Łon z RPP: Obniżka stóp byłaby elementem uspokojenia wobec m.in. spadku PMI

Obniżka stóp procentowych w Polsce mogłaby wprowadzić element uspokojenia dla niektórych uczestników życia gospodarczego, którzy obserwują np. wskaźnik PMI w polskim przemyśle, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

Eryk Łon, stopy procentowe, Rada Polityki Pieniężnej

Eryk Łon od kilku miesięcy postuluje rozważenie obniżki stóp procentowych w Polsce.

– Generalnie swe poglądy w tej mierze ostatnio wypowiadam dość wyraziście, iż obniżka stóp procentowych powinna być brana pod uwagę także przez NBP. Uważam, że mógłby to być pierwszy krok, który byłby pewnym wprowadzeniem elementu uspokojenia dla niektórych uczestników życia gospodarczego, którzy obserwują np. wskaźnik PMI w polskim przemyśle – napisał Łon w artykule, który ukazał się w serwisie wGospodarce.pl.

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 49,5 pkt w listopadzie 2018 r. z 50,4 pkt zanotowanych przed miesiącem. Od tamtej pory pozostaje poniżej granicy 50 pkt, oznaczającej wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. We wrześniu br. spadł do 47,8 pkt.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Łon zwrócił też uwagę w swoim artykule, że obniżki stóp procentowych oznaczają, że standardowe instrumenty nie okazują się niepotrzebne.

– Gdyby bowiem instrumenty standardowe miały być już nieprzydatne to banki centralne nie obniżałyby stóp procentowych w obecnym roku, a po prostu dokonywałyby ekspansji ilościowej skupując aktywa. Tymczasem zmasowana akcja obniżania stóp procentowych pokazuje, że instrument ten jest wciąż traktowany jako instrument przydatny, jako narzędzie stymulowania gospodarki. Jest to bardzo ważne i optymistyczne w kontekście różnych głosów, które negują przydatność polityki pieniężnej w pobudzaniu aktywności gospodarczej. To tym bardziej pokazuje, jak istotne znaczenie ma utrzymanie prawa Polski do prowadzenia własnej polityki pieniężnej – wskazał członek Rady.

Zwrócił uwagę, że na 27 badanych krajów (należących do OECD lub G20) aż w 21 przypadkach ostatnią zmianą stóp procentowych była obniżka, a tylko w 6 krajach pojawiła się podwyżka.

Łon od kilku miesięcy opowiada się za rozważeniem obniżek stóp procentowych w Polsce.

Większość ekonomistów bankowych spodziewa się, że RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian do 2022 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • R22 poprawił zyski w II kwartale roku obrotowego 2019/2020

  R22 odnotowało 3,77 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. roku obrotowego 2019/2020 (tj. w IV kw. roku kalendarzowego 2019) wobec 2,14 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie o blisko 5 proc.

 • Gryglas z MAP: Można odejść od podatku miedziowego, jeśli KGHM miałby problemy

  Rząd mógłby rozważyć rezygnację z pobierania podatku od wydobycia niektórych kopalin - tzw. podatku miedziowego - jeśli sprawiłby on, że KGHM Polska Miedź ma ograniczone środki na inwestycje, ale na razie taka sytuacja nie ma miejsca, poinformował wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

 • PKO BP obniżył prognozę wzrostu PKB Polski na 2020 rok

  Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 3,5 proc. wobec wcześniejszej prognozowanych 3,7 proc., uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego. Według nich, głębokość spowolnienia ograniczą redystrybucja fiskalna wspierająca gospodarstwa domowe, efekt większej liczby dni roboczych (+4) oraz luzowanie monetarne w postaci znacznego spadku realnych stóp procentowych.

 • Grupa WP: Urząd skarbowy kwestionuje wysokość kosztów podatkowych WPM za 2016

  Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie uznał, iż WPM - spółka zależna Wirtualna Polska Holding - nieprawidłowo rozpoznała koszty podatkowe związane z nabyciem Wirtualna Polska S.A. przez o2 sp. z o.o. (poprzednika prawnego WPM). W przypadku wydania przez naczelnika MUCS niekorzystnej dla WPM decyzji, zgodnej z wynikiem kontroli, WPM wystąpi na drogę sądową w obronie swojego stanowiska.

 • Ten Square Games policzył stopę podatkową po uwzględnieniu ulgi IP BOX Zarząd Ten Square Games szacuje stopę podatkową za 2019 rok na poziomie 9,4 proc. jednostkowego zysku brutto przy zastosowaniu po raz pierwszy ulgi IP BOX.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR