StockWatch.pl

Maklerzy obniżyli zalecenia dla akcji Grupy Kęty, Orlenu i Emperii

Omawiane walory: , ,

Analitycy DM BDM zaktualizowali zalecenia i ceny docelowe dla walorów trzech znanych spółek z GPW. Największy potencjał wzrostowy widzą w akcjach Emperii.

DM BDM podniósł cenę docelową akcji Grupy Kęty z 344,60 zł do 438,90 zł i jednocześnie obniżył zalecenie do trzymaj. W dniu wydania rekomendacji kurs wynosił 447,60 zł. W czwartek po południu kurs spółki tracił 0,3 proc. i wynosił 434,50 zł.

– Kęty mają za sobą 15 z rzędu wzrostowych kwartałów na poziomie EBITDA. Biorąc pod uwagę zakładane na kolejne kwartały 2017 roku dynamiki sprzedaży trudno szukać powodu, by powyższa seria miała zostać zachwiana. W naszych założeniach spodziewamy się, że EBITDA w 2017 roku może zbliżyć się do 440 mln zł (prognoza zarządu 420 mln zł). Aktualna strategia spółki zakłada 506 mln zł w 2020 roku. Uważamy, że jest to założenie dość ostrożne – bierze pod uwagę spadek rentowności w SWW oraz nie uwzględnia potencjalnych akwizycji (sygnalizowana w strategii możliwość budowy czwartej nogi biznesu) – czytamy w raporcie.

>> Biblioteka Inwestora – DARMOWE książki o inwestowaniu i technice >>>

Z kolei w wypadku PKN Orlen, biuro obniżyło zalecenie z akumuluj do redukuj i wyceniło jeden walor na 103 zł. W dniu wydania rekomendacji kurs wynosił 115 zł. W czwartek akcje paliwowej spółki kosztują 119 zł.

– Od czasu naszej ostatniej rekomendacji ‚akumuluj’ z października 2016 roku kurs PKN Orlen wypracował 63-proc. stopę zwrotu, dwuipółkrotnie lepszą niż osiągnięta przez WIG (26 proc.). Obecnie coraz trudniej nam dostrzec kolejne pozytywne impulsy, które mogłyby zaskoczyć rynek in plus. W krótkim terminie, nawet przy zapowiadających się bardzo dobrze wynikach detalu i petrochemii, dostrzegamy ryzyko rozczarowania rynku wynikami rafinerii w 2Q17 (relatywnie dużo przestojów). W przypadku marż rafineryjnych zwracamy uwagę na zawężenie się dyferencjału Ural/Brent. Dodatkowo kurs USD nie jest już tak korzystny jak jeszcze na przełomie roku, zarówno względem PLN (negatywny wpływ na przeliczenie marży rafineryjnej) jak i EUR (wzrost konkurencyjności produkcji USA vs Europa) – czytamy w raporcie.

Analitycy Domu Maklerskiego BDM obniżyli zalecenie dla Emperii z kupuj do akumuluj, zaś cenę docelową akcji podnieśli do 95,40 zł wobec 82 zł wcześniej. W dniu wydania rekomendacji kurs wynosił 85 zł. W czwartek kwadrans przed 15:00 kurs spółki wynosił 85,02 zł.

– Tak jak wskazywaliśmy w naszej rekomendacji ze stycznia, walory Emperii okazały się jednym z lepszych typów z szerokiego sektora handlu. W bieżącym raporcie podtrzymujemy pozytywne nastawienie do spółki. Przede wszystkim akcentujemy prowadzony proces poszukiwania inwestora strategicznego, który docelowo może zakończyć się wezwaniem na walory grupy. W naszej ocenie pozyskanie podmiotu, który wesprze finansowo segment detaliczny, zwiększy możliwości akwizycyjne i zapewne pozwoli również na szybszy rozwój organiczny. Z optymizmem podchodzimy do ścieżki wynikowej w kolejnych kwartałach – czytamy w raporcie.

Analitycy spodziewają się, że II kw. 2017 r. okaże się bardziej udany niż I kw. br. w wykonaniu Emperii.

– W ujęciu przychodowym liczymy na osiągnięcie ok. 674 mln zł przychodów, co oznaczałoby wzrost r/r o 11 proc. Oczekujemy również, że dalszej odbudowie będzie ulegała marża brutto (estymujemy, że wyniesie 28,9 proc.; poprawa o 1,2 pkt. proc. r/r). Na poziomie EBITDA prognozujemy ok. 30,9 mln zł zysku (+22 proc. r/r; po oczyszczeniu o saldo pozostałej działalności operacyjnej + 27 proc. r/r), z kolei wynik netto powinien być bliski 15,2 mln zł. W perspektywie kolejnych kwartałów liczymy na silniejszy powrót pozytywnych tendencji i oczekujemy, że grupa osiągnie w ’17 ponad 2,7 mld zł obrotów i 114,4 mln zł EBITDA – czytamy dalej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT emperia, kety, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR