Morawiecki: Wzrost PKB spowolni poniżej 4 proc. ‚w jakiejś perspektywie’

Wzrost PKB spowolni poniżej 4 proc. "w jakiejś perspektywie" ze względu na brak siły roboczej, uważa premier Mateusz Morawiecki.

(Fot. PiS/fb)

– Wszystkie analizy mówią, że ten wzrost w jakiejś perspektywie spadnie poniżej 4 proc., ponieważ brakuje głów i rąk do pracy – powiedział Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”, odpowiadając na pytanie, czy wzrost PKB, który w I kw. br. wyniósł powyżej 5 proc. jest niezagrożony.

– 350 tys. ludzi wchodzi na rynek pracy co roku, a ok. 500 tys. wychodzi. Na emerytury odchodzi bowiem powojenny boom demograficzny. Wszyscy analitycy, także z instytucji międzynarodowych, to widzą i uwzględniają. Nie ma cudów. Gdyby Program 500+ funkcjonował w Polsce od 22, a nie dwóch lat, to dziś może bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji – dodał premier.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Poinformował, że „z każdego zakątka Polski” płyną do niego apele „o ręce i głowy do pracy”. Wskazał, że chciałby, żeby w tej sytuacji do Polski wróciła część emigrantów z Zachodu i podkreślił, że dziesiątki tysięcy już powróciły.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR