Morawiecki: Zwolnienie z ZUS i postojowe za listopad dla najbardziej dotkniętych branż

Wprowadzenie zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne, postojowego oraz mikropożyczek w wysokości 5 tys. zł za listopad dla branż najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Gdyby istniała taka potrzeba, wsparcie ma być kontynuowane w kolejnych miesiącach.

gospodarka, pomoc, rząd, morawiecki, zus, koronawirus, pandemia, lockdown

Fot. fb/Prawo i Sprawiedliwość

Proponowane rozwiązania dotyczą to m.in. branży usługowej, gastronomicznej, rozrywki i branży fitness, a także sprzedaży detalicznej na bazarach.

– Dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienie z ze składki ZUS, po drugie, wprowadzamy postojowe […] Po trzecie, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla tych małych i mikrofirm, które wpadają w bardzo trudną sytuację – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Prawo do zwolnień, postojowego i mikropożyczek uzyskają przedsiębiorcy, których przychód w listopadzie będzie o 40 proc. mniejszy w stosunku do października br. lub do listopada ub. roku.

Kolejnym z proponowanych rozwiązań ma być zwolnienie z opłaty targowej z 2021 roku z jednoczesną rekompensatą dla samorządów.

Proponowane rozwiązania dotyczą listopada.

– Życzyłbym wszystkim rodakom, wszystkim przedsiębiorcom, żeby to się ograniczyło do listopada. Jeżeli tak się nie stanie, jeżeli będzie to również na grudzień, styczeń, kolejne miesiące dokonamy odpowiednich decyzji, żeby wsparcie było dostępne – podkreślił Morawiecki.

Wsparcie ma być adresowane do 170 tys. firm. Wartość wsparcia szacowana jest na 1,8-2 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR