Maklerzy obniżyli zalecenia dla akcji Grupy Kęty, Orlenu i Emperii

Omawiane walory: , ,

Analitycy DM BDM zaktualizowali zalecenia i ceny docelowe dla walorów trzech znanych spółek z GPW. Największy potencjał wzrostowy widzą w akcjach Emperii.

DM BDM podniósł cenę docelową akcji Grupy Kęty z 344,60 zł do 438,90 zł i jednocześnie obniżył zalecenie do trzymaj. W dniu wydania rekomendacji kurs wynosił 447,60 zł. W czwartek po południu kurs spółki tracił 0,3 proc. i wynosił 434,50 zł.

– Kęty mają za sobą 15 z rzędu wzrostowych kwartałów na poziomie EBITDA. Biorąc pod uwagę zakładane na kolejne kwartały 2017 roku dynamiki sprzedaży trudno szukać powodu, by powyższa seria miała zostać zachwiana. W naszych założeniach spodziewamy się, że EBITDA w 2017 roku może zbliżyć się do 440 mln zł (prognoza zarządu 420 mln zł). Aktualna strategia spółki zakłada 506 mln zł w 2020 roku. Uważamy, że jest to założenie dość ostrożne – bierze pod uwagę spadek rentowności w SWW oraz nie uwzględnia potencjalnych akwizycji (sygnalizowana w strategii możliwość budowy czwartej nogi biznesu) – czytamy w raporcie.

Z kolei w wypadku PKN Orlen, biuro obniżyło zalecenie z akumuluj do redukuj i wyceniło jeden walor na 103 zł. W dniu wydania rekomendacji kurs wynosił 115 zł. W czwartek akcje paliwowej spółki kosztują 119 zł.

– Od czasu naszej ostatniej rekomendacji ‚akumuluj’ z października 2016 roku kurs PKN Orlen wypracował 63-proc. stopę zwrotu, dwuipółkrotnie lepszą niż osiągnięta przez WIG (26 proc.). Obecnie coraz trudniej nam dostrzec kolejne pozytywne impulsy, które mogłyby zaskoczyć rynek in plus. W krótkim terminie, nawet przy zapowiadających się bardzo dobrze wynikach detalu i petrochemii, dostrzegamy ryzyko rozczarowania rynku wynikami rafinerii w 2Q17 (relatywnie dużo przestojów). W przypadku marż rafineryjnych zwracamy uwagę na zawężenie się dyferencjału Ural/Brent. Dodatkowo kurs USD nie jest już tak korzystny jak jeszcze na przełomie roku, zarówno względem PLN (negatywny wpływ na przeliczenie marży rafineryjnej) jak i EUR (wzrost konkurencyjności produkcji USA vs Europa) – czytamy w raporcie.

Analitycy Domu Maklerskiego BDM obniżyli zalecenie dla Emperii z kupuj do akumuluj, zaś cenę docelową akcji podnieśli do 95,40 zł wobec 82 zł wcześniej. W dniu wydania rekomendacji kurs wynosił 85 zł. W czwartek kwadrans przed 15:00 kurs spółki wynosił 85,02 zł.

– Tak jak wskazywaliśmy w naszej rekomendacji ze stycznia, walory Emperii okazały się jednym z lepszych typów z szerokiego sektora handlu. W bieżącym raporcie podtrzymujemy pozytywne nastawienie do spółki. Przede wszystkim akcentujemy prowadzony proces poszukiwania inwestora strategicznego, który docelowo może zakończyć się wezwaniem na walory grupy. W naszej ocenie pozyskanie podmiotu, który wesprze finansowo segment detaliczny, zwiększy możliwości akwizycyjne i zapewne pozwoli również na szybszy rozwój organiczny. Z optymizmem podchodzimy do ścieżki wynikowej w kolejnych kwartałach – czytamy w raporcie.

Analitycy spodziewają się, że II kw. 2017 r. okaże się bardziej udany niż I kw. br. w wykonaniu Emperii.

– W ujęciu przychodowym liczymy na osiągnięcie ok. 674 mln zł przychodów, co oznaczałoby wzrost r/r o 11 proc. Oczekujemy również, że dalszej odbudowie będzie ulegała marża brutto (estymujemy, że wyniesie 28,9 proc.; poprawa o 1,2 pkt. proc. r/r). Na poziomie EBITDA prognozujemy ok. 30,9 mln zł zysku (+22 proc. r/r; po oczyszczeniu o saldo pozostałej działalności operacyjnej + 27 proc. r/r), z kolei wynik netto powinien być bliski 15,2 mln zł. W perspektywie kolejnych kwartałów liczymy na silniejszy powrót pozytywnych tendencji i oczekujemy, że grupa osiągnie w ’17 ponad 2,7 mld zł obrotów i 114,4 mln zł EBITDA – czytamy dalej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT emperia, kety, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami Energa i Enea, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  Alior Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR