Nakłady inwestycyjne Kruka spadły o 82 proc. r/r do 23 mln zł w II kwartale 2020 r.

Omawiane walory:

Wartości nakładów na wierzytelności nabytych przez Grupę Kruk wyniosła 23 mln zł w II kw. 2020 roku i była niższa o 82 proc. w skali roku. Kwota spłat z tytułu obsługi portfeli nabytych prze grupę wyniosła w tym czasie 417 mln zł i spadła o 7 proc. r/r. Kurs akcji spółki rośnie dziś po południu o 6,76 proc., a za jedną akcję zapłacimy 108,90 zł.

kruk,akcje,koronawirus,wyniki

Nakłady inwestycyjne Kruka spadły o 82 proc. r/r do 23 mln zł w II kwartale 2020 r.

Wartość nominalna wierzytelności nabytych przez Grupę Kruk w II kw. wyniosła 187 mln zł i była niższa o 90 proc. w skali roku.

Z uwagi na pandemię i jej skutki Grupa Kruk ograniczyła również nowe inwestycje w I półroczu 2020 roku. W I poł. br. nakłady na wierzytelności nabyte przez grupę spadły o 74 proc. r/r do 80 mln zł.

– Zgodnie z przewidywaniami, odnotowaliśmy negatywny wpływ COVID – 19 na spłaty w II kwartale, które były o 13 proc. gorsze, niż spłaty pierwszego kwartału tego roku. Najgorszym wpłatowo miesiącem był kwiecień. W kolejnych miesiącach kwartału odnotowaliśmy pewną poprawę w spłacalności, ale za wcześnie jeszcze na wyciąganie optymistycznych wniosków. Jest to przede wszystkim efekt odmrażania gospodarki i powracania do pracy sprzed lockdownu. Cieszy nas, że wróciliśmy do wizyt doradców terenowych na każdym z rynków oraz że rozwinęliśmy nasze narzędzia online. Niewiadomą pozostaje przyszły przebieg pandemii i jej wpływ na gospodarkę w kolejnych kwartałach na poszczególnych rynkach – powiedział prezes Piotr Krupa.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

– W II kwartale pojawiły się pierwsze przetargi na rynku wierzytelności. Tak jak mówiliśmy kilka miesięcy temu, z ostrożnością podchodzimy do zakupów, mimo że jako Grupa jesteśmy dobrze przygotowani pod względem finansowym i płynnościowym do powrotu do pełnej aktywności inwestycyjnej. Na dzisiaj inwestujemy przede wszystkim w Polsce i w Rumunii, ale skala przetargów jest wciąż niewielka. Spodziewamy się większego otworzenia rynku sprzedaży wierzytelności pod koniec roku, a nawet w 2021 r. Zdaję sobie sprawę, że z uwagi na COVID-19 i niepewność co do kondycji gospodarki w kolejnych kwartałach czeka nas trudny proces wyceny wartości naszych aktywów na koniec I półrocza. Tu warto podkreślić, że Grupa Kruk posiada stabilną sytuację finansową i płynnościową, więc jesteśmy dobrze przygotowani na trudniejsze czas – dodał prezes.

Ocenił, że operacyjnie grupa rozpoczęła rok bardzo udanie praktycznie na każdym z rynków, może z wyjątkiem Hiszpanii.

– Odzwierciedlają to dobre wyniki wpłat. Od marca zaczęła dynamicznie rozprzestrzeniać się pandemia koronawirusa i kluczowym było dla nas zapewnienie ciągłości działania. Udało nam się to uzyskać sprawnie na wszystkich rynkach i dzisiaj pracujemy zdalnie w każdym kraju. Obecnie, na istotną skalę, rozwijamy narzędzia operacyjne online tj.: płatności on-line czy platformę e-kruk z możliwością zdalnego zawarcia ugody – wskazał Krupa.

– Grupa Kruk ma wysokie kapitały własne (1 953 mln zł na 31 marca 2020) i niski poziom zadłużenia (2,1 dług odsetkowy netto/EBITDA gotówkowa na 31 marca 2020). Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na 30 czerwca 2020 roku wyniosły w Grupie Kruk 248 mln zł, co oznacza wzrost o 18 mln zł w porównaniu do końca marca 2020 roku – czytamy dalej w komunikacie.

Wartość dostępnych i niewykorzystanych linii kredytowych na koniec 30 czerwca 2020 roku wyniosła 910 mln zł i wzrosła tym samym o 198 mln zł wobec końca marca tego roku, podano także.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR