Moody’s zmienił perspektywę ratingu Orlenu na negatywną

Omawiane walory:

Moody's Investors Service potwierdził rating Orlenu na poziomie Baa2 oraz ocenę indywidualną na poziomie Baa3. Perspektywa wszystkich ratingów, z uwagi na plan przejęcia Energi - została zmieniona na negatywną ze stabilnej.

daniel,obajtek,orlen,moodys,rating

Moody’s zmienił perspektywę ratingu PKN Orlen na negatywną (Fot. Orlen/fb)

Jednocześnie Moody’s potwierdził rating obligacji o wartości 500 mln euro, zapadających w 2021 r. oraz obligacji o wartości 750 mln euro, zapadających w 2023 r. na poziomie Baa2. Papiery te zostały wyemitowane przez Orlen Capital AB (publ) z gwarancjami PKN Orlen.

– Perspektywa ratingów PKN Orlen została zmieniona na negatywną ze stabilnej, odzwierciedlając intencję spółki w kwestii nabycia 100 proc. kapitału jednej z największych polskich grup energetycznych – Energa SA (Baa1, ratingi w trakcie przeglądu) za ok. 2,9 mld zł (ok. 680 mln euro), a jednocześnie PKN Orlen jest w trakcie przejmowania drugiej co do wielkości polskiej firmy rafineryjnej Grupa Lotos SA z kapitalizacją rynkową wynoszącą ok. 16 mld zł (3,7 mld euro) – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Jednocześnie PKN Orlen planuje przeznaczyć znaczące środki na program rozwoju petrochemii, chce także zwiększyć swoje zaangażowanie w segmentach wytwarzania energii oraz odnawialnych źródeł energii.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR