StockWatch.pl

Kurs akcji KGHM spada po rekomendacji niewypłacania dywidendy za 2018 r.

Omawiane walory:

Zarząd KGHM-u zarekomendował akcjonariuszom przekazanie całego zysku za 2018 r. (2.025 mln zł) na kapitał zapasowy. Decyzja ta nie spodobała się inwestorom. W środę po południu kurs akcji lubińskiego kombinatu spada o 2,4 proc.

Zarząd podkreślił, że rekomendacja jest wynikiem analizy aktualnych możliwości finansowych spółki, w kontekście wdrażanego programu inwestycyjnego, zdefiniowanego w zweryfikowanej strategii na lata 2019-2023. Wniosek zarządu poparła już rada nadzorcza spółki.

– Propozycja zarządu KGHM Polska Miedź SA jest zgodna z obowiązującą polityką dywidendową zakładającą zachowanie równowagi pomiędzy poziomem wypłacanej dywidendy a możliwościami efektywnego inwestowania spółki w warunkach aktualnego poziomu zadłużenia grupy kapitałowej KGHM – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przypomnijmy, że w 2018 roku miedziowy gigant niespodziewanie przerwał wieloletnią serię dywidend. Spółka tłumaczyła decyzję sytuacją finansową, tj. planami inwestycyjnymi i wysokim poziomem zadłużenia.

W tym roku rynkowi eksperci po cichu liczyli na skromną wypłatę. Jeszcze w grudniu ub.r. Jakub Szkopek, analityk DM mBanku na łamach StockWatch.pl prognozował 1 zł dywidendy na akcję (stopa w okolicach 1 proc.). Rozczarowanie brakiem dywidendy widać po zachowaniu kursu akcji. Jeszcze w południe notowania miedziowej spółki rosły osiągając poziom 112 zł za walor. Po decyzji kurs akcji zapikował. Na pół godziny przed końcem sesji notowania KGHM-u spadają o 2,4 proc. do 108,15 zł.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zielono w Europie, JSW i KGHM ciągną w górę WIG20

  Temat brexitu przestał zajmować europejskich inwestorów, którzy powoli kierują swą uwagę ku ruszającemu sezonowi wyników za III kwartał. Podobnie jest na GPW, gdzie sezon na dobre ruszy za tydzień.

 • DM mBanku podniósł cenę docelową akcji KGHM-u do 90 zł

  Jakub Szkopek, analityk DM mBanku, w raporcie z 14 października podniósł zalecenie z trzymaj do akumuluj oraz podwyższył cenę docelową z 77,51 zł do 90,21 zł. Względem bieżącego kursu na GPW wycena jest wyższa o blisko 15 proc.

 • Lekkie wzrosty na GPW, KGHM spada w ślad za cenami miedzi

  Mocny początek sezonu wyników na Wall Street wspiera nastroje na światowych giełdach, lekko pomagając również warszawskiej giełdzie. Jednak, żeby indeksy mocniej ruszyły do góry, konieczne będą nowe impulsy. Pytanie, czy takowe się dziś pojawią?

 • LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

  Mocne wzrosty LPP, KGHM i Play to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.

 • Vestor DM ściął cenę docelową akcji KGHM do 85 zł

  Marcin Górnik w raporcie z 30 sierpnia obniżył cenę docelową akcji KGHM-u o 1/4 do 85 zł za sztukę. Z uwagi na lipcowo-sierpniową przecenę, która sprowadził kurs w okolice 70 zł, biuro podtrzymało rekomendację akumuluj.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR