Najlepszy listopad w historii indeksu S&P500

W poniedziałek spadki nie ominęły również Wall Street – S&P500 stracił 0,5 proc., jednak i tak tegoroczny listopad był dla amerykańskiego indeksu najlepszy w historii. Natomiast najwyższą od 1987 r. stopę zwrotu zaliczył Dow Jones, który szczególnie partycypował w wywołanej "szczepionkową euforią" rotacji sektorowej. Warto zauważyć, że prawie 3/4 światowych indeksów zakończyło poprzedni miesiąc z dwucyfrową stopą zwrotu.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wprawdzie ostatniej sesji listopada nie można zaliczyć do najbardziej udanych, jednak ogólny bilans poprzedniego miesiąca wypadł wyjątkowo dobrze. W poniedziałek WIG20 zakończył dzień ze spadkiem o 1,2 proc. generując przy tym wysokie obroty, które przekroczyły 2,5 mld zł. Spory wolumen wynikał z przetasowań w ramach indeksu MSCI Poland, w przypadku którego dotychczasowe miejsce Lotosu i mBanku zajęło Allegro. Spadkowy los polskiego indeksu blue chipów podzieliły też benchmarki reprezentujące małe i średnie spółki – sWIG80 zaliczył zniżkę o 1,1 proc., a mWIG40 stracił 1 proc. Nie inaczej działo się też w pozostałej części Starego Kontynentu, gdzie większość europejskich parkietów łapała oddech po świetnym listopadzie, a skala zniżek w przypadku najważniejszych indeksów oscylowała w granicach 1 proc.

Wśród największych polskich spółek pozytywnie wyróżniały się wczoraj akcje CD Projekt (+7,39 proc.), Allegro (+2,76 proc.), PKN Orlen (+3,4 proc.) oraz JSW (+3,21 proc.). Dwie pierwsze ewidentnie nie partycypowały w listopadowej euforii z uwagi na przypisywane im przez inwestorów cechy spółek „wzrostowych”. Co ciekawe, na początku sesji największym ciężarem dla indeksu WIG20 były akcje PKN Orlen, jednak po ogłoszeniu nowej strategii i wizji dywidendowej rynkowy sentyment uległ zmianie o sto osiemdziesiąt stopni. Po drugiej stronie rynku znalazło się niestety aż szesnaście spółek, co pokazuje szeroką skalę wczorajszej wyprzedaży. Najmocniej traciły banki, które w trakcie listopadowego rajdu odbiły w granicach 40 proc. Wśród mniejszych spółek na uwagę zasługuje z kolei 18-proc. przecena akcji Biomedu Lublin – inwestorzy wystraszyli się rezygnacji prezesa w momencie, gdy prace nad „polskim lekiem na koronawirusa” teoretycznie powinny znajdować się na ostatniej prostej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W poniedziałek spadki nie ominęły również Wall Street – S&P500 stracił 0,5 proc., jednak i tak tegoroczny listopad był dla amerykańskiego indeksu najlepszy w historii. Natomiast najwyższą od 1987 r. stopę zwrotu zaliczył Dow Jones, który szczególnie partycypował w wywołanej „szczepionkową euforią” rotacji sektorowej. Warto zauważyć, że prawie 3/4 światowych indeksów zakończyło poprzedni miesiąc z dwucyfrową stopą zwrotu.

W momencie pisania komentarza większość indeksów azjatyckich zdecydowanie zyskuje. Na uwagę zasługuje lepszy od konsensusu chiński przemysłowy PMI według Caixin za listopad, który z wartością 54,9 pkt. znajduje się najwyżej od grudnia 2010 r. Odczyt wpisuje się w pozytywną wymowę wczorajszych danych (PMI dla większych firm) i wskazuje, że poprawa koniunktury przenika także do mniejszych przedsiębiorstw. Lekkie wzrosty obserwujemy również na poturbowanym w ostatnim czasie złocie, które wczoraj zdołało zatrzymać się na wsparciu w okolicach 1.765 USD/oz. Tymczasem rozmowy w ramach spotkania OPEC+ zostały przesunięte na czwartek – według źródeł Reutersa w kartelu poszerza się grono producentów sceptycznie nastawionych do utrzymywania limitów w obecnej formie.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 1 grudnia 2020 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR