Na GPW trwa window dressing, w grze Ursus, Rafako i DSS

Omawiane walory: , , , ,

Brak ograniczenia QE3 wywołał szybką i silną reakcję wszystkich rynków finansowych, ale od tamtej pory większość z nich kieruje się do poziomów obserwowanych przed tym wydarzeniem. Warszawska giełda od kilku dni osuwa się w delikatnym trendzie spadkowym. Taki obraz rynku może utrzymać się do końca miesiąca.

Reakcja rynku na decyzje podjęte przez FOMC była spektakularna, ale euforia szybko minęła. Po wypowiedziach poszczególnych członków FOMC można wywnioskować, że do przegłosowania cięcia niewiele zabrakło i prawdopodobnie dojdzie do niego w październiku. Pojawiły się również nowe czynniki niepewności, takie jak negocjacje w sprawie podniesienia limitu zadłużenia w USA, przedłużające się negocjacje w sprawie rozbrojenia Syrii, czy niejednoznaczne dane makro z Europy. Poszczególne instrumenty finansowe korygują w swoim tempie dynamiczny ruch wykonany po posiedzeniu.

Rynki akcyjne zachowują się w ostatnich dniach dość spokojnie z lekką tendencją spadkową. Taki obraz rynku może utrzymać się do końca miesiąca, który jest również ostatnim w kwartale. W ciągu ostatnich trzech miesięcy CAC zyskał blisko 16 proc., WIG i DAX ok. 11 proc., S&P500 ok. 7 proc., a WIG20 ok. 5 proc. Dowiezienie dodatnich wyników do końca kwartału może być w interesie funduszy inwestycyjnych i doprowadzić do tzw. window dressing.

Poranne notowania indeksów potwierdzają realizację takiego scenariusza. Podobnie jak w poprzednich dniach, kursy nerwowo krążą wokół poziomu zamknięcia poprzedniej sesji. Inwestorzy są jednak aktywni, na co wskazują ponad dwa razy większe obroty niż na poprzedniej sesji o tej porze. 52 proc. z nich generowane jest na wzrostach.

>> Sytuację i nastroje na rynku możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Do grona gorących spółek należy ponownie Ursus. Zdołowany kurs producenta maszyn i urządzeń rolniczych wystrzelił wczoraj w reakcji na informację o zawarciu umowy z etiopskim partnerem na dostawę ciągników o wartości 90 mln USD. >> Czytaj więcej. Na wtorkowej sesji kurs zwyżkował o ponad 74 proc., a w środę dokłada do tego kolejne kilka procent. Widoczne jest jednak wahanie inwestorów. Część z nich zdecydowała się na realizację solidnych zysków, na co wskazuje długi górny cień dzisiejszej świecy oraz spadający wskaźnik AD. RSI wskazuje na mocne wykupienie walorów i sugeruje zachowanie szczególnej ostrożności.

Ponad 10 proc. na wartości zyskują PBG, Rafako i Mostostal Warszawa. Wiceprezes Rafako, Krzysztof Burek przyznał w wywiadzie dla PAP, że spółka kończy prace związane z przedłożeniem zamawiającemu gwarancji dobrego wykonania, niezbędnej do podpisania umowy na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno. W przetargu na jego budowę Tauron wybrał ofertę konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa za 4,4 mld zł. Do końca lipca spółki miały przedstawić gwarancje bankowe, jednak tego nie zrobiły. 30 lipca Tauron poinformował, że termin podpisania umowy w sprawie bloku w Jaworznie zostaje przedłużony do 30 września. Po tym dniu przetarg zostanie unieważniony.

Blisko 8 proc. na wartości zyskuje znajdujący się w upadłości układowej DSS. Spółka zależna, Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych podpisała umowę na dostarczenie kruszywa na potrzeby prac związanych z budową drogi ekspresowej S17. Szacunkowa wartość umowy wynosi 12,6 mln zł brutto. Dostawa kruszywa ma nastąpić do końca tego roku. >> Pełna treść komunikatu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dss, mostalwar, rafako, ursus, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ursus miał 31 mln zł straty z działalności kontynuowanej w I-III kw.

  URSUS w restrukturyzacji odnotował 31,05 mln zł skonsolidowanej straty netto z działalności kontynuowanej w okresie I-III kw. 2020 r. wobec 38,79 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • Zarząd Rafako zatwierdził propozycje układowe dla wierzycieli

  Zarząd RAFAKO w restrukturyzacji w toku uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego zatwierdził propozycje układowe dla wierzycieli. Wyodrębniono 7 grup wierzycieli. Propozycje dla Grupy II zakładają m.in. konwersję 20 proc. wierzytelności głównej na akcje RAFAKO w drodze emisji do 50 mln nowych akcji serii L po cenie emisyjnej wysokości 2 zł z wyłączeniem prawa poboru.

 • Ursus podpisał list intencyjny ws. współpracy z China Dongfeng Motor Industry

  URSUS w restrukturyzacji podpisał list intencyjny z China Dongfeng Motor Industry, w którym uzgodniono, iż strony zamierzają zainicjować współpracę badawczo-rozwojową i przemysłową w celu stworzenia, homologacji, wdrożenia i sprzedaży towarów w oparciu o produkty Dongfeng i europejskie know-how URSUSa w zakresie pojazdów elektrycznych i elektryczno-wodorowych. Strony zweryfikują również możliwości wykonalności lokalnej produkcji uzgodnionych modeli.

 • Rafako Engineering otwiera postępowanie o zatwierdzeniu układu

  RAFAKO Engineering złożyło wniosek w Monitorze Sądowym i Gospodarczym celem obwieszczenia o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu.

 • WIG20 spada w okolice 1.700 pkt. PlayWay mocno w górę po wynikach

  Strach przed pandemią i ryzyko związane z listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA psują nastroje na rynkach akcji. Spadki nie omijają Warszawy, gdzie prawie połowa spółek tanieje.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR