MF: Projekty podatkowe Polskiego Ładu trafią do parlamentu wczesną jesienią

Ministerstwo Finansów chce, by projekty podatkowe Nowego Ładu trafiły do parlamentu wczesną jesienią tak, aby nowe przepisy podatkowe obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku, poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

mf, podatki, polski, ład,

Fot. fb/Prawo i Sprawiedliwość

– Proces legislacyjnych tych projektów został zaplanowany w takich sposób, aby teraz zamykać powoli etap koncepcyjny, chcemy zakończyć tę pracę w perspektywie końca czerwca tak, aby proces legislacyjny na poziomie rządowym rozpoczął się w lipcu i wczesną jesienią projekty mogły trafić do parlamentu. Zależy nam na tym, by przepisy zostały przeprocedowane przez Sejm i podpisane przez prezydenta do końca listopada tego roku i by pierwszym rokiem rozliczeń na nowych zasadach był rok 2022 – powiedział Sarnowski podczas konferencji prasowej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dodał, że wpływ pakietu podatkowego na rynek pracy i podwyższenie kwoty wolnej od podatku zwiększy zatrudnienie, zachęcając osoby nieaktywne zawodowo do wejścia na rynek pracy, co w efekcie ograniczy barierę rozwoju firm w postaci niskiej podaży pracy występującej w polskiej gospodarce.

– W Polsce mamy rekordowo najniższe bezrobocie w Europie, co jest oczywiście bardzo pozytywnym zjawiskiem w trudnym okresie zamrożenia gospodarki. Ale przedsiębiorcy od pewnego czasu muszą zmagać się z niedostatkiem rąk do pracy, co pogłębiła też pandemia i zamknięcie granic. Dlatego znaczne podniesienie kwoty wolnej będzie istotną, odczuwalną zachętą do wejścia osób nieaktywnych zawodowo na rynek pracy. Podwyższenie ich wynagrodzeń ułatwi aktywizację i znalezienie firmom pilnie potrzebnych pracowników – podkreślił Sarnowski.

– Mówimy tutaj o 4 mln osób mogących podjąć pracę, to jest prawie dwa razy więcej niż liczba osób, które zapłacą więcej w wyniku reformy – dodał.

– Co do kosztów – skutki dotyczą całej gospodarki [5-7 mld zł kosztów] finansów publicznych i rozdzielone są w ten sposób, że dochody NFZ wzrosną o kilkanaście miliardów złotych, natomiast dochody z PIT spadną o ok. 20-22 mld zł, w związku z czym strata jednostek samorządu terytorialnego będzie to połowa kwoty, którą podałem, jeśli chodzi o stratę w PIT – powiedział dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej Marek Skawiński.

W przypadku obecnych ulg podatkowych (ulga na dziecko, internetowa) zmiany nie są planowane.

– Tego rodzaju zmiany nie są planowane. Wszystkie obecnie funkcjonujące odliczenia w systemie prawnym i zostaną one po podniesieniu kwoty wolnej od podatku – powiedział Sarnowski.

Skutki „Polskiego Ładu” – zdaniem głównego ekonomisty MF Łukasza Czernickiego – będą pozytywnie wpływać na budżety samorządowe.

– Skutki, które wyliczyliśmy nie uwzględniają tzw. drugiego rozdania. Pozytywny efekt ‚Polskiego Ładu’ i reformy podatkowej zwiększającej podaż pracy, ograniczenia szarej strefy i zwiększenia inwestycji prywatnych – one będą napędzać koniunkturę i wpływać pozytywnie na wynik i budżetu państwa i budżety samorządowe. Sposób podziału subwencji dla samorządów, według mojej wiedzy, będzie to algorytm zawarty w ustawie i w sposób obiektyw będą kierowane do samorządów – wskazał główny ekonomista resortu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR