Kurs akcji The Farm 51 bije rekordy. World War 3 z problemami, ale i z ogromnym rozgłosem

Omawiane walory:

W poniedziałek tematem numer jeden jest The Farm 51 i jej najnowsza gra World War 3, która w miniony weekend zadebiutowała w formule early acces na platformie Steam. Wygląda na to, że gliwickie studio zrobiło naprawdę niezłą grę, choć z jej premierą nieco się pospieszyło. O wydarzeniu głośno przede wszystkim za sprawą poślizgu i masy błędów, które studio stopniowo "łata" aktualizacjami.

W poniedziałek przed południem kurs akcji The Farm 51 rośnie o 46 proc. i jest najwyżej w historii.

Planowo gra miała zadebiutować w piątek o godzinie 18:00, ale finalnie sprzedaż – z powodów technicznych – ruszyła dopiero ok. godz. 20:30. Niestety, to był tylko początek problemów. Szybko okazało się, że serwery gry nie wytrzymują ogromnego zainteresowania tytułem. W efekcie padały jeden po drugim. Gdy twórcy w końcu postawili serwery na nogi, na pierwszy plan wyszedł problem z ładowaniem gry. Zawiedzeni gracze zaczęli nazywać grę „Loading Screen Simulator”, czyli „Symulator Ekranu Wczytywania”. Dodatkowo nabywcy strzelanki narzekali na ogromne problemy z optymalizacją tytułu. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom The Farm 51

World War 3 od początku cieszy się dużym zainteresowaniem graczy. Źródło: SteamSpy

Około godz. 23:00 The Farm 51 na oficjalnym twitterowym koncie gry poinformowało, że rzuciło wszystkie siły do pracy i prosiło o cierpliwość. Niestety, w międzyczasie na Steamie gracze zdążyli już dać upust swojemu niezadowoleniu. Steam zalały negatywne recenzje, a steamowe forum gry utonęło w wątkach o błędach, problemach z uruchomieniem gry, itp.

Od startu gra otrzymała już 3 patche, a studio wciąż pracuje nad kolejnymi. W niedzielę na twitterowym koncie gry twórcy przeprosili za kłopoty i obiecali dalszą pracę nad ulepszaniem tytułu.

– Żołnierze, jesteśmy z powrotem w biurze i wciąż pracujemy nad sprawą. Wczoraj zrobiliśmy wielki postęp w kwestii rozwiązywania problemów z połączeniem, co pozwoliło części z was faktycznie zagrać i cieszyć się grą. Wciąż nie jest to to, co chcemy wam zaoferować, dlatego w drodze jest runda druga. Naprawdę trudno oddać słowami to, jak przykro jest nam, że do tego doszło. Rozumiemy waszą frustrację i złość – jest ona uzasadniona. Dziękujemy wam za cierpliwość i wiele wyrazów wsparcia, które otrzymujemy. Podnosi nas to na duchu i daje duży zastrzyk motywacji, aby naprawić wszystkie problemy najszybciej, jak to możliwe. – czytamy w oświadczeniu.

Problemy techniczne były do przewidzenia. Pamiętajmy, ze gliwickie studio działało pod presją czasu i kurczącej się gotówki, a to rodziło ryzyko zaprezentowania gry niedopracowanej. Na taki scenariusz wskazywał w ostatniej analizie spółki Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

– Zmiana modelu monetyzacji gry musiała także przełożyć się na wzrost kosztów produkcji i przebudowę dotychczasowych mechanizmów gry, a to wraz z deadlinem premiery w 4 kw. 2018 r. może oznaczać, że gra wyjdzie nie do końca dopracowana – trzeba brać takie ryzyko pod uwagę. – sygnalizował w czerwcowej analizie Paweł Bieniek. >> Czytaj więcej

Inwestorzy wierzą w sukces

Pomimo technicznych kłopotów inwestorzy docenili pozycję w rankingu Steam i liczbę komentarzy zwiastujące wysoką spredaż. W poniedziałek kurs akcji wystartował dwucyfrową luką wzrostową i zwycięsko wychodzi z wielotygodniowej konsolidacji. Przed południem notowania The Farm 51 są na 46-proc. plusie. W szczycie za jeden walor płacono 48,50 zł.

Mimo ogromnych problemów, gracze którym udało się pograć w World War 3 oceniają grę bardzo pozytywnie. Chwalą ciekawą, dynamiczną rozgrywkę, ogromny wybór przy customizacji postaci, ciekawe mapy oraz unikalny kompromis między realizmem a widowiskowością. Efekt: pozytywnych recenzji szybko przybywa i powoli udaje się zatrzeć złe wrażenie. Jeszcze w niedzielę ponad 60 proc. ocen była negatywna. Obecnie na Steamie 49 proc. recenzji z 4.625 jest pozytywnych, co pokazuje mocną poprawę w bardzo krótkim czasie. Warto podkreślić, że WW3 jest na etapie early acces, więc błędów można było się spodziewać. Rynek zdaje się mieć tego świadomość i liczy, że szybkie aktualizacje poprawią jakość gry. Jeśli tak się stanie, to najnowsza produkcja The Farm 51 może jeszcze sprawić jeszcze niejedną niespodziankę.

Gra sprzedaje się świetnie i 3 dni po premierze jest TOP1 na Steamie. Według szacunków SteamSpy, tytuł mógł się sprzedać nawet w nakładzie 100 tys. kopii. Na oficjalne dane trzeba jednak poczekać. Sporą niewiadomą jest z kolei skala zwrotów. Z wpisów w serwisie wynika, że część graczy z uwagi na niedociągnięcia postanowiła wycofać się z kupna.

World War 3 po trzech dniach od premiery zajmuje pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się gier na platformie Steam. (Fot. Steam Global Top Sellers)

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT farm51, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR