Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Nasze PKB wzrośnie, ale eksport wyhamuje – nowe prognozy OECD

Opublikowano: 2012-03-28 13:17:07

Według opublikowanego w środę raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Polska dobrze radzi sobie w trudnych warunkach makroekonomicznych, ale dalej wymaga reform. Według nowych prognoz nasza gospodarka będzie rozwijać się w 2012 r. w tempie 3 proc.

Z raportu wynika, że pod względem wzrostu gospodarczego Polska poradziła sobie z kryzysem trwającym od 2007 r. najlepiej ze wszystkich krajów OECD. Według aktualnych prognoz wzrost PKB w 2012 r. wyniesie 3 proc. zamiast szacowanych poprzednio 2,5 proc. Wyliczenia na 2013 r. są nieco skromniejsze, założone tempo rozwoju gospodarki to 2,7 proc. Utrzymanie tak wysokiej dynamiki w trudnych warunkach makroekonomicznych będzie możliwe m. in. dzięki pozytywnym efektom organizacji Euro 2012 oraz inwestycji finansowych ze środków UE.

>> Niemal wszystko przemawia za wzrostami: fundamenty, ożywienie, tanie akcje. Jest małe ale trzymające nas jak hamulec. >>Trzy powody, dla których giełda nie rośnie.

Na nasz rozwój negatywnie oddziaływać będą problemy gospodarek europejskich, które przełożą się m. in. na mocne wyhamowanie dynamiki eksportu w bieżącym roku do 3,6 proc. w stosunku do 6,8 proc. w 2011 r. Słabsza dynamika eksportu negatywnie odbije się także na polskich przedsiębiorstwach obecnych na zagranicznych rynkach.

Autorzy wskazują również na zagrożenie związane z problemami europejskiego sektora finansowego. Większość banków w Polsce ma zagranicznych właścicieli, a konieczność dokapitalizowania spółek matek może przyczynić się do ograniczenia akcji kredytowej na naszym podwórku. Istnieje również ryzyko odwrotu kapitałowych inwestycji zagranicznych, co w połączeniu z mniejszą podażą kredytów może ograniczać inwestycje krajowych przedsiębiorstw.

Według analityków w obecnej sytuacji polski rząd nie może spocząć na laurach i powinien wykorzystać drugą kadencję do przeprowadzenia koniecznych reform. W raporcie czytamy, że Polska jest w stanie obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do zakładanych 2,9 proc. PKB w 2012 roku, ale aby osiągnąć ten cel niezbędne jest zdecydowane działanie. Autorzy raportu wskazują, że gdyby spowolnienie gospodarcze okazało się większe niż się oczekuje, Polska ma margines do złagodzenia polityki monetarnej w celu amortyzacji ewentualnych szoków.

>> Giełda cały czas przebywa w negatywnej części cyklu, fundamenty uległy tylko nieznacznej poprawie. >> Co z tą giełdą – smutne wnioski z sezonu raportów rocznych.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • The Dust ogłosi aktualizację strategii w ciągu 2 tygodni

  The Dust podjął decyzję o aktualizacji strategii rozwoju - w związku z nabyciem autorskich praw do serii książek o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie ("Cykl Inkwizytorski"), zawarciem umowy z inwestorem, który sfinansuje częściowy koszt opracowania i wydania gry na motywach ww. cyklu oraz zakończeniem prac produkcyjnych nad własną grą autorską "Together" na Nintendo Switch. The Dust ogłosi aktualizację strategii w ciągu 2 tygodni.

 • Orlen z przytupem otworzył sezon wyników na GPW, w grze także CD Projekt i KGHM

  Drugi dzień mocniejszych wzrostów na giełdzie w Warszawie. Nastroje inwestorom poprawiają nadzieje na obniżki stóp procentowych w USA i rosnący o prawie 8 proc. PKN Orlen, który pochwalił się dużo lepszymi od oczekiwań wynikami za II kwartał. 

 • Norges Bank zwiększył udział w R22 powyżej 5 proc.

  Norges Bank, który zarządza norweskim rządowym funduszem emerytalnym, ujawnił się w akcjonariacie R22. 

 • 11 bit studios ujawniło datę premiery DLC do gry Moonlighter

  Dodatek do gry Moonlighter zatytułowany Between Dimensions zadebiutuje 23 lipca tego roku na platformie Steam.

 • Prezes GPW: Pracownicze plany kapitałowe dadzą impuls. Skorzystają przede wszystkim małe i średnie spółki

  Napływ kapitału w wysokości od 2 do nawet 6 mld zł w dalszej perspektywie, zwiększone inwestycje i nowy impuls do rozwoju – takie przełożenie na Giełdę Papierów Wartościowych będzie mieć wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych – ocenia jej prezes dr Marka Dietl. Jak ocenia, dzięki PPK skorzystają przede wszystkim mniejsze spółki notowane na warszawskim parkiecie, które zyskają łatwiejszy dostęp do długoterminowego pieniądza. – Ten dostęp jest kluczowy na ich drodze do podboju światowych rynków – mówi Dietl.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku