StockWatch.pl

Morawiecki: Będziemy konsultować możliwość dopłat indywidualnych do nowych IKE

Konsultacje projektu przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w indywidualne konta emerytalne (IKE) będą obejmowały m.in. możliwość indywidualnego dopłacania przez posiadaczy IKE do tych kont, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

(Fot. PiS/fb)

– W konsultacjach dziś będziemy przedstawiać różne opcje, również to, żeby poprzez te fundusze na IKE, na których te środki się będą znajdowały, żeby można było dodatkowo jeszcze inwestować indywidualnie. Przebudowujemy system emerytalny tak, by były zdywersyfikowane źródła emerytalne – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Podkreślił też, że nie ma też ostatecznej decyzji w kwestii tego, czy opłata przekształceniowa będzie pobierana na początku czy na końcu (tj. po osiągnięciu wieku emerytalnego i wycofywaniu środków).

– Inwestorów interesuje stabilność. Poprzez zmiany w OFE eliminujemy czynnik niepewności – dla inwestorów z całego świata to jest kluczowy element. Wczoraj powiedzieliśmy, że po przekonsultowaniu tego ze społeczeństwem chcemy raz na zawsze wyeliminować niepewność wobec OFE – podsumował premier.

Morawiecki przedstawił wczoraj propozycję przeniesienia całości środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne. Możliwe też będzie pozostawienie całości środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania. Środki przenoszone z OFE do IKE zostaną obciążone 15-proc. opłatą przekształceniową.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Goldman Sachs International emitentem certyfikatów strukturyzowanych na GPW

  W poniedziałek na GPW zadebiutowały certyfikaty strukturyzowane, których emitentem jest Goldman Sachs International. Instrumentami bazowymi są indeksy: WIG20, STOXX Europe 600 Automobiles & Parts Price EUR oraz Nikkei 225. Goldman Sachs International jest szóstym emitentem produktów strukturyzowanych notowanych na GPW.

 • Giełda przedstawiła skład indeksu WIG-ESG

  Od września na GPW pojawi się nowy indeks WIG-ESG. W jego skład wejdzie 60 spółek.

 • Akcjonariusze Selvity zdecydują 19 września o podziale spółki

  Akcjonariusze Selvity zdecydują o podziale spółki 19 września podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, wynika z projektów uchwał. 

 • ZA Puławy mają umowę na dostawy mocznika za ok. 300 mln zł netto

  Puławski producent nawozów dostarczy czterem spółkom mocznik o szacunkowej wartości ok. 300 mln zł netto.

 • Szaleństwa prezydenta Trumpa

  Przebieg piątkowej sesji w Europie i USA miał być całkowicie uzależniony od wystąpienia Jerome’a Powella w Jackson Hole i modyfikacji forward guidance amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Przewodniczący Fed, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, mówił o sile gospodarki amerykańskiej, jednocześnie zauważając istotne ryzyka dla niej i zapowiedział obniżkę stóp o 25 pb we wrześniu. Wprawdzie nie zrezygnował z retoryki z poprzedniego posiedzenia, ale jego słowa, że „Fed będzie podejmował stosowne działania” wystarczyły, by pierwszą reakcją rynku było utwierdzenie się w przekonaniu, że FOMC podda się presji rynku i prezydenta Trumpa. Czy to przekonanie utrzymałoby się samoistnie przynajmniej do końca sesji, nie było inwestorom niestety dane zobaczyć.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com