Mocna wyprzedaż akcji PGNiG po informacji o odpisach na 0,6 mld zł

Omawiane walory:

Kurs akcji gazowej spółki traci w czwartek ponad 4,6 proc. po doniesieniach o odpisach aktualizujących oraz spisanych w koszty wydatkach dotyczących majątku produkcyjnego, środków trwałych w budowie oraz zapasów gazu. Olbrzymie odpisy to efekt kontynuowanego przeglądu i porządkowania aktywów spółki przy wykorzystaniu wyceny rynkowej.

PGNiG jest kolejną dużą spółką z sektora paliwowego po PKN Orlen, której w wynikach II kwartału ciążyć będą odpisy. Gazowa spółka poinformowała o zawiązaniu roku odpisów aktualizujących oraz spisaniu w koszty wydatków, dotyczących majątku produkcyjnego, środków trwałych w budowie oraz zapasów gazu. Łącznie pomniejszą one wynik operacyjny grupy za miniony kwartał o około 636 mln zł.

Kwota obejmuje wartość środków trwałych w budowie dotyczących poszukiwania i oceny zasobów mineralnych – 298 mln zł. W tym badania geofizyczne obejmują 124 mln zł oraz odpisy na wykonanych odwiertach i spisanie odwiertów negatywnych 174 mln zł. Ponadto 197 mln zł obejmuje wartość środków trwałych związanych z wydobyciem węglowodorów, a 141 mln zł wartość gazu wysokometanowego.

Z komunikatu wynika, że odpisy aktualizujące są efektem kontynuacji przeglądu i porządkowania aktywów spółki przy wykorzystaniu wyceny rynkowej (mark-to-market). W szczególności, dokonanie odpisów na aktywach dotyczących poszukiwań i oceny zasobów mineralnych i spisaniu części tych wydatków w koszty wynika z analizy przydatności koncesji i prac poszukiwawczych przeprowadzanych w latach 2003-2014.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 1,00 przy średniej dla sektora 0,69 >> Analizę wskaźnikową PGNiG przed wynikami za II kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

Spółka zastrzega, że informacje są szacunkowe i mogą różnić się od danych ostatecznych. Raport finansowy pojawi się 14 sierpnia. Z opublikowanego przed komunikatem konsensusu PAP wynikało, że analitycy spodziewają się w II kwartale 988,8 mln zł zysku operacyjnego PGNiG. Średnia oczekiwań dotyczących zysku netto wynosi zaś 668,3 mln zł. W analogicznym okresie 2013 roku EBIT wyniósł 747 mln zł, a zysk netto 352 mln zł.

W czwartek akcje PGNiG tanieją o kilka procent. W tym roku mają za sobą ponad 20-proc. odbicie, rozpoczęte w połowie kwietnia. Jednak na ostatnich sesjach doszło do kilkuprocentowej przeceny na walorach spółki. Roczna stopa zwrotu z akcji wynosi minus 18 proc.

wykres_pgnig

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG miało 5,14 mld zł zysku netto w II kwartale 2020 r.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odnotowało 5.141 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 232 mln zł zysku rok wcześniej. Skokowa poprawa to zasługa przede wszystkim wygranego sporu z Gazpromem.

 • Duże spółki ciągną w górę giełdę, KGHM drożeje o 4,5 proc.

  Pierwsza połowa sesji na GPW upłynęła po znakiem wzrostów. Dominują duże spółki. Zarówno w zestawieniu, jak i pod względem obrotów. Na pierwszym planie znalazł się KGHM. Drożejąca ropa wspiera spółki paliwowe, a po wynikach rośnie kurs Pekao.

 • PGNiG miało wstępnie 5,14 mld zł zysku netto w II kwartale 2020

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo miało 5,14 mld zł skonsolidowanego zysku netto w II kwartale 2020 r. wobec 0,27 mld zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 7,27 mld zł wobec 0,96 mld zł rok wcześniej, podała spółka, prezentując szacunkowe dane.

 • PKN Orlen: Proces przejęcia PGNiG potrwa kilkanaście miesięcy

  PKN Orlen chce w ciągu kilku miesięcy rozpocząć procedurę prenotyfikacyjną w Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, poinformował członek zarządu koncernu ds. finansowych Janusz Szewczak.

 • PGNiG i PKN Orlen zawarły umowę o współpracy ws. planowanej koncentracji

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z PKN Orlen umowę o współpracy oraz zachowaniu poufności zmierzającą m.in. do przygotowania i dokonania przez płocki koncern zgłoszenia zamiaru dokonania koncentracji o wymiarze wspólnotowym oraz przeprowadzenia procesu due diligence PGNIG.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR