Kruk w ramach dywidendy proponuje akcjonariuszom 35 mln zł

Omawiane walory:

Zarząd giełdowego Kruka będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 2 zł na akcję. W sumie do podziału trafi około 35 mln zł ze skonsolidowanego zysku netto wypracowanego w 2015 roku.

Stopa dywidendy będzie symboliczna. Przy obecnym kursie akcji na poziomie 177,35 zł wyniesie nieco ponad 1,1 proc. Nie zmienia to faktu, że tegoroczną propozycję można potraktować jako przysłowiową wisienkę na torcie, ponieważ notowania spółki windykacyjnej systematycznie rosną. W ciągu roku akcjonariusze Kruka zarobili blisko 40 proc. Dla porównania w tym samym okresie indeks szerokiego rynku WIG spadł o ponad 13 proc., a mWIG40, do którego należy Kruk, schudł o blisko 4 proc.

Pozostała część ubiegłorocznego zysku ma trafić na kapitał zapasowy. Jeśli akcjonariusze zaakceptują propozycję, będzie to drugi rok z rzędu, kiedy Kruk wypłaci dywidendę. W ubiegłym roku dywidenda wyniosła 1,50 zł na jedną akcję (stopa 0,94 proc.).

– Za nami kolejny dobry rok – tylko w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku zysk netto wyniósł 160 mln zł, czyli o 6 procent więcej niż w całym 2014 roku. Niezmiennie chcemy być spółką, która stawia na dynamiczny rozwój, ekspansję i zwiększanie zysków, a dodatkowo dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Wierzę, że takie podejście cechuje dobre spółki giełdowe. – powiedział Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA.

>> Więcej informacji na temat działalności Grupy Kruk oraz jej wyników finansowych znajdziesz tutaj

W opinii zarządu, wypłata dywidendy w wysokości 2 zł na akcję nie będzie miała wpływu na nadrzędne plany dalszego rozwoju. Wypłata i wysokość dywidendy uwzględnienia zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji w kolejnych latach oraz aktualny poziom zadłużenia i sytuację finansową grupy. Wskaźnik długu netto do kapitałów własnych na koniec III kwartału 2015 roku wyniósł 1,0x i był najniższy od I kwartału 2011 roku.

Równo za tydzień windykacyjny Kruk podzieli się wynikami za IV kwartał 2015 roku. Grupa ma za sobą najlepszy rok w historii – w 2015 roku spłaty z portfeli wierzytelności nabytych wyniosły 825 mln zł. W ujęciu r/r to wzrost aż o 116 proc. Wysoka dynamika jest zasługą m.in. poprawy efektywności na posiadanym już portfelu wierzytelności oraz sprzyjającego otoczenia gospodarczego.

– Kruk raportował już rekordowe wpływy z portfeli w IV kwartale 2015 r. W związku z tym oczekujemy bardzo dobrych wyników w tym okresie. Szacujemy blisko 50-proc. wzrost zysku netto do ponad 38 mln zł. Spółka ma dobre perspektywy na 2016 r. Wpływom powinny służyć chociażby ponad 3-proc. wzrost PKB, impuls fiskalny czy presja płacowa. Zapowiada się również dobry rok po stronie podaży portfeli, dlatego oczekujemy w tym roku dalszej poprawy wyników. – prognozuje Grzegorz Kujawski z Trigon DM.

>> Zobacz także: 6 najważniejszych raportów finansowych najbliższego tygodnia

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR