MFW podniósł prognozę globalnego wzrostu PKB o 0,2 pkt. do 3,9 proc. w 2018 r.

Globalny wzrost gospodarczy przyspieszy do 3,9 proc. w tym roku i w 2019 r. z 3,7 proc. w ub.r., prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), podnosząc swoje oczekiwania z października ub.r. po 0,2 pkt. proc.

– We wschodzącej i rozwijającej się Europie, gdzie wzrost za 2017 r. szacowany jest obecnie na ponad 5 proc., aktywność gospodarcza w 2018 i 2019 r. pozostanie silniejsza niż poprzednio prognozowano, dzięki wyższej prognozie wzrostu dla Polski i szczególnie dla Turcji. Te rewizje odzwierciedlają korzystne otoczenie zewnętrzne, przy dogodnych warunkach finansowania i silniejszym popycie eksportowym ze strony strefy euro, oraz w przypadku Turcji – akomodacyjną politykę – czytamy w raporcie „World Economic Outlook. Update”.

>> 4000 PLN na prowizje! Wykorzystaj właściwy moment, aby dołączyć do 200.000 inwestorów – DEGIRO

Fundusz prognozuje, że PKB USA wzrośnie o 2,7 proc. w 2018 r. i o 2,5 proc. w 2019 r. (podwyższenie prognoz odpowiednio o 0,4 pkt. i 0,6 pkt. wobec oczekiwań z października).

Według MFW, PKB Wielkiej Brytanii wzrośnie o 1,5 proc. zarówno w tym, jak i przyszłym roku (brak zmian na 2018 r. i obniżka o 0,1 pkt. w przypadku prognozy na 2019 r.).

W przypadku strefy euro MFW prognozuje, że PKB wyniesie 2,2 proc. w 2018 r. i 2 proc. w 2019 r. (podwyższenie prognoz o 0,3 pkt w obu przypadkach).

W przypadku Chin prognozowany wzrost PKB na ten rok to 6,6 proc., a na 2019 r. – 6,4 proc. (podwyższenie prognoz o 0,1 pkt. w obu przypadkach).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR