Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Kwieciński: Tempo wzrostu PKB może zbliżyć się do 5 proc. r/r w 2019 roku

Opublikowano: 2019-06-13 15:40:29

Tempo wzrostu PKB może zbliżyć się do 5 proc. r/r, a wśród krajów OECD będziemy czwartym państwem z najwyższym wzrostem gospodarczym w 2019 roku, uważa minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Fot. twitter/Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

– Mamy szanse na zbliżenie się do 5 proc. r/r tempa wzrostu PKB na koniec 2019 roku, ponieważ firmy zaczęły inwestować – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami.

– Ten i przyszły rok będzie szczytem realizacji inwestycji publicznych i będzie działało to silnie popytowo na gospodarkę. Mamy duże szanse by utrzymać silny wzrost gospodarczy – dodał.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ocenił, że w II kw. 2019 dynamika wzrostu inwestycji może być dwucyfrowa jak w I kw. br., gdy wyniosła 12,6 proc. r/r.

– Mamy świetne efekty gospodarcze i nasz wzrost gospodarczy w tym roku – 2019 będzie prawdopodobnie na drugim miejscu w UE pod względem tempa wzrostu PKB, może Malta nas wyprzedzi. W rankingu krajów OECD będziemy czwartym krajem z najwyższym wzrostem gospodarczym w 2019 roku – powiedział minister podczas konferencji prasowej.

– Mamy nadal stosunkowo niską inflację ok. 2 proc. i bardzo szybko rosnące inwestycje – mamy prawie 13-proc. r/r dynamikę wzrostu nakładów brutto na środki trwałe w I kw. br. Co nas cieszy to to, że wyeksplodowały prywatne inwestycje i one teraz ciągną gospodarkę i odpowiadają za 1/3 wzrostu – dodał.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w I kw. 2019 roku o 4,7 proc. r/r wobec 4,9 proc. wzrostu r/r w poprzednim kwartale, a nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 12,6 proc. (wobec wzrostu akumulacji o 6,1 proc. oraz nakładów brutto na środki trwałe o 8,2 proc. kwartał wcześniej).

Oceniając przebieg realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) powiedział, że obecnie „jesteśmy w połowie drogi jeśli chodzi o realizację SOR.”

– W podstawowym dokumencie SOR mieliśmy 185 projektów strategicznych – obecnie mamy 352 projekty, 40 zamkniętych rozliczonych i 41 zamkniętych nie rozliczonych – powiedział Kwieciński.

– Obecnie możemy powiedzieć, że skierowaliśmy 962 mld zł środków – czyli 65 proc. realizacji planu przeznaczyliśmy na rozwój i wsparcie naszego kraju – podkreślił minister.

Inwestycje i lokalne przedsięwzięcia, lepsze prawo dla biznesu, uszczelnianie finansów publicznych, wielkie programy społeczne są realizowane w ramach SOR, wymienił minister.

– Dzięki uszczelnieniu mogliśmy kierować środki pozyskane na działania prorozwojowe i działania społeczne – tj. głównie inkluzywne – wskazał Kwieciński.

– Wzrost dochodu rozporządzalnego jest dla nas jednym z najważniejszym wskaźnikiem w SOR – wzrost dochodu rozporządzalnego był szybszy niż wzrost gospodarczy. Ten dochód wzrósł od 1.386 zł do 1.693 zł w ciągu 2015-2018 roku – dodał.

W lutym 2017 r. rząd przyjął projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020” (z perspektywą do 2030 r.). Strategia zakłada m.in. wydatki inwestycyjne na poziomie ponad 2 bln zł do roku 2020. Najważniejszym zakładanym rezultatem SOR ma być zwiększenie przeciętnego dochodu gospodarstw domowych do 76-80 proc. średniej UE do roku 2020, a do roku 2030 zbliżenie do poziomu średniej UE, przy jednoczesnym dążeniu do zmniejszania dysproporcji w dochodach między poszczególnymi regionami. Założeniem jest także wzrost PKB na mieszkańca Polski do poziomu 75-78 proc. średniej unijnej w 2020 r. (95 proc. w 2030 r.).

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • The Dust ogłosi aktualizację strategii w ciągu 2 tygodni

  The Dust podjął decyzję o aktualizacji strategii rozwoju - w związku z nabyciem autorskich praw do serii książek o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie ("Cykl Inkwizytorski"), zawarciem umowy z inwestorem, który sfinansuje częściowy koszt opracowania i wydania gry na motywach ww. cyklu oraz zakończeniem prac produkcyjnych nad własną grą autorską "Together" na Nintendo Switch. The Dust ogłosi aktualizację strategii w ciągu 2 tygodni.

 • Orlen z przytupem otworzył sezon wyników na GPW, w grze także CD Projekt i KGHM

  Drugi dzień mocniejszych wzrostów na giełdzie w Warszawie. Nastroje inwestorom poprawiają nadzieje na obniżki stóp procentowych w USA i rosnący o prawie 8 proc. PKN Orlen, który pochwalił się dużo lepszymi od oczekiwań wynikami za II kwartał. 

 • Norges Bank zwiększył udział w R22 powyżej 5 proc.

  Norges Bank, który zarządza norweskim rządowym funduszem emerytalnym, ujawnił się w akcjonariacie R22. 

 • 11 bit studios ujawniło datę premiery DLC do gry Moonlighter

  Dodatek do gry Moonlighter zatytułowany Between Dimensions zadebiutuje 23 lipca tego roku na platformie Steam.

 • Prezes GPW: Pracownicze plany kapitałowe dadzą impuls. Skorzystają przede wszystkim małe i średnie spółki

  Napływ kapitału w wysokości od 2 do nawet 6 mld zł w dalszej perspektywie, zwiększone inwestycje i nowy impuls do rozwoju – takie przełożenie na Giełdę Papierów Wartościowych będzie mieć wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych – ocenia jej prezes dr Marka Dietl. Jak ocenia, dzięki PPK skorzystają przede wszystkim mniejsze spółki notowane na warszawskim parkiecie, które zyskają łatwiejszy dostęp do długoterminowego pieniądza. – Ten dostęp jest kluczowy na ich drodze do podboju światowych rynków – mówi Dietl.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku