Kurs akcji KGHM spada po rekomendacji niewypłacania dywidendy za 2018 r.

Omawiane walory:

Zarząd KGHM-u zarekomendował akcjonariuszom przekazanie całego zysku za 2018 r. (2.025 mln zł) na kapitał zapasowy. Decyzja ta nie spodobała się inwestorom. W środę po południu kurs akcji lubińskiego kombinatu spada o 2,4 proc.

Zarząd podkreślił, że rekomendacja jest wynikiem analizy aktualnych możliwości finansowych spółki, w kontekście wdrażanego programu inwestycyjnego, zdefiniowanego w zweryfikowanej strategii na lata 2019-2023. Wniosek zarządu poparła już rada nadzorcza spółki.

– Propozycja zarządu KGHM Polska Miedź SA jest zgodna z obowiązującą polityką dywidendową zakładającą zachowanie równowagi pomiędzy poziomem wypłacanej dywidendy a możliwościami efektywnego inwestowania spółki w warunkach aktualnego poziomu zadłużenia grupy kapitałowej KGHM – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przypomnijmy, że w 2018 roku miedziowy gigant niespodziewanie przerwał wieloletnią serię dywidend. Spółka tłumaczyła decyzję sytuacją finansową, tj. planami inwestycyjnymi i wysokim poziomem zadłużenia.

W tym roku rynkowi eksperci po cichu liczyli na skromną wypłatę. Jeszcze w grudniu ub.r. Jakub Szkopek, analityk DM mBanku na łamach StockWatch.pl prognozował 1 zł dywidendy na akcję (stopa w okolicach 1 proc.). Rozczarowanie brakiem dywidendy widać po zachowaniu kursu akcji. Jeszcze w południe notowania miedziowej spółki rosły osiągając poziom 112 zł za walor. Po decyzji kurs akcji zapikował. Na pół godziny przed końcem sesji notowania KGHM-u spadają o 2,4 proc. do 108,15 zł.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR