NBP: GPW Benchmark powinna dostosować metodykę dot. WIBOR i WIBID do końca roku

Omawiane walory:

Ze względu na znaczenie stawek WIBOR dla stabilności finansowej w Polsce oraz ścisły związek między wskaźnikami WIBOR i WIBID, zasadne jest, aby spółka GPW Benchmark dokonała dostosowania metodyki wyznaczania obu tych stawek do końca 2019 r., uważa Narodowy Bank Polski.

giełda, gpw, wibor, wibid, nbp

GPW Benchmark powinien dostosować metodykę wyznaczania stawek WIBOR i WIBID do końca 2019 r., uważa Narodowy Bank Polski.

– W analizowanym okresie [2018] spółka GPW Benchmark, która w 2017 r. przejęła od Stowarzyszenia Rynków Finansowych ACI Polska organizację fixingu stawek referencyjnych WIBOR i WIBID, rozpoczęła prace nad dostosowaniem metodyki wyznaczania tych wskaźników do wymogów określonych w rozporządzeniu BMR – czytamy w raporcie „Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2018 r.”

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zgodnie ze stanem prawnym na koniec grudnia 2018 r., aby stawki WIBOR i WIBID mogły być dalej wykorzystywane w umowach i instrumentach finansowych w rozumieniu rozporządzenia BMR, spółka powinna zakończyć wspomniane prace oraz złożyć do organu nadzoru wniosek o zezwolenie na administrowanie tymi wskaźnikami do 1 stycznia 2020 r. Mając na uwadze rolę stawki WIBOR w systemie finansowym, w październiku 2018 r. Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła o uznanie jej za kluczowy wskaźnik referencyjny – stosowny wniosek wraz z opinią ESMA został przekazany do KE.

– W 2018 r. dyskutowano w UE nad wydłużeniem do 31 grudnia 2021 r. okresu przejściowego na dostosowanie kluczowych wskaźników referencyjnych do wymogów rozporządzenia BMR. Ze względu na znaczenie stawek WIBOR dla stabilności finansowej w Polsce oraz ścisły związek między wskaźnikami WIBOR i WIBID (określony w dokumentacji i sposobie ich kalkulacji) zasadne jest, aby spółka GPW Benchmark dokonała dostosowania metodyki wyznaczania obu tych stawek do końca 2019 r. – czytamy dalej.

W sierpniu br. GPW Benchmark przedstawił dokument konsultacyjny dotyczący dostosowania stawek referencyjnych WIBID i WIBOR do wymogów rozporządzenia BMR. Jak wówczas informowano, zgodnie z przyjętym harmonogramem GPW Benchmark planuje złożyć ww. wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego jako właściwego organu w grudniu 2019 roku.

Na początku sierpnia prezes GPW Benchmark Zbigniew Minda, poinformował, że spółka szykuje się do przejęcia administrowania indeksami giełdowymi od Giełdy Papierów Wartościowych i chce złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego  wniosek o zgodę na przejęcie stawek WIBOR i WIBID do końca 2019 r., tak aby administrować nimi od początku przyszłego roku.

W lutym br. Komitet Stabilności Finansowej odpowiedzialny za nadzór makroostrożnościowy przesłał do GPW Benchmark stanowisko, w którym wyraził zaniepokojenie tempem dostosowania stawek referencyjnych WIBOR do wymogów rozporządzenia BMR Parlamentu Europejskiego i Rady.

Zadaniem GPW Benchmark jest opracowanie nowego WIBOR-u, spełniającego wymagania rozporządzenie BMR i wynikającego przede wszystkim z transakcji rynkowych, zamiast z deklaracji banków, jak to jest w przypadku dziś stosowanej stawki WIBOR. Obecnie obowiązującego WIBOR-u nie będzie można stosować po 1 stycznia 2020 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gpw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR