NASDAQ wraca do łask

Na początku dnia nastroje pozostają dobre, sesja azjatycka przyniosła wzrosty, a rynek całkowicie lekceważy poza wyższą inflacją także potencjalne opóźnienia w dystrybucji szczepionki Johnson&Johnson. Przed IPO Coinbase Bitcoin generuje nowe szczyty, a zachowanie spółki po debiucie może mieć dzisiaj duży wpływ na sentyment.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wtorkowa sesja znowu przebiegała dość spokojnie, choć w tym przypadku był to raczej stan pożądany. Lepsze generalnie od oczekiwań dane z Wielkiej Brytanii tylko częściowo równoważyła wyraźnie słabsza lutowa produkcja przemysłowa we Włoszech, ale o przebiegu dnia miały zadecydować informacje o amerykańskim CPI. Chociaż inflacja sięgnęła poziomu 2,6 proc. r/r i okazała się o 0,1pp wyższa od konsensusu, odczyt został powitany przez rynek jak pozytywna niespodzianka, co pokazuje, że ubiegłotygodniowe dane o PPI mogły wyraźnie wpłynąć na oczekiwania. Kurs EUR/USD zareagował natychmiastowym wzrostem, który po krótkiej korekcie jest kontynuowany aż do godzin porannych. Test szczytów z marcowego odbicia jest właściwie przesądzony, w ich sforsowaniu może pomagać generalnie niska awersja do ryzyka. Przed rentownościami 10-latek stoi egzamin w postaci wsparcia na 1,6 proc. Na poziomie indeksów giełdowych oznacza to tymczasowo w naszej opinii widoczny od ubiegłego tygodnia „powrót do normalności”. Podczas gdy główne indeksy europejskie przyniosły stopy zwrotu od -0,1 proc. (IBEX) do 0,6 proc. (FTSE MiB), DJIA stracił -0,2 proc., a NASDAQ wzrósł o 1,1 proc. Nadchodzący sezon wynikowy przynosi u inwestorów refleksję nad trwającym od listopada zachowaniem rynku. Wprawdzie wg Factset energetyka jest obecnie sektorem, który z perspektywy rekomendacji analityków ma największy potencjał do wzrostu (15,6 proc.), ale tuż za nim plasuje się sektor medyczny (14,2 proc.) i IT (11,6 proc.). Spółki przemysłowe (3,9 proc.) w tym momencie zamykają stawkę. Również pod względem rewizji prognoz z początku roku IT wygląda bardzo dobrze (obecny konsensus to 22,4 proc. r/r vs. 11,6 proc. r/r na początku stycznia), co jest zasługą przede wszystkim rosnących oczekiwań wobec Microsoftu i Apple. Choć wczorajsza sesja, podczas której WIG20 spadł o 0,4 proc., mWIG40 o 0,5 proc., a sWIG80 o 0,3 proc. wydaje się sugerować co innego, wierzymy, że ostatni spadek obrotów i relatywna słabość GPW jest tymczasowa. Po utracie 1/3 wartości od początku roku przez Allegro i CD Projekt ich potencjał spadkowy wydaje się w dużej mierze wyczerpany, a na szerokim rynku trudno oczekiwać wielkiego popytu w miarę wydłużania restrykcji COVID-owych.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Na początku dnia nastroje pozostają dobre, sesja azjatycka przyniosła wzrosty, a rynek całkowicie lekceważy poza wyższą inflacją także potencjalne opóźnienia w dystrybucji szczepionki Johnson&Johnson. Przed IPO Coinbase Bitcoin generuje nowe szczyty, a zachowanie spółki po debiucie może mieć dzisiaj duży wpływ na sentyment.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 14 kwietnia 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR