Morawiecki: Na konta firm trafiło ponad 700 mln zł z tarczy finansowej 2.0

Na konta firm, dotkniętych obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa w ramach tarczy finansowej 2.0. trafiło już 700 mln zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Fot. fb/Prawo i Sprawiedliwość

– Już dzisiaj, po kilku dniach roboczych, mamy na kontach firm ponad 700 mln zł, ponad 1 tys. restauracji i punktów gastronomicznych otrzymało już środki na konto, ponad 200 placówek oświatowych niepublicznych też otrzymało środki na konto i ponad 500 hoteli i ośrodków hotelarskich też już otrzymało wsparcie ze strony państwa polskiego – powiedział Morawiecki dziennikarzom.

Tarcza finansowa 2.0 dla mikro, małych i średnich firm ruszyła 15 stycznia. Kontynuowana jest także tarcza finansowa dla dużych firm. O wsparcie mogą ubiegać się firmy, działające w ponad 40 branżach, najbardziej dotkniętych skutkami pandemii.

Morawiecki zaznaczył, że Polska aktywnie uczestniczy w dyskusjach o programach odbudowy na poziomie Unii Europejskiej.

Podkreślił, że za 3-4 miesiące polskie firmy będą mogły odbudowywać swój potencjał biznesowy.

W ramach tarczy finansowej 2.0 dla mikro, małych i średnich firm, tarczy finansowej dla dużych firm oraz tarczy branżowej 6.0 do firm, dotkniętych obostrzeniami w wyniku drugiej fali pandemii, ma trafić ok. 40 mld zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rząd przedłuża wsparcie dla firm, funkcjonujące w ramach tarczy 6.0

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, wydłużając zwolnienia ze składek ubezpieczeniowych, dofinansowanie świadczeń pracowników, wypłatę postojowego oraz udzielanie mikropożyczek, podało Centrum Informacyjne Rządu. Wartość wsparcia w ramach tej puli szacowana jest na 5,1 mld zł.

– Rząd chce udzielić dalszego wsparcia przedsiębiorcom, którzy są dotknięci ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. Będzie to kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który pomoże zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wsparcie zostanie skierowane m.in. do hoteli, restauracji czy obiektów kulturalnych – czytamy w komunikacie.

Wsparcie ma być udzielane w czterech formach:

 • Wypłata świadczenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników.

Świadczenie ma być wypłacane w sytuacji, gdy przychód z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy – w wyniku COVID-19 – o co najmniej 40%. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.

Dofinansowanie ma być udzielane na podstawie umowy o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy i przysługiwać przez łączny okres 3 miesięcy kalendarzowych, przypadających od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy mogą być składane do 31 marca 2021 r.

 • Wypłata ponownego świadczenia postojowego

Świadczenie ma być udzielane w przy spadku przychodu z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o co najmniej o 40% w stosunku do okresu porównawczego.

 • Dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – do 5 tys. zł

W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta będzie mógł, na podstawie umowy, udzielić jednorazowej dotacji ze środków Funduszu Pracy. Prawo do dotacji będą mieli mikroprzedsiębiorcy, których przychód z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku – w wyniku COVID-19 – będzie niższy o co najmniej 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Dotacje mają być finansowane ze środków Funduszu Pracy zasilonego środkami Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 • Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zwolnienie ma dotyczyć okresu od 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r. albo za okres od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za te okresy.

Warunkiem będzie zgłoszenie przedsiębiorcy, jako płatnika składek przed 1 listopada 2020 r., i wykazanie, że przychód z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskany w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 lutego 2021 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Muller: Możliwe, że decyzje dot. obostrzeń na kolejne dni zapadną już jutro

  Dotychczasowe obostrzenia zostaną utrzymane w obecnym kształcie na najbliższy weekend, ale możliwe jest, że decyzje dotyczące kolejnych tygodni zostaną podjęte już jutro, podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller. Ocenił, że jeżeli na przełomie marca i kwietnia doszłoby do ograniczenia III fali koronawirusa, rozważane byłoby stopniowe luzowanie obostrzeń.

 • 4 czerwca premiera Sniper Ghost Warrior Contracts 2 na najnowszą oraz poprzednią generację konsol i PC

  CI Games ustaliło datę premiery Sniper Ghost Warrior Contracts 2. Najnowsza część snajperskiej serii zadebiutuje na całym świecie 4 czerwca br. W dniu premiery tytuł będzie dostępny na PlayStation 5, Xbox Series X/S, PC oraz PlayStation 4 i Xbox One. Już teraz trwa przedsprzedaż wersji fizycznej gry na konsole obecnej i poprzedniej generacji.

 • Medicalgorithmics nie będzie kontynuował prac nad projektem PocketECG 12Ch

  Medicalgorithmics, w wyniku przeglądu portfolio produktowego, podjął uchwałę o niekontynuowaniu dalszych prac rozwojowych nad urządzeniem PocketECG 12Ch i chce skoncentrować się na projektach Patch ECG oraz TechBot. Aktualizacja wartości aktywów przypisanych do projektu PocketECG 12Ch o kwotę 3,1 mln zł będzie miała negatywny wpływ na wynik finansowy za 2020 r.

 • Czerwono na giełdach, Mabion i Allegro grają pierwsze skrzypce na GPW

  Mabion, Allegro, Huuuge i Biomed Lublin to dziś jedne z najbardziej gorących spółek na warszawskiej giełdzie, która w ślad za innymi europejskimi parkietami spada pod ciężarem obaw o rosnące rentowności długu.

 • Image Power czeka na decyzję ws. debiutu na NewConnect W styczniu Image Power złożyło dokument informacyjny na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka czeka na decyzję w sprawie dopuszczenia do obrotu akcji i wyznaczenie terminu debiutu na NewConnect. Na małym parkiecie powinna pojawić się w pierwszej połowie 2021 roku


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR