mBank szacuje łączny wpływ konwersji kredytów w CHF na złotowe na ok. 5 mld zł

Omawiane walory:

Łączny potencjalny wpływ realizacji planu konwersji kredytów walutowych na kredyty złotowe według propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na mBank wyniósłby 5,4 mld zł w przypadku konwersji 100 proc. portfela aktywnego i spłaconego, zaś w przypadku konwersji tylko portfela aktywnego wyniósłby 4,7 mld zł, wynika z szacunków mBanku.

mbank,kredyty,chf,frank,szwajcarski, konwersja

(Fot. Mat. prasowe mBanku)

Bank wskazał, że dotychczas nie zostały określone szczegóły propozycji, w tym ramy prawne i podatkowe konwersji oraz populacja klientów, do których propozycja konwersji ma zostać skierowana.

mBank podał, że dokonał analizy kosztów, jakie musiałby ponieść we wskazanym scenariuszu, jako sumy różnic dwóch składników:

1) pomiędzy aktualnym saldem kredytu w CHF a hipotetycznym saldem kredytu w PLN opartym o stawkę WIBOR 3M powiększoną o marżę kredytu udzielonego w tym samym czasie i na ten sam okres co kredyt w CHF,

2) pomiędzy zrealizowanymi spłatami kredytu w CHF a hipotetycznymi spłatami kredytu w PLN opartymi o stawkę WIBOR 3M powiększoną o marżę kredytu udzielonego w tym samym czasie i na ten sam okres co kredyt w CHF.

– Łączny potencjalny wpływ realizacji planu konwersji na mBank wyniósłby: – 5,4 mld zł w przypadku konwersji 100% portfela aktywnego i spłaconego, – 4,7 mld zł w przypadku konwersji tylko portfela aktywnego – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Jak zaznaczono, mBank nie podjął jeszcze decyzji o zaproponowaniu klientom porozumień według propozycji przewodniczącego KNF. Będzie to przedmiotem dalszej analizy i dyskusji z organami nadzoru.

– W ramach analizy propozycji banki uczestniczące w grupie roboczej – w tym mBank – wystosowały do NBP pismo inicjujące dialog w celu lepszego zrozumienia potencjalnej gotowości banku centralnego do przeprowadzenia transakcji, która może być niezbędna w procesie. Należy podkreślić, że dialog ten ma charakter wstępny – podkreślono.

Propozycja przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego zakłada, że kredyt w CHF zostałby zmieniony tak, jakby od początku był kredytem w PLN oprocentowanym stawką WIBOR 3M powiększoną o marżę stosowaną historycznie dla tego typu kredytów.

Bank podał w dzisiejszym raporcie, że wartość bilansowa kredytów hipotecznych i mieszkaniowych udzielonych klientom indywidualnym w CHF na koniec grudnia 2020 roku wyniosła 13,6 mld zł (tj. 3,2 mld CHF), w porównaniu do 13,6 mld zł (tj. 3,5 mld franków szwajcarskich) na koniec 2019 roku. Ponadto wartość portfela pożyczek udzielonych w CHF, które zostały już całkowicie spłacone na dzień 31 grudnia 2020 roku wyniosła 6,8 mld zł (31 grudnia 2019 roku: 6,3 mld zł).

Źródło: mBank

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 180,14 mld zł na koniec 2020 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o mBank)

 • Banki złapały zadyszkę, w grze CD Projekt, Alior i mBank

  Indeks dużych spółek od rana walczy, żeby pozostać na plusach i jednocześnie zanegować podażową wymowę wczorajszej sesji. Jeżeli to się uda to duża w tym zasługa będzie CD Projektu. Zaskakująco słabo w piątek radzą sobie banki. To powinien być ich dzień.

 • WIG20 błyszczy w Europie, mocne wzrosty na PGE, PKO BP i LPP

  Druga kolejna mocna sesja w Warszawie. Ponownie w grze jest energetyka i banki, wspierane przez LPP i PKN Orlen. WIG20 jest dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Cichym bohaterem jest jednak sWIG80, testujący poziomy nieoglądane od 2007 roku.

 • Kolejna awaria w BM mBanku BM MBANKu znów ma problemy techniczne. We wtorek rano klienci biura nie mogą zalogować się na rachunek maklerski.
 • mBank będzie testował proces zawierania ugód z frankowiczami

  MBANK ocenia, że propozycja przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca zawierania ugód z klientami posiadającymi walutowe kredyty hipoteczne to najdalej idące, rozsądne rozwiązanie problemu. Bank zamierza testować na ograniczonej grupie klientów scenariusze dotyczące tego procesu, ale dopiero, gdy "całe oprzyrządowanie prawne będzie dawało poczucie, że to są stosunkowo stabilne porozumienia", poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

 • GPW broni się przed spadkami, w grze CD Projekt i CCC Wtorkowa sesja rozpoczęła się od trzęsienia ziemi na CD Projekcie i spadku WIG20 o blisko 0,9 proc. Jednak w miarę upływu czasu skala przeceny topnieje, dzięki czemu indeks największych polskich spółek jeszcze przed południem wyszedł na plus.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR