‚Minutes’: Część RPP w maju za podwyżką stóp proc. przy wyraźniej presji CPI

Podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej 5 maja niektórzy członkowie Rady ocenili, że jeżeli nastąpi wyraźne nasilenie presji inflacyjnej w kolejnych miesiącach, to być może zasadne będzie rozważenie podniesienia stóp procentowych NBP., wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski.

nbp,stopy, procentowe, gospodarka,

‚Minutes’: Część RPP w maju za podwyżką stóp proc. przy wyraźniej presji CPI (Fot. NBP/fb)

– Niektórzy członkowie Rady argumentowali, że jeżeli nastąpi wyraźne nasilenie presji inflacyjnej w kolejnych miesiącach, to być może zasadne będzie rozważenie podniesienia stóp procentowych NBP – czytamy w „minutes”.

Natomiast większość członków Rady podkreśliła, że powyższe dostosowanie byłoby zasadne dopiero w sytuacji zakończenia pandemii, utrwalenia się ożywienia gospodarczego oraz pojawienia się ryzyka nadmiernego wzrostu inflacji generowanego przez czynniki popytowe.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zdaniem większości członków RPP, wskazane będzie utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie także w kolejnych miesiącach, jeśli utrzyma się niepewność dotycząca przebiegu pandemii i przyszłej koniunktury, a wzrost inflacji powyżej celu będzie wynikał z oddziaływania czynników pozostających poza kontrolą polityki pieniężnej.

Większość członków Rady uważała też, że zacieśnienie warunków monetarnych w reakcji na kształtowanie się inflacji powyżej celu inflacyjnego ze względu na negatywne szoki podażowe nie ograniczyłoby dynamiki cen w 2021 r. natomiast mogłoby zahamować proces odbudowy aktywności gospodarczej po jej silnym spadku w wyniku pandemii.

– Członkowie ci oceniali, że podwyższony poziom inflacji jest efektem czynników podażowych i zewnętrznych, tj. niezależnych od polityki pieniężnej, których wpływ na dynamikę cen będzie prawdopodobnie przejściowy – podano w „minutes”.

Ponadto większość członków RPP podkreśliła, że w warunkach, gdy „trwałość obecnie obserwowanego ożywienia w dłuższym horyzoncie jest obarczona niepewnością”, NBP powinien wspierać trwałość ożywienia gospodarczego, zapewniając korzystne warunki finansowania dla wszystkich podmiotów gospodarki.

– Dyskutując na temat polityki pieniężnej większość członków Rady była zdania, że na obecnym posiedzeniu należy utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz kontynuować dotychczasowe pozostałe działania podjęte przez NBP – czytamy dalej w „minutes”.

W maju br. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 0,10 proc.; stopa lombardowa 0,50 proc.; stopa depozytowa 0,00 proc.; stopa redyskontowa weksli 0,11 proc.; stopa dyskontowa weksli 0,12 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Medicofarma Biotech ma nową strategię. W planach m.in. przejście na rynek główny GPW

  Biotechnologiczna spółka Medicofarma Biotech opublikowała aktualizację strategii na lata 2021-2023. Spółka zakłada m.in. przejście na główny parkiet GPW oraz zakończenie z sukcesem co najmniej drugiej fazy badań klinicznych minimum dwóch innowacyjnych leków onkologicznych.

 • Świat wstrzymuje oddech przed decyzją FOMC, w grze CD Projekt i CCC

  Sesja na GPW rozpoczęła się od sporych wahań na akcjach CD Projektu, co odcisnęło swe piętno na porannych notowaniach WIG20. Druga połowa dnia może jednak być już zdominowana przez wyczekiwanie na wieczorne wyniki posiedzenia FOMC.

 • The Medium na PlayStation 5 ukaże się 3 września

  Najnowszy horror Bloober Team ukaże się na najnowszej generacji konsol Sony 3 września tego roku. Tego samego dnia The Medium zadebiutuje także w wersji pudełkowej na wszystkich platformach.

 • Demo gry Hotel Renovator autorstwa Two Horizons z Grupy The Dust od dzisiaj dostępne na platformie Steam

  Two Horizons, producent gier z gatunku symulatorów i renowatorów, który należy do grupy kapitałowej notowanego na NewConnect studia The Dust, udostępni dzisiaj wersję demonstracyjną wyczekiwanego przez graczy tytułu Hotel Renovator. Demo produkcji zostanie zaprezentowane z okazji letniej edycji festwalu Next na platformie Steam. Do tej pory demo zostało udostępnione recenzentom oraz influencerom gamingowym i spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem.

 • Live Motion Games zadebiutuje na NewConnect 17 czerwca

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wyznaczyła pierwszy dzień notowań akcji Live Motion Games – warszawskiego producenta gier wideo na PC. Debiut na NewConnect przewidziany jest na 17 czerwca. Do obrotu trafi łącznie 1 456 500 akcji zwykłych na okaziciela serii A, B i C o wartości nominalnej 0,10 zł każda.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR