StockWatch.pl

Kwartał pod znakiem silnego dolara

Trzeci kwartał stał pod znakiem silnego dolara wobec większości walut z czołówki najpłynniejszych według Bank for International Settlements – tylko dwie waluty umocniły się wobec niego. Obniżki stóp w USA oraz sygnały o słabnącym tempie wzrostu gospodarczego powodują, że jego atrakcyjność spada, wynika z raportu IRR Quarterly.

waluty,dolar,złoty,kryptowaluty,quarterly

Dolar w końcówce roku nie zyska już tak znacząco jak w III kwartale.

US Dollar Index zyskał w III kwartale 3,4 proc., a narastająco za ostatnie 12 miesięcy 4,5 proc. Wśród najpłynniejszych walut w rankingu BIS jedynie turecka lira i meksykańskie peso było zdolne umocnić się wobec USD. Najbardziej osłabiły się waluty rynków wschodzących – real brazylijski stracił 8,6 proc., rand południowoafrykański 7,6 proc. oraz złoty – 7,4 proc.

Główne waluty w III Q 2019. Źródło: IRR Quarterly

Nieudany był III kwartał dla inwestorów na rynku kryptowalutowym – IRR CryptoIndex zniżkował o ok. 47 proc., a najbardziej rozpoznawalny w tym segmencie aktywów bitcoin zniżkował o ok. 33 proc.

Według twórców raportu ze względu na największy poziom niepewności w tym roku, wiążący się głównie z czynnikami geopolitycznymi, kapitał napływał do walut uznawanych za bezpieczną przystań. Beneficjentami tego trendu były dolar amerykański, jen japoński i frank szwajcarski. W odwrocie były waluty rynków wschodzących.

– Sądzimy, że dolar będzie w IV kwartale wciąż mocny, choć nie zyska już tak znacząco jak w III kwartale. Mimo ostatnich słabych odczytów makro gospodarka amerykańska wciąż jest w lepszej formie niż choćby europejska, poziom niepewności utrzyma się, premiując wciąż bezpieczniejsze aktywa, choć należy pamiętać, że ewentualne cięcie stóp w USA zmniejszą atrakcyjność dolara – napisano w IRR Quarterly.

Kryptowaluty w III Q 2019. Źródło: IRR Quarterly

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W ich opinii złoty osłabiał się w III kwartale ze względu na splot wielu czynników. Większość czynników wewnętrznych działało na korzyść złotego, gdyż w Polsce występuje wciąż wysoki wzrost gospodarczy, mimo słabnięcia tempa, stopy procentowe są stabilne, a perspektywa ich obniżki jest oddalona, a rząd zadeklarował prowadzenie polityki zrównoważonego budżetu.

Jedynym, a przy tym nadzwyczajnym czynnikiem, były obawy o niekorzystne implikacje wyroku TSUE dla sektora bankowego.

Z czynników zewnętrznych negatywny wpływ na złotego miała wojna handlowa amerykańsko-chińska, która powodowała, że inwestorzy skracali pozycje w walutach rynków wschodzących. Na liście najciekawszych walut IV kwartału, zdaniem niektórych banków, znalazł się funt brytyjski.

W III kwartale zamieszanie, związane z brexitem pogłębiało się. 31 października ma dojść do brexitu, a Izba Gmin zobowiązała premiera Johnsona do wynegocjowania do 19 października porozumienia z UE, a w razie fiaska do złożenia wniosku o przesunięcie daty opuszczenia UE. Mimo to Boris Johnson wielokrotnie powtarzał, że o przesunięcie daty opuszczenia UE nie zamierza występować.

– Upór Johnsona doprowadziłby do twardego, czyli bezumownego brexitu, z wszelkimi najgorszymi konsekwencjami tego posunięcia. Niemniej, sądzimy, że do tego nie dojdzie, a cały proces wydłuży się – podano w IRR Quarterly.

W takim niespokojnym otoczeniu funt brytyjski w III kwartale ustanowił 35-letnie minimum kursowe wobec dolara amerykańskiego – GBP/USD kosztował na koniec września ok. 1,23.

Według obliczeń Refinitiv Datastream, kurs GBP/USD zbliża się do prawie 20-proc. niedowartościowania na bazie parytetu siły nabywczej. W ocenie analityków Citibanku, potencjał spadkowy funta powoli wyczerpuje się. Wynika to według nich m.in. z poparcia labourzystów dla przeprowadzenia drugiego referendum, wzrostu prawdopodobieństwa, że termin ewentualnego brexitu przesunie się na 2020 rok oraz zmiany nastawienia Bank of England na jastrzębie.

W związku z tym spodziewają się, że GBP/USD przełamie poziom 1,25, a nawet może podążyć w kierunku 1,40. O potencjale wzrostowym funta wobec dolara są również przekonani stratedzy szwajcarskiego UBS. Poza tym oczekują osłabiania się dolara australijskiego wobec USD, a także umacniania się korony norweskiej w stosunku do euro i dolara kanadyjskiego.

Wśród walut regionu azjatyckiego analitycy Morgan Stanley zwrócili uwagę na dolara tajwańskiego, który ma się zachowywać się lepiej niż koreański won i dolar singapurski. Ich zdaniem, gospodarka tajwańska korzysta na napięciach w handlu międzynarodowym, a wzmocnieniu tamtejszego dolara służą napływy do ETF-ów instrumentów dłużnych denominowanych w walucie lokalnej, które można było zaobserwować zwłaszcza w sierpniu i wrześniu.

Cały raport można przeczytać TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wakacje last minute – poznaj ich zalety

  Pogoda jesienią nie rozpieszcza, dlatego Polacy marzą o wypoczynku w miejscach, w których jest znacznie więcej słońca. Na szczęście, wycieczki zagraniczne są coraz przystępniejsze cenowo, dlatego bez przeszkód można wyrwać się na kilka dni do ciepłych krajów. Szczególną uwagę warto zwrócić na wakacje last minute, które są oferowane w niemalże każdym biurze podróży.

 • Celon Pharma zarejestrowała swój kluczowy lek w Hiszpanii

  Celon Pharma pozytywnie zakończyła procedurę rejestracyjną dla leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera posiadającego doświadczenie w marketowaniu produktów inhalacyjnych.

 • GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

  Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

 • UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Przychody Grupy Orbis wzrosły wstępnie o 7 proc. r/r do 406 mln zł w III kw. 2019

  Przychody Grupy Orbis wzrosły o 7,2 proc. r/r do 406,1 mln zł w III kw. oraz o 3,4 proc. r/r do 1.090,2 mln zł w I-III kw. 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR