Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Meble, produkty zbożowe, cukiernicze i motoryzacja to eksportowe hity Polski

Opublikowano: 2017-10-20 14:13:13

Najlepsze sektory polskiego eksportu to meble, na drugiej pozycji znalazły się produkty zbożowe i cukiernicze, zaś na trzecim miejscu uplasował się sektor automotive, wynika trzeciej edycji rankingu BZ WBK "Eksportowe TOP50". Sektor meblarski utrzymuje się na pierwszej pozycji w zestawieniu kolejny rok.

– Branża meblarska zdecydowanie zasługuje na docenienie w kontekście eksportu i to nie tylko ze względu na bardzo wysoką wartość wywozu i jego dynamikę – 12 proc. r/r, ale także dlatego, że wśród wszystkich 50 kategorii rankingu, to właśnie meble mają największy dodatni bilans handlowy, rzędu 36.932 mln zł – powiedział dyrektor kredytowy ds. sektorów Banku Zachodniego WBK Feliks Bentkowski, cytowany w materiale.

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

Sprzedaż zagraniczna dla sektora meblarskiego wyniosła 48.014 mln zł w 2016 r. Podobnie jak rok temu, również produkty zbożowe i cukiernicze, czyli m.in. ciastka utrzymały się na drugim miejscu w rankingu.

– Duże ambicje mają też eksporterzy wyrobów czekoladowych. W tym roku produkty z kakao są na 4. miejscu zestawienia, co jest dużym awansem (o 4 pozycje) w porównaniu z zeszłym rokiem. W branży rolno-spożywczej dobrych perspektyw na zagranicznych rynkach mogą spodziewać się także firmy eksportujące mięso i podroby jadalne (9. pozycja) – czytamy dalej.

Obok mebli, kolejny sektor związany z wyposażeniem domów wnętrz to drewno i artykuły z drewna; węgiel drzewny (6. miejsce w rankingu). – Tutaj prym wiodą materiały budowlane dla domów, jak okna, drzwi, panele podłogowe itp. – czytamy w materiale.

Sektor automotive awansował na 3. miejsce w ranking z 6. miejsca w zeszłym roku.

Ten awans to dobra wiadomość na przyszłość i sugeruje utrzymanie się bardzo dynamicznego rozwoju eksportu pojazdów nieszynowych oraz ich części. W minionym roku wyniósł on aż 95.446 mln zł i odnotował wzrost o 18 proc. r/r. Wysoko w rankingu uplasowała się również inna kategoria związana z transportem. Statki powietrzne, kosmiczne i ich części zajęły 16. pozycję – czytamy również.

Jak podkreślili autorzy raportu, ciekawym debiutem w rankingu, na 7. pozycji są „książki, gazety, obrazki i inne wyroby przemysłu poligraficznego”.

Ekspansja zagraniczna jest pomysłem na rozwój właściwie dla każdej firmy. Wśród naszych klientów jest wielu eksportowych tygrysów, którzy reprezentują niszowe branże. Na pewno coraz większe ambicje na rozwój za granicą obserwujemy wśród firm napędzanych innowacjami. Jednocześnie jednak firmy działające w tradycyjnych sektorach produkcyjnych pozostają kluczowymi graczami – powiedziała dyrektor obszaru bankowości korporacyjnej BZ WBK Agnieszka Wolska, cytowana w materiale.

Ranking wskazuje również na obiecujące są perspektywy eksportu polskiej branży chemicznej i kosmetycznej – 5. miejsce w rankingu (awans aż o 11 pozycji).

– Wśród całych gałęzi przemysłu obecnych w zestawieniu, wyróżnić należy także branżę odzieżową i dodatków, obuwia oraz galanterii. Najwyżej w rankingu „Eksportowe TOP50 2017″ znalazły się artykuły skórzane, które w tym roku trafiły na 11 pozycję. Perspektywy dla branży obuwniczej oceniono na 15. pozycję. Odzież i dodatki są na miejscu 32″ – podsumowano.

10 najbardziej perspektywicznych działów eksportu wg rankingu „Eksportowe TOP50”

Źródło: BZ WBK „Eksportowe TOP50”

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • The Dust ogłosi aktualizację strategii w ciągu 2 tygodni

  The Dust podjął decyzję o aktualizacji strategii rozwoju - w związku z nabyciem autorskich praw do serii książek o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie ("Cykl Inkwizytorski"), zawarciem umowy z inwestorem, który sfinansuje częściowy koszt opracowania i wydania gry na motywach ww. cyklu oraz zakończeniem prac produkcyjnych nad własną grą autorską "Together" na Nintendo Switch. The Dust ogłosi aktualizację strategii w ciągu 2 tygodni.

 • Orlen z przytupem otworzył sezon wyników na GPW, w grze także CD Projekt i KGHM

  Drugi dzień mocniejszych wzrostów na giełdzie w Warszawie. Nastroje inwestorom poprawiają nadzieje na obniżki stóp procentowych w USA i rosnący o prawie 8 proc. PKN Orlen, który pochwalił się dużo lepszymi od oczekiwań wynikami za II kwartał. 

 • Norges Bank zwiększył udział w R22 powyżej 5 proc.

  Norges Bank, który zarządza norweskim rządowym funduszem emerytalnym, ujawnił się w akcjonariacie R22. 

 • 11 bit studios ujawniło datę premiery DLC do gry Moonlighter

  Dodatek do gry Moonlighter zatytułowany Between Dimensions zadebiutuje 23 lipca tego roku na platformie Steam.

 • Prezes GPW: Pracownicze plany kapitałowe dadzą impuls. Skorzystają przede wszystkim małe i średnie spółki

  Napływ kapitału w wysokości od 2 do nawet 6 mld zł w dalszej perspektywie, zwiększone inwestycje i nowy impuls do rozwoju – takie przełożenie na Giełdę Papierów Wartościowych będzie mieć wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych – ocenia jej prezes dr Marka Dietl. Jak ocenia, dzięki PPK skorzystają przede wszystkim mniejsze spółki notowane na warszawskim parkiecie, które zyskają łatwiejszy dostęp do długoterminowego pieniądza. – Ten dostęp jest kluczowy na ich drodze do podboju światowych rynków – mówi Dietl.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku