Raport: Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r.

Omawiane walory: , , , , , , , , , , , ,

Według szacunków StockWatch.pl, w przyszłym roku 13 spółek z prestiżowego indeksu GPW wypłaci łącznie 12,8 mld zł dywidend. Kwotami idącymi w miliardy złotych podzielą się reprezentanci sektora paliwowego, bankowego i ubezpieczeniowego.

Zanim przejdziemy do spółek, które podzielą się dywidendą, odnotujmy kto będzie „wielkim nieobecnym” sezonu dywidendowego 2019. Z najnowszych doniesień wiadomo, że w przyszłym roku wypłaty zysku nie planuje Alior Bank. Wiceprezes Filip Gorczyca jeszcze podczas prezentacji wyników za III kwartał przyznał, że spółka będzie gotowa do wypłaty dywidendy dopiero w 2020 roku. Na ekstra wypłatę nie mają co liczyć także akcjonariusze Orange Polska i spółek energetycznych. Każda z nich jest w trakcie kosztowych inwestycji. Telekom postawił na budowę sieci światłowodowej i przed 2020 r. raczej nie wróci do dywidendy. Z kolei PGE, Tauron i Energa pompują miliardy złotych w nowe aktywa wytwórcze. Nikłe szanse na dywidendę mają także akcjonariusze CD Projektu. Ale akurat w wypadku tej spółki kwestia dywidendy nie gra większej roli. Kluczową sprawą są postępy w produkcji gry Cyberpunk 2077 i plany premiery. Listę nieobecnych zamyka Cyfrowy Polsat, który obecnie skupia się na redukcji zadłużenia.

W handlu dywidenda to niemal tradycja

Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r. [AKTUALIZACJA]

W przyszłym roku na dywidendy mogą liczyć akcjonariusze spółek z szeroko rozumianej branży handlowej. Tu walka o poziom przyszłorocznej stawki trwa do samego końca. Dosłownie, bo ostatnie tygodnie roku (przedświąteczne) to dla branży okres żniw. Warto odnotować, że CCC, LPP i Eurocash dzielą się zyskiem nieprzerwanie od blisko dekady.

Dywidendową passę z pewnością będzie chciało podtrzymać CCC. Polityka dywidendowa obuwniczej grupy zakłada wypłatę mieszczącą się w przedziale 33-66 proc. skonsolidowanego zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej (z zastrzeżeniem, że dług netto/EBITDA na koniec roku obrotowego nie przekroczy 3,0x). Zdaniem Adriana Górniaka, analityka DM BDM, dla dywidendy CCC kluczowe będą wyniki bieżącego kwartału. A te, póki co, są pod presją wyjątkowo suchej i ciepłej jesieni. Z kolei w LPP można oczekiwać niewielkiego wzrostu stawki płaconej na akcję.

– Zarząd LPP już wcześniej zasygnalizował, że dywidenda będzie na „minimalnym” poziomie. Spółka woli posiadać więcej gotówki i wzmacniać bilans, więc nie spodziewam się znacząco wyższej dywidendy niż miało to miejsce w 2018 roku. – komentuje Adrian Górniak, analityk DM BDM SA.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

W ubiegłym roku LPP wypłaciło 40 zł na akcję, a CCC 2,30 zł. Stopy dywidend wyniosły odpowiednio 0,44 proc. i 1 proc.

Kolejną kartę w swojej bogatej historii dywidendowej zapisze też Eurocash. Adrian Górniak zaznacza, że przyszłoroczna wypłata zależy głównie od wyników w segmencie handlu detalicznego i postępów w integracji przejętej w maju br. sieci marketów Mila, która obecnie obciąża rezultaty całej grupy.

Narastająco po 9 miesiącach spółka osiągnęła prawie 55 mln zł zysku netto. W poprzednich sześciu latach Eurocash wypłacał dywidendy w przedziale 0,70-1 zł na akcję, co dawało końcową wartość w przedziale 100-140 mln zł rocznie.

– Jeśli chodzi o szacunki dywidendy za rok 2018, to mamy dwie istotne kwestie do rozważenia. Po pierwsze możliwość rozpoznania w wyniku czwartego kwartału zysku na transakcji sprzedaży PayUp. Spółka określiła szacowany maksymalny zysk na tej transakcji na 102 mln zł, choć jak wiadomo będzie on zależny od osiągnięcia pewnych parametrów finansowych w kolejnych okresach. Niewątpliwie rozpoznanie nawet tylko części tego zysku w ostatnim kwartale 2018 roku istotnie zwiększyłoby zysk netto za rok 2018. Po drugie, choć obecny zysk jest istotnie niższy od zeszłorocznej dywidendy, to należy pamiętać, że przed nami czwarty kwartał, który często wygląda najlepiej pod kątem wyniku operacyjnego (rozliczanie bonusów rocznych od dostawców). Ostrożnie możemy zakładać, że spółka nie będzie chciała zejść poniżej poziomu dywidendy z poprzednich dwóch lat, czyli 0,73 zł na akcję, co daje około 102 mln zł razem dywidendy. W takim wypadku przy obecnym kursie na poziomie około 18 zł, oznacza to całkiem rozsądną stopę dywidendy na poziomie około 4 proc. Można sobie oczywiście wyobrazić wypłatę zwiększonej dywidendy (w związku z rozpoznaniem zysku na transakcji sprzedaży Payup), jednakże biorąc pod uwagę chęć zmniejszenia zadłużenia spółki związanego z M&A, nie traktowałbym takiej opcji jako scenariusz bazowy. – komentuje Przemek Staniszewski, analityk StockWatch.pl.

>> Pogoń za pendoDINO – omówienie sprawozdania finansowego Eurocashu po III kw. 2018 r.

KGHM i JSW sypną groszem

Przyszły rok zapowiada się wyjątkowo ciekawie dla akcjonariuszy spółek surowcowych. Wiele wskazuje na to, że po dłuższej przerwie (spowodowanej dekoniunkturą na rynku surowcowym) do płacenia dywidendy wróci JSW. Poprzednim razem jastrzębska spółka wypłaciła 2,52 zł na akcję w 2013 r. Zarząd już kilka razy sygnalizował chęć reaktywacji polityki dywidendowej, ale póki co na słowach się kończyło. Tym razem plan wypłaty „do 30 proc. skonsolidowanego zysku netto” może wypalić. Jakub Szkopek zakłada, że przyszłoroczna dywidenda JSW wyniesie 4,70 zł, co przy obecnym kursie akcji daje imponującą stopę 6,7 proc. Jednak w kolejnych latach spółkę i akcjonariuszy znów czeka zaciskanie pasa. Analityk DM mBanku zwraca uwagę na zawrotne tempo wzrostu kosztów energii elektrycznej i świadczeń pracowniczych.

– W wypadku JSW zakładamy, że przedmiotem dywidendy może być około 30 proc. zysku za 2018 rok, co przekładałoby się na 4,70 zł dywidendy na akcję. Biorąc jednak pod uwagę wysoką inflację kosztową i słabe momentum na ryku stali w Chinach, niewykluczone, że dywidenda ta nie zostanie powtórzona w kolejnych latach. Według naszych szacunków, w 2019 r. przy założonym programie inwestycyjnym i inflacji kosztów, grupa nie będzie już generować wolnych przepływów gotówki. – prognozuje Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

>> Ryzyka czają się za rogiem – omówienie sytuacji finansowej i wyników po III kw. 2018 r.

Po tegorocznej „niespodziance” dywidenda będzie języczkiem u wagi w KGHM-ie. Przypomnijmy, że w tym roku miedziowy gigant niespodziewanie zatrzymał cały zysk w spółce i przerwał 13-letnią serię dywidend. Spółka tłumaczyła decyzję sytuacją finansową, tj. planami inwestycyjnymi i wysokim poziomem zadłużenia. W przyszłym roku KGHM może jednak szarpnąć się na wypłatę. Scenariusz DM mBanku zakłada 1 zł dywidendy na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 1 proc.

– W wypadku KGHM zakładamy, że grupa w 2019 roku mogłaby wypłacić 1 zł dywidendy na akcję, co przy bieżącej cenie akcji praktycznie miałoby marginalne znaczenie. Biorąc pod uwagę dużą inflację kosztów wydobycia oraz fakt, że podatek miedziowy angażuje znaczące ilości nadwyżkowego strumienia gotówki, grupa generuje stosunkowo niskie wolne przepływy gotówki. – prognozuje Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Dywidenda do pełna

Na dywidendy idące w miliardy złotych można liczyć w sektorze paliwowym. W sumie PKN Orlen, Lotos i PGNiG mogą wyłożyć na stół blisko 3 mld zł.

10 spółek, które sypną groszem na święta >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W tym roku PGNiG sprawiło zawód akcjonariuszom i podobnie jak KGHM niespodziewanie wycofało się z wypłaty. Głosami Skarbu Państwa zdecydowano o zatrzymaniu zysków w spółce. Ostatecznie złe wrażenie udało się nieco zatrzeć dywidendą zaliczkową w wysokości 404 mln zł, czyli 7 gorszy na akcję. Warto dodać, że to pierwsza tego typu dywidenda w historii PGNiG. Specjalnie w tym celu październikowe walne przegłosowało zmianę statutu, która umożliwiła wypłacanie zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego.

Zdaniem eksperta z DM mBanku, w przyszłym roku PGNiG dorzuci jeszcze 13 groszy na akcję. W sumie gazowa spółka wypłaci z zysku za 2018 r. ok. 1.155 mln zł.

– Moim zdaniem, ten brak dywidendy był jednorazową sytuacją i w przyszłym roku spółka wypłaci jeszcze 13 groszy na akcję. Łącznie akcjonariusze z zysku za 2018 r. otrzymają 20 groszy na walor. Dodatkowo nie można wykluczyć, że do tego dojdzie dywidenda zaliczkowa płacona już z zysku za 2019 r. – uważa Kamil Kliszcz, dyrektor departamentu analiz DM mBanku.

Pokaźne kwoty wypłacą też czołowe polskie rafinerie. Prognozy dla Orlenu zakładają powtórkę dywidendy z bieżącego i ubiegłego roku, czyli wypłatę 1,28 mld zł (3 zł/akcja). Pozytywną niespodziankę może sprawić w przyszłym roku Lotos. Gdańska rafineria w 2017 r. reaktywowała politykę dywidendy i wypłaciła 1 zł na akcję. Identyczna stawka pojawiła się w tym roku. Według eksperta z DM mBanku, z zysku za 2018 r. Lotos może wypłacić nawet 554 mln zł, czyli 3 zł na walor. Ostateczna wysokość dywidendy będzie uzależniona od kwestii fuzji z Orlenem i apetytu na gotówkę ze strony głównego akcjonariusza.

– Biorąc pod uwagę wyniki tego roku oraz poprawę sytuacji bilansowej, spodziewamy się wypłaty 3 zł dywidendy na akcję. W wypadku Orlenu zakładamy powtórzenie dywidendy i wypłatę 3 zł na akcję. Czynnikiem ryzyka dla powyższego scenariusza jest kwestia fuzji obu spółek. Jeśli do połączenia dojdzie w przyszłym roku, Orlen będzie miał argument do ewentualnego obniżenia stawki lub nawet rezygnacji z wypłaty. Z kolei w Lotosie główny akcjonariusz tuż przed fuzją może pokusić się o maksymalizację wypłaty. – prognozuje Kamil Kliszcz, dyrektor departamentu analiz DM mBanku.

Miliardy złotych z banków i PZU

Prawdziwe polowanie na dywidendy szykuje się w sektorze bankowym. Oczywiście ostatnie słowo będzie należało do Komisji Nadzoru Finansowego, która pod koniec roku wyda indywidualne wytyczne dla każdego banku, ale już teraz wiadomo, że większość zdrowych spółek będzie miała warunki do wypłaty przynajmniej części zysków.

Michał Konarski, analityk DM mBanku prognozuje, że PKO BP podzieli między akcjonariuszy 1,9 mld zł, Pekao 1,97 mld zł, a Santander Bank Polska rekordowe 2,4 mld zł.

– PKO BP jest w świetnej kondycji, co potwierdziły europejskie stress-testy. W przyszłym roku bank powinien wypłacić 50 proc. zysku netto (1,52 zł na akcję). Problemów z dywidendą nie powinien mieć także Pekao. Wicelider sektora może wzorem lat ubiegłych wypłacić swoim akcjonariuszom 90-100 proc. zysku (7,53 zł na akcję). Największą pozytywną niespodzianką w sektorze może być Santander Bank Polska (d. BZ WBK), który na przyszłoroczną dywidendę możne przeznaczyć 1,4 mld zł zysków niepodzielonych z lat ubiegłych plus 50 proc. zysku za 2018 r. W optymistycznym scenariuszu do akcjonariuszy może trafić rekordowe 2,4 mld zł, czyli ok. 25 zł na akcję. – uważa Michał Konarski, analityk DM mBanku.

Do tego grona dołączy zapewne mBank, który już zasygnalizował, że chce przeznaczyć 20 proc. zysku za 2018 r. na dywidendę. W optymistycznym scenariuszu zarząd nastawia się na wypłatę nawet połowy tegorocznego wyniku.

W tym roku mBank dostał od KNF zgodę na wypłatę do 20 proc. zysku netto za 2017 rok. W sumie do akcjonariuszy trafiło 217,9 mln zł, tj. 5,15 zł na akcję (DY=1,17 proc.).

Kolejnej pokaźnej dywidendy można spodziewać się w PZU. Zdaniem analityka DM mBanku, największy polski ubezpieczyciel może wypłacić nawet 2,80 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 6,5 proc. Pewnym czynnikiem ryzyka dla tego scenariusza jest wisząca kwestia przejęcia pakietu akcji Pekao od PFR.

– Ubezpieczyciel może przeznaczyć 75 proc. zysku skonsolidowanego na dywidendę. W tym scenariuszu na każdą akcję mogłoby przypaść po 2,80 zł, czyli o 30 groszy więcej na akcję niż w 2018 roku. Jednak przy PZU należy pamiętać, że istnieje pewne ryzyko. Mianowicie kwestia odkupu akcji Pekao od PFR. Wiadomo, że Fundusz zapłacił za 12,8-proc. pakiet banku 4 mld zł. Gdyby okazało się, że PFR chce wyjść z tej inwestycji, PZU będzie potrzebowało dużych środków. Wówczas może albo zmniejszyć stawkę dywidendy lub nawet zrezygnować z wypłaty. – prognozuje Michał Konarski, analityk DM mBanku.

W tym roku PZU przeznaczył na wypłatę 2.159 mln zł z zysku za 2017 rok na dywidendę. Akcjonariusze otrzymali po 2,50 zł na akcję. Rok wcześniej największy polski ubezpieczyciel wypłacił 1.209 mln zł z zysku za 2016 rok na dywidendę, co oznaczało wypłatę w wysokości 1,40 zł na walor.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, eurocash, jsw, kghm, Lotos, lpp, mBank, Pekao, PGNiG, PKNOrlen, pkobp, PZU, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR