StockWatch.pl

Nasze PKB wzrośnie, ale eksport wyhamuje – nowe prognozy OECD

Według opublikowanego w środę raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Polska dobrze radzi sobie w trudnych warunkach makroekonomicznych, ale dalej wymaga reform. Według nowych prognoz nasza gospodarka będzie rozwijać się w 2012 r. w tempie 3 proc.

Z raportu wynika, że pod względem wzrostu gospodarczego Polska poradziła sobie z kryzysem trwającym od 2007 r. najlepiej ze wszystkich krajów OECD. Według aktualnych prognoz wzrost PKB w 2012 r. wyniesie 3 proc. zamiast szacowanych poprzednio 2,5 proc. Wyliczenia na 2013 r. są nieco skromniejsze, założone tempo rozwoju gospodarki to 2,7 proc. Utrzymanie tak wysokiej dynamiki w trudnych warunkach makroekonomicznych będzie możliwe m. in. dzięki pozytywnym efektom organizacji Euro 2012 oraz inwestycji finansowych ze środków UE.

>> Niemal wszystko przemawia za wzrostami: fundamenty, ożywienie, tanie akcje. Jest małe ale trzymające nas jak hamulec. >>Trzy powody, dla których giełda nie rośnie.

Na nasz rozwój negatywnie oddziaływać będą problemy gospodarek europejskich, które przełożą się m. in. na mocne wyhamowanie dynamiki eksportu w bieżącym roku do 3,6 proc. w stosunku do 6,8 proc. w 2011 r. Słabsza dynamika eksportu negatywnie odbije się także na polskich przedsiębiorstwach obecnych na zagranicznych rynkach.

Autorzy wskazują również na zagrożenie związane z problemami europejskiego sektora finansowego. Większość banków w Polsce ma zagranicznych właścicieli, a konieczność dokapitalizowania spółek matek może przyczynić się do ograniczenia akcji kredytowej na naszym podwórku. Istnieje również ryzyko odwrotu kapitałowych inwestycji zagranicznych, co w połączeniu z mniejszą podażą kredytów może ograniczać inwestycje krajowych przedsiębiorstw.

Według analityków w obecnej sytuacji polski rząd nie może spocząć na laurach i powinien wykorzystać drugą kadencję do przeprowadzenia koniecznych reform. W raporcie czytamy, że Polska jest w stanie obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do zakładanych 2,9 proc. PKB w 2012 roku, ale aby osiągnąć ten cel niezbędne jest zdecydowane działanie. Autorzy raportu wskazują, że gdyby spowolnienie gospodarcze okazało się większe niż się oczekuje, Polska ma margines do złagodzenia polityki monetarnej w celu amortyzacji ewentualnych szoków.

>> Giełda cały czas przebywa w negatywnej części cyklu, fundamenty uległy tylko nieznacznej poprawie. >> Co z tą giełdą – smutne wnioski z sezonu raportów rocznych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • GPW pod presją spadków w Niemczech i Turcji, czerwono na JSW i PKO BP

  Nie wyniki wyborów parlamentarnych a sytuacja na zagranicznych giełdach zdecydowała o kierunku głównych indeksów w Warszawie. WIG20 podzielił dziś los DAX-a i CAC40, zamykając sesję stratą na poziomie 0,5 proc. Największe spadki zanotowała giełda turecka, której główny indeks spadł o prawie 5 proc.

 • Akcjonariusze PBKM zdecydowali o emisji ponad 3,5 mln nowych akcji po 62 zł/szt.

  Akcjonariusze Polskiego Banku Komórek Macierzystych zdecydowali o emisji akcji nowej serii, skierowanej do obecnego inwestora tj. Active Ownership Fund. Cenę emisyjną jednego waloru ustalono na 62 zł, co daje łączną wartość emisji 218 mln zł.

 • Kino Polska TV wchodzi na rynek produkcji filmowej

  Nadawca kanałów naziemnych Stopklatka TV i Zoom TV oraz kablowo-satelitarnego Kino Polska podpisał umowę z producentem Krzysztofem Szpetmańskim na produkcję komedii Po moim trupie w reżyserii Tomasza Koneckiego. W filmie wystąpi m.in. Rafał Zawierucha, który zagrał Romana Polańskiego w filmie Pewnego razu w... Hollywood Quentina Tarantino. Premierę filmu w kinach zaplanowano na początek 2021 roku.

 • Ruszyła IV edycja edukacyjnego konkursu inwestycyjnego TMS Brokers

  Już dziś wystartowała 4. edycja bezpłatnego konkursu inwestycyjnego w aplikacji mobilnej TMS Brokers. Spróbuj swoich sił w inwestowaniu na demo, rywalizuj i wygrywaj realne nagrody. 

 • Wartość niespłaconych zobowiązań finansowych w Europie przekracza 1 bln euro

  Wartość niespłaconych zobowiązań finansowych według Europejskiego Nadzoru Bankowego przekracza kwotę 1 biliona euro, wyliczył Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Jest to wartość wyższa niż u progu kryzysu finansowego w 2008 roku.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR