mBank: Liczba przegranych spraw zwiększyła się

Omawiane walory:

mBank obserwuje przyrost spraw sądowych, w tym również przegranych po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 września, związanych z hipotecznymi kredytami w CHF, tworzy dodatkowe rezerwy i w razie rozwoju sytuacji będzie ich poziom zmieniał, poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

mBank, TSUE, kredyty, frankowe,

mBank obserwuje przyrost spraw związanych z wyrokiem TSUE ws. kredytów w CHF

– Moim zdaniem, ta mała fala spraw po orzeczeniu TSUE wynika m.in. z tego, że wiele spraw zostało zawieszonych. Ujawniło się kilka spraw [po orzeczeniu]. Te spory w przypadku przegranej powodują zwiększenie rezerw. Liczba przegranych spraw zwiększyła się. Powaga przyszłych spraw będzie istotna, ale to nie powoduje niepokoju we mnie – powiedział Stypułkowski podczas konferencji prasowej.

– Odłożyliśmy 66 mln zł, uznając, że kierunek orzeczeń jest mniej dla nas korzystny. Będziemy ten wymiar zwiększali lub zmniejszali w zależności od rozwoju sytuacji – dodał prezes.

Stypułkowski poinformował, że uzgodnienia z audytorami toczą się.

– To jest trudna rozmowa. Na koniec dnia to jest decyzja zarządu. Na tym etapie prowadzimy dialog z audytorami, nie będą ukrywał, że to nie jest prosty dialog – powiedział prezes.

mBank podał dziś w raporcie, że zwiększył poziom rezerw związanych z klauzulami indeksacyjnymi w umowach kredytowych w CHF do 132,2 mln zł na 30 września 2019 roku z 66,1 mln zł na 30 czerwca br. w związku z ostatnimi zdarzeniami dotyczącymi tych kwestii.

Bank poinformował, że biorąc pod uwagę potencjalny wpływ wyroku TSUE oraz niektóre ostatnie orzeczenia polskich sądów w podobnych sprawach, istnieje ryzyko, iż obserwowana linia orzeczeń w takich sprawach może się zmienić, a liczba pozwów może wzrosnąć. W razie materializacji, takie ryzyko może mieć znaczący negatywny wpływ na Grupę mBanku i inne banki posiadające portfele kredytów hipotecznych w walutach obcych.

Na dzień 30 września 2019 roku przeciwko grupie toczyły się 3.453 indywidualne postępowania sądowe wszczęte przez klientów w związku z umowami kredytowymi w CHF o łącznej wartości roszczeń w wysokości 794,7 mln zł. Wartość rezerw na wszystkie postępowania sądowe indywidualne i pozwy zbiorowe związane z umowami kredytowymi w CHF na dzień 30 września 2019 roku wyniosła 186,3 mln zł.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mBank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełdy złapały wiatr w żagle, w grze PKO BP i mBank

  Dobre nastroje na światowych giełdach oraz zapowiedź dywidendy i wyższe od prognoz zyski PKO BP, stoją za dzisiejszym wzrostami na GPW. W centrum uwagi są jeszcze dwa inne banki: MBANK i Santander Bank Polska.

 • Wall Street idzie po nowe rekordy, mBank rośnie po wynikach

  Pod znakiem niewielkiej realizacji zysków upłynęła pierwsza połowa czwartkowej sesji na GPW. Dobre nastroje na globalnych rynkach akcji dają jednak nadzieję na wzrostowe zamknięcie. Gwiazdą sesji jest MBANK, który mocno drożeje po wynikach.

 • mBank spodziewa się znacznego wzrostu liczby pozwów frankowiczów

  MBANK zakłada znaczny wzrost napływu nowych spraw związanych z hipotecznymi kredytami w CHF w ciągu najbliższych 5 lat.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

 • Haitong Bank zaktualizował rekomendacje dla trzech banków

  Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku, w raporcie z 16 grudnia zaktualizowała rekomendacje dla ING Banku Śląskiego, Santandera i MBANKu


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR