Kurs akcji PGE spada po doniesieniach o szykowanym wejściu w inwestycję w Ostrołęce

Omawiane walory: , ,

Energa, Enea i Elektrownia Ostrołęka zawarły porozumienie z Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych Energia - zarządzanym przez należące do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) TFI Energia - w zakresie zaangażowania kapitałowego w kwocie do 1 mld zł w projekt budowy i eksploatacji bloku energetycznego, o mocy brutto około 1.000 MW. W środę rano akcje PGE tanieją o 2,6 proc.

(Fot. PanSG/Wikimedia Commons)

Prezes Enei Mirosław Kowalik poinformował, że spółki prowadzą rozmowy z bankami w sprawie pozostałego finansowania dla projektu i liczą na zamknięcie finansowania do końca roku. Jedynym akcjonariuszem TFI Energia SA (wcześniej PGE TFI SA) jest Polska Grupa Energetyczna (PGE).

– 4 września 2018 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Energa SA, Enea SA, Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o., a Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych Energia w zakresie zaangażowania kapitałowego Funduszu (poprzez objęcie udziałów w kapitale zakładowym spółki) w realizowany przez spółkę projekt przygotowania, budowy i eksploatacji bloku energetycznego, o mocy brutto około 1000 MW, opalanego węglem kamiennym – czytamy w komunikacie Energi i Enei.

Zaangażowanie się Funduszu w spółkę Elektrownia Ostrołęka jest uzależnione od spełnienia się szeregu warunków o charakterze prawnym, korporacyjnym i finansowym, w tym od sytuacji rynkowej.

– Porozumienie stanowi wyłącznie zobowiązanie do prowadzenia negocjacji w dobrej wierze dotyczących zawarcia przez Fundusz z Energa SA, Enea SA oraz spółką umowy inwestycyjnej, bądź przystąpienia Funduszu do obecnie obowiązującej umowy inwestycyjnej, o podpisaniu której emitent informował w raporcie bieżącym nr 49/2016 z 8 grudnia 2016 roku. Porozumienie obowiązuje od dnia zawarcia do 30 listopada 2018 roku – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W treści porozumienia określono wstępną strukturę finansowania projektu, gdzie łącznie 2 mld zł obejmuje kapitał wnoszony do spółki przez Energę i Eneę (po 1 mld zł), uwzględniając w tej kwocie środki wnoszone przez przez spółki przed dniem zawarcia ewentualnej umowy inwestycyjnej z Funduszem, oraz maksymalnie 1 mld zł kapitału wnoszonego do spółki przez Fundusz, natomiast pozostała kwota przypadać będzie na pozostałe formy finansowania.

– To jest bardzo dobra wiadomość dla projektu, ponieważ dywersyfikuje ryzyko – skomentował zawarcie porozumienia prezes Enei Mirosław Kowalik w rozmowie z dziennikarzami w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Dodał, że spółki prowadzą rozmowy z bankami w sprawie pozostałego finansowania dla projektu. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom PGE

– Trwają intensywne prace. Chcemy jak najszybciej zamknąć finansowanie – dodał prezes.

Potwierdził, że jest to realne do osiągnięcia w tym roku.

W lipcu br. Elektrownia Ostrołęka, której wspólnikami są Energa i Enea, zawarła z konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems umowę na generalne wykonawstwo Elektrowni Ostrołęka C. Wartość umowy to ok. 6,02 mld zł brutto.

Jak informowano wcześniej, wysokosprawny blok energetyczny o mocy ok. 1.000 MWe, na parametry nadkrytyczne pary, opalany będzie węglem kamiennym z wykorzystaniem najnowocześniejszych, ekologicznych rozwiązań technologicznych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, energa, PGE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Byki nie powiedziały ostatniego słowa, w grze Allegro i Wielton

  Sentyment na warszawskiej giełdzie pozostaje dobry, a inwestorzy wciąż chętnie kupują akcje. W centrum uwagi znalazły się spółki publikujące wyniki kwartalne. Furorę zrobił zwłaszcza Wielton. Pierwszy raz od 6 sesji drożeją akcje Allegro.

 • PGE ma nadzieję na szybki powrót do wypłaty dywidendy

  Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej ma nadzieję na szybki powrót do wypłaty dywidendy, poinformował prezes Wojciech Dąbrowski.

 • PGE miała 273 mln zł zysku netto w III kwartale 2020 r.

  Polska Grupa Energetyczna odnotowała 273 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 471 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • PGE wydzierżawiła ok. 320 ha gruntów pod ok. 250 MW fotowoltaiki

  PGE Energia Odnawialna - spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej - otworzyła farmy fotowoltaiczne PV Lutol 1 i PV Lutol 2 o mocy 1 MW każda oraz wydzierżawiła od Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej blisko 320 ha gruntów, na których do końca 2023 r. powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok 250 MW.

 • Wysyp wyników spółek, w grze PGE, Tauron i ING Bank Śląski

  Wyniki kwartalne spółek całkowicie zdominowały pierwszą część czwartkowej sesji na GPW, spychając na dalszy plan zarówno temat lockdownu w Polsce, jak i wyborów prezydenckich w USA, czy pandemii. W centrum uwagi jest sektor energetyczny i bankowy, plus tradycyjnie CD Projekt, Allegro i Mercator, ale też kontynuujące korektę CCC i LPP.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR