Ministerstwo Energii: Przewidujemy około roku 2033 uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej

Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." (PEP) zakłada uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW do 2033 r. i bloków o mocy łącznie 6-9 GW do 2043 r., poinformowali członkowie kierownictwa Ministerstwa Energii.

Fot. Pexels

– Przewidujemy około roku 2033 uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW, a do 2043 łącznie mocy 6-9 GW – powiedział wiceminister Tadeusz Skobel podczas konferencji prasowej.

– Została podjęta o słuszność wdrożenia energetyki jądrowej do krajowego systemu energetycznego” – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Podkreślił, że nakłady inwestycyjne na energetykę jądrową są wysokie, ale koszty energii dużo niższe i żywotność elektrowni dłuższa od elektrowni konwencjonalnych. Jest to także sposób na zmniejszenie średniego poziomu emisji CO2.

– Musimy zdecydować się nad wybór lokalizacji, dokonać wyboru modelu finansowego, modelu technologicznego i wyboru generalnego wykonawcy oraz uprościć formalną stronę procesu inwestycyjnego – wymienił minister.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

W projekcie przewidziano także docelowo rolę małych reaktorów jądrowych HTR i SMR.

– Będziemy się starali prowadzić rozmowy, by wypracować model technologiczny i finansowy najbardziej właściwy. Dążymy do tego, by to był model z udziałem kapitałowym. Dziś otwieramy drogę – zobaczymy, w jakim kształcie będzie ostateczny dokument – powiedział Tchórzewski, zapytany o model finansowania elektrowni jądrowej.

– Uruchomienie pierwszego bloku (o mocy ok. 1-1,5 GW) pierwszej elektrowni jądrowej przewidziano na 2033 r. W kolejnych latach planowane jest uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków (do 2043 r.). Terminy te wynikają z bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym. Bez dodatkowych inwestycji w nowe źródła energii właśnie w tym czasie wystąpią dalsze ubytki w pokryciu wzrostu zapotrzebowania na moc, wynikające z wyeksploatowania istniejących jednostek wytwórczych, zwłaszcza węglowych. Jednocześnie pozwoli to na oczekiwane ograniczenie globalnej emisji zanieczyszczeń powietrza (zarówno CO2, jak i innych np. NOX, SOX) z sektora energii – czytamy w projekcie PEP.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • OTB Ventures zebrał 100 mln USD, chce zainwestować nawet w 16 podmiotów

  Polski fundusz zebrał 100 mln USD. Finansowanie funduszu pochodzi od międzynarodowych inwestorów, w tym m.in. od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. W ramach aktywnego funduszu OTB chce do końca 2022 r. zainwestować łącznie w nawet 16 podmiotów, w portfelu ma już 8 spółek.

 • Dodatkowe rezerwy w związku z tzw. małym TSUE dołują kurs Alior Banku

  Kurs akcji banku rozpoczął poniedziałkową sesję od mocnej przeceny i nowych historycznych minimów. Powodem wyprzedaży jest informacja o dodatkowej rezerwie na spłaty przedterminowe kredytów w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 11 września 2019 r.

 • Insiderzy sprzedają akcje 11 bit studios W czwartek trzech członków zarządu 11 bit studios sprzedało w transakcjach pakietowych łącznie 15,7 tys. akcji spółki po kursie 460 zł. Wartość całego pakietu to nieco ponad 7,2 mln zł.
 • Spadki na Wall Street napędziły stracha inwestorom, w grze Rafako i Ten Square Games Czerwony początek piątkowej sesji na europejskich parkietach to efekt wczorajszej - momentami groźnie wyglądającej - wyprzedaży akcji na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy w Londynie, Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie powoli odrabiają poranne straty.
 • Ryvu Therapeutics dostanie 33 mln zł dofinansowania z NCBR na projekt onkologiczny

  Ryvu Therapeutics zawarło z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 "Szybka Ścieżka". Kwota dofinansowania wynosi 32,76 mln zł, a całkowita wartość projektu netto - 55,44 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR