Co roku zarząd i akcjonariusze analizują sytuację, aby móc podzielić się zyskiem, jednocześnie zapewniając wzrost spółki. W tym roku akcjonariusze Kruka zdecydowali o skupie akcji w ramach wypłaty dochodu za 2019 rok. Liczymy, że spotka się on z dużym zainteresowaniem akcjonariuszy, którzy cenę 350 zł za akcję w skupie uznają za bardzo atrakcyjną – powiedział na czacie inwestorskim w StockWatch.pl Tomasz Kałuziak, dyrektor ds. relacji inwestorskich i rozwoju Kruka.

Trzeba jednak pamiętać, że spółka skupi maksymalnie 271 tys. akcji. Jeśli inwestorzy zgłoszą większą pulę (co jest niemal pewne), zapisy zostaną proporcjonalnie zredukowane.

– Skup akcji po cenie 350 zł wiąże się z dużą premią względem obecnej ceny waloru, w związku z czym spodziewamy się dużego zainteresowania, a tym samym – dużej redukcji. Kruk chce skupić 271 tys. akcji, a obecnie liczba akcji w obiegu to 18.971.811 – powiedział Tomasz Kałuziak.

>> Zapis całego spotkania z Tomaszem Kałuziakiem, dyrektorem ds. relacji inwestorskich i rozwoju KRUK SA znajdziesz tutaj

Warto też dodać, że spółka wykonała ukłon w stronę drobnych akcjonariuszy. Przy zapisach w przedziale 30 do 69 akcji zrezygnowano z „zaokrąglania w dół”. Inwestorzy składając zapis w tym przedziale mają gwarancję, że spółka odkupi od nich 1 akcję. Przy złożeniu kilku ofert z jednego rachunku, oferty zostaną zsumowane do jednej.

– Przedział 30 – 69 akcji jest jedynym progiem, który gwarantuje przydział jednej akcji. Akcje dla zapisów na liczbę akcji poza tym przedziałem będą przydzielane na zasadzie proporcjonalnej redukcji – dodał Kałuziak.

Harmonogram skupu akcji Kruka

Termin Wydarzenie
13 października 2020 r. Data ogłoszenia oferty skupu akcji
19 października 2020 r. Rozpoczęcie przyjmowania ofert zbycia akcji
13 listopada 2020 r. Zakończenia przyjmowania ofert zbycia akcji
16 listopada 2020 r. Weryfikacja złożonych zapisów i przeprowadzenie redukcji
18 listopada 2020 r. Planowana data zawarcia transakcji odkupienia akcji

Jak wziąć udział w skupie akcji

Skup akcji w imieniu spółki przeprowadzi Santander BM. Akcjonariusze mogą też składać zapisy w domach maklerskich, w których są prowadzone ich rachunki papierów wartościowych i do których przypisane są akcje Kruka.

– Pierwszym krokiem w zapisie na skup akcji powinien być kontakt z domem maklerskim, w którym inwestor prowadzi rachunek, natomiast dom maklerski powinien zrealizować proces zapisu od początku do końca u siebie. Proces w zależności od domu maklerskiego może się różnić. Dodatkowo, zachęcamy do zapoznania się z pytaniami i odpowiedziami dot. skupu. Treść dostępna jest pod tym linkiem – powiedział Tomasz Kałuziak.

Złożenie zapisu w ramach skupu akcji wiąże się z zablokowaniem zgłoszonych akcji na rachunku maklerskim. To oznacza, że inwestor nie będzie mógł nimi handlować do czasu zamknięcia i rozliczenia transakcji. W tym kontekście należy spodziewać się spadku obrotów na akcjach Kruka w połowie listopada.

Przewidujemy, że duża część akcjonariuszy, w tym najwięksi zapiszą się pod koniec przewidzianego terminu, tj. bliżej 13 listopada 2020 r. Może to spowodować tymczasowe zmniejszenie obrotu akcjami Kruka na GPW – dodał Kałuziak.

>> Kosztowa poduszka – omówienie sprawozdania finansowego Kruk SA po II kw. 2020 r.

Skup akcji własnych to alternatywa dla dywidendy. Ta forma dystrybucji zysku ma jedną dużą zaletę – korzyści podatkowe. W przypadku wypłaty dywidendy podatek jest pobierany z góry (19 proc.), a inwestor otrzymuje kwotę netto. W wypadku buy backu podatek jest odroczony do czasu rocznego rozliczenia podatkowego. Wynik z transakcji sprzedaży akcji w skupie może być rozliczony z pozostałymi zyskami i stratami w zeznaniu podatkowym.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r. We wtorek na zamknięciu sesji za jeden walor płacono równo 130 zł. Przy tym kursie Kruk jest wyceniany na blisko 2,5 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Kruk)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR