Mocny start i cofnięcie, formacja RGR na WIG20? W grze JSW i KGHM

Omawiane walory: , , ,

Indeks WIG20 rozpoczął środową sesję od mocnego startu. Szybko jednak wyższe poziomy zostały przez inwestorów wykorzystane do realizacji zysków. To zachowanie wspiera teorię o budowanej na wykresie formacji głowy z ramionami.

Warszawska giełda ma za sobą dwie bardzo udane sesje. W poniedziałek WIG20 wzrósł o 2 proc. i wrócił powyżej silnej strefy wsparcia 2.167-2.200 pkt. We wtorek zaś dołożył do tego jeszcze 0,9 proc. zwyżkę, pozytywnie wyróżniając się na tle innych europejskich indeksów. Początek środowych notowań przyniósł kontynuację tego trendu. WIG20 rozpoczął dzień na 2.238,8 pkt., żeby szybko wyskoczyć do 2.255,3 pkt. Tym razem jednak inwestorzy wykorzystali ten najwyższy od ponad dwóch tygodni poziom do realizacji zysków i już godzinę później rynek wrócił do punktu wyjścia.

Około 11:00 indeks WIG20 testował poziom 2.239,6 pkt. (0,01 proc.), WIG 59.065,2 pkt. (+0,1 proc.), mWIG40 4.763,8 pkt. (+0,3 proc.), a sWIG80 1.6404,3 pkt. (-0,2 proc.). W gronie największych spółek po dwóch godzinach notowań drożały akcje dziesięciu z nich, ośmiu taniały, a dwóch nie zmieniły się w stosunku do wtorkowego zamknięcia. W dalszym ciągu świetnie spisują się walory Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), które drożeją trzeci dzień z rzędu i za jedną trzeba zapłacić 73,02 zł (+2,95 proc.). Jest to reakcja na wzrost cen węgla. W centrum zainteresowania jest też inna surowcowa spółka, KGHM Polska Miedź. Jej akcje drożeją o 1,4 proc. do 121,80 zł. Większy popyt to wspólny efekt wzrostu cen miedzi, a także wcześniejszej obrony lokalnego wsparcia tworzonego przez dołek z pierwszej połowy marca na poziomie 115,55 zł. >> Zobacz także: Co dalej z kursami JSW, Bogdanki i Prairie Mining [analiza techniczna]

Najwyższe od czterech tygodni ceny ropy natomiast nie zdołały istotnie pomóc akcjom dwóch paliwowych gigantów z indeksu WIG20. Mianowicie Lotosowi i Orlenowi. Te pierwsze drożeją o 0,6 proc., a drugie tanieją o 0,8 proc., odreagowując tym samym wzrosty z poprzednich dwóch dni.

To szybkie poranne cofnięcie WIG20, jakkolwiek do zakończenia sesji zostało jeszcze dużo czasu, a nagromadzenie publikowanych po południu danych makroekonomicznych może na nowo zdefiniować nastroje na GPW, to jednak wspiera teorię o kreślonej na wykresie dziennym indeksu formacji głowy z ramionami (RGR). Lewe ramię tejże formacji zostało wyrysowane na przełomie lutego i marca br., stanowiąc ukoronowanie rozpoczętego w listopadzie mocnego impulsu wzrostowego. Głowa powstała w marcu. Jej szczyt znajduje się powyżej 2.300 pkt., co oznacza, że został zrealizowany minimalny zasięg wybicia WIG20 górą z wyrysowanego w 2016 roku trendu bocznego. Obecnie zaś powstaje prawe ramię formacji. Gdyby miały zostać zachowane proporcje czasowe pomiędzy ramionami to będzie ono rysowane przez 3-4 tygodnie. Jego maksymalny zasięg to okolice 2.280 pkt. Aczkolwiek większa podaż powinna już pojawiać się w strefie 2.250-2.260 pkt. Sygnałem sprzedaży będzie zaś przełamanie linii szyi formacji RGR, która obecnie znajduje się na poziomie 2.175 pkt. Wówczas otwarta zostanie droga w kierunku 2.000 pkt.

Kliknij, aby powiększyć

Warszawski parkiet dziś plasuje się w połowie stawki europejskich giełd. Najlepiej radzą sobie moskiewskie indeksy, notując zwyżki przekraczające 1 proc. W górę ciągną je spółki paliwowe. Po drugiej stronie tego zestawienia znajdują się giełdy w Atenach i Helsinkach. Giełda we Frankfurcie traci natomiast o 0,2 proc., a w Paryżu zyskuje 0,1 proc.

Losy środowej sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte. O tym zdecydują przede wszystkim popołudniowe impulsy płynące z USA. O godzinie 14:15 zostanie opublikowany raport ADP nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym (prognoza: 185 tys.), o 15:45 indeks PMI dla sektora usług (prognoza: 52,9 pkt.), kwadrans później indeks ISM dla usług (prognoza: 57 pkt.), a o 16:30 tygodniowe dane o zapasach paliw. Wydarzeniem dnia będzie jednak wieczorna (godz. 20:00) publikacja tzw. minutek z ostatniego posiedzenia Fed, które pozwolą dodatkowo spozycjonować oczekiwania co do liczby podwyżek stóp procentowych w tym roku. Na tę publikację polscy inwestorzy będą jednak mogli zareagować dopiero jutro. >> Kalendarz na dziś – ważne odczyty z USA

W kraju wydarzeniem dnia jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Jest pewne, że Rada nie zmieni stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Rynek oczekuje, że koszt pieniądza nie zmieni się aż do I kwartału 2018 roku, gdy oczekiwana jest jego podwyżka.

Z punktu widzenia warszawskiej giełdy posiedzenie RPP to tylko wydarzenie pozorne. Duża przewidywalność i brak szans na jakiekolwiek zaskoczenie ze strony Rady sprawia, że inwestorzy je zignorują, koncentrując się na doniesieniach ze spółek i popołudniowych sygnałach z USA.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, kghm, Lotos, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  Alior Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • sWIG80 coraz bliżej poziomów sprzed epidemii, w grze JSW, PGE i Tauron Giełdy wciąż ignorują liczne zagrożenia i sytuację w odmrażanej gospodarce. W poniedziałek przed południem wszystkie warszawskie indeksy idą w górę. Pytanie tylko, czy bykom uda się dowieźć tę sporą przewagę do końca sesji? Poranne zachowanie indeksu WIG20 jest złą wróżbą na dalszą część dnia.
 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • JSW nie rozważa emisji akcji

  Jastrzębska Spółka Węglowa nie rozważa emisji akcji, poinformował prezes Włodzimierz Hereźniak.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR