Morawiecki: Jeżeli będą dodatkowe obostrzenia, za 2-3 dni je ogłosimy

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że liczba łóżek szpitalnych dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w ciągu tygodnia ulegnie podwojeniu z obecnego poziomu 15 tys. sztuk, Trwają przygotowania do różnych scenariuszy rozwoju pandemii.

morawiecki, premier, niedzielski, minister, zdrowia, koronawirus, obostrzenia,

Morawiecki: Jeżeli będą dodatkowe obostrzenia, za 2-3 dni je ogłosimy. (Fot. PiS/fb)

– Chcę zapewnić, że idziemy drogą środka, że jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, to te obostrzenia za dwa, trzy dni ogłosimy. I one będą w taki sposób skonstruowane, żeby ogromna część naszej gospodarki w jak najmniejszym stopniu ucierpiała, bo obrona miejsc pracy, obrona możliwości świadczenia pracy dla przedsiębiorców jest fundamentalnym warunkiem powodzenia walki z epidemią – powiedział Morawiecki w trakcie konferencji prasowej.

Podkreślił, że rząd przygotowuje różne rozwiązania.

W sobotę wprowadzono dodatkowe obostrzenia dla strefy żółtej i czerwonej. W strefie żółtej znalazł się cały kraj, w strefie czerwonej 152 powiaty, w tym 11 z 16 miast wojewódzkich i wiele innych większych miast, m.in. Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rzeszów, Bydgoszcz, Lublin.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 482 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 183 248 osób. Łącznie zmarło 3 614 osób.

Więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19

Liczba łóżek szpitalnych dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w ciągu tygodnia ulegnie podwojeniu z obecnego poziomu 15 tys. sztuk, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Trwają przygotowania do różnych scenariuszy rozwoju pandemii.

– Przygotujemy się na wszystkie możliwe scenariusze. Również te scenariusze najgorsze, które będą np. realizowały się w postaci np. 15 czy 20 tys. nowych zakażeń jeszcze w tym tygodniu – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że z przeprowadzonej w trakcie weekendu weryfikacji wynika, iż w tej chwili na terenie całego kraju dostępnych jest ok. 15 tys. łózek dla pacjentów z COVID-19, przy czym jest to wskaźnik ogólnopolski i może się różnic w zależności od regionu. Obecnie zajętych jest ok. 60 proc. tych łóżek, najwięcej osób hospitalizowanych z COVID-19 jest w woj. małopolski, mazowieckim i wielkopolskim.

Niedzielski poinformował, że w porozumieniu Narodowym Funduszem Zdrowia, z wojewodami w trakcie weekendu podjęto decyzję o przekształceniu części szpitali powiatowych w szpitale zajmujące się wyłącznie COVID-19.

– Jeżeli są w regionie dwa szpitale powiatowe, to jeden będzie przejmował pacjentów nie-COVID-owych z obydwu powiatów, a drugi – pacjentów COVID-owych z obydwu powiatów. Szacujemy, że w wyniku takiego przekształcenia (wojewodowie są zobowiązani do podjęcia decyzji do wtorku) powiększymy infrastrukturę o 10 tys. – powiedział minister.

Przekształceniom ma ulec także część oddziałów internistycznych dawnych szpitali wojewódzkich (z czasów dawnego podziału administracyjnego na 49 województw).

– Chcemy zaproponować takie rozwiązanie, […] które polega na przekształceniu oddziałów internistycznych bądź w całości, bądź w części. W wyniku tej operacji będziemy mieli 3 tys. łóżek do dyspozycji wraz z personelem – podkreślił Niedzielski.

Planowane jest także włączenie w walkę z COVID-19 lecznictwa prywatnego. Minister zaznaczył, że rozmawiał w tej sprawie z prezes Lux Medu Anną Rulkiewicz. Do środy ma zostać opracowana lista szpitali do walki z COVID-19, co – jego zdaniem – pozwoli to w perspektywie tygodnia na podwojenie bazy łóżkowej dostępnej dla pacjentów z koronawirusem.

– Mam nadzieję, że pozwoli to w perspektywie tygodnia na podwojenie bazy łóżkowej dostępnej dla pacjentów z COVID-19 – podkreślił minister.

Poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie przygotowania szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. W pierwszej kolejności te projekty mają być realizowane w woj. mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. Szpitale te będą podlegać Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwu Obrony Narodowej. W woj. mazowieckim taki szpital powstaje na Stadionie Narodowym.

Minister zapowiedział podpisanie rozporządzenia dotyczącego norm związanych z zatrudnieniem personelu – normy te zostaną poluzowane. Rezydenci zostaną zwolnieni z egzaminu ustnego, żeby mogli zaangażować się walkę z COVID-19.

Zapowiedział także nową inicjatywę legislacyjną, wprowadzający dodatek z tytułu walki z COVID-19 lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. W przypadku kwarantanny i izolacji otrzymaliby oni 100 proc. pensji. To rozwiązanie miałoby być także stosowane do służb mundurowych, które także zostaną włączone w walkę z COVID-19, m.in. w obsługiwanie puntów pobrań drive through.

W stosunku do wszystkich zatrudnionych Niedzielski zapowiedział wprowadzenie – za zgodą pracownika i pracodawcy – możliwości wykonywania pracy podczas przebywania na kwarantannie.

– Chcemy, aby te osoby [przebywające na kwarantannie] mogły mieć możliwość pracy na kwarantannie, bo dotychczasowe rozwiązania, takiej możliwości nie przewidywały – podkreślił.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR