NBP sygnalizuje możliwość dalszych interwencji na rynku walutowym

Narodowy Bank Polski może dokonywać interwencji na rynku walutowym celem wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

nbp, rpp, waluty,

NBP sygnalizuje możliwość dalszych interwencji na rynku walutowym

– W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych – czytamy w komunikacie banku centralnego.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

RPP podtrzymała ocenę, że tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP.

Obok zapowiadanych możliwych interwencji, NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

– NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki. Polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego – czytamy dalej.

Na początku stycznia br. prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że zarząd banku centralnego od połowy grudnia 2020 r. dokonuje zakupu walut obcych na rynku walutowym w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Łon z RPP: Stopy bez zmian do końca kadencji, choć obniżki nie można wykluczyć

  Obecnie właściwą strategią w polskiej polityce pieniężnej jest taka, która zakłada utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej, tj. do 2022 r., uważa członek RPP Eryk Łon. Jednak nie wykluczył obniżki stóp procentowych już w I kw. 2021 r., gdyby realna roczna dynamika PKB kształtowała się "na niepokojąco niskim poziomie".

 • Inno-Gene zarekomenduje wypłatę dywidendy za 2020 rok

  Zarząd Inno-Gene będzie rekomendował wypłatę dywidendy za 2020 rok. Kurs akcji spółki rośnie w poniedziałek rano o ponad 4 proc.

 • Siedmioro wzywających ogłosiło wezwanie na 0,16 proc. akcji Larq po cenie 2,06 zł/szt

  Wiesbaden, Harbinger Capital oraz Krzysztof Przybyłowski, Anita Przybyłowska, Adam Michalewicz, Kazimierz Michalewicz i Paweł Orłowski ogłosili wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 15 742 akcji Larq (0,16 proc. w kapitale zakładowym) w związku z planowanym nabyciem akcji przez wzywających w celu osiągnięcia 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki, podał Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska.

 • Games Operators: Premiera gry Rustler w early access na Steam – 18 lutego

  Data premiery gry "Rustler" na platformie Steam została ustalona na 18 lutego w formule early access, podał Games Operators. Kurs akcji spółki rośnie w poniedziałek o blisko 14 proc.

 • Huuuge Inc. zamierza zadebiutować na GPW, chce pozyskać ok. 150 mln USD

  Huuuge Inc. - globalny producent i wydawca gier typu free-to-play - ogłosił zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji. Huuuge planuje ubiegać się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji zwykłych do obrotu na rynku podstawowym GPW w Warszawie. Spółka szacuje, że wpływy brutto z emisji nowych akcji wyniosą do ok. 150 mln USD.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR