NCBR ogłosił konkurs dot. innowacyjnych nawozów przyjaznych dla środowiska

Opublikowano: 2019-10-11 12:04:09

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nowy konkurs tematyczny w formule Szybkiej Ścieżki, poświęcony innowacyjnym nawozom przyjaznym dla środowiska. Inicjatywa wesprze rozwój krajowej produkcji rolnej, która dostosowując się do wymogów Unii Europejskiej oraz modelu obiegu zamkniętego, dąży do zwiększenia jakości i bezpieczeństwa nawozów przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Budżet konkursu to 200 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się 14 listopada br. i potrwa do 14 stycznia 2020 roku.

NCBR, konkurs, nawozy

Fot. Pexels

Przepisy dotyczące nawożenia, obowiązujące zarówno w Polsce jak i w UE, służą zwiększeniu jakości i bezpieczeństwa w tym obszarze. M.in. 25 czerwca br. weszły w życie nowe regulacje odnośnie wprowadzania nawozów na rynek Unii Europejskiej. Rozporządzenie obejmuje wszystkie rodzaje produktów nawozowych (mineralne i organiczne), jak również produkty mające zwiększyć efektywność wykorzystania składników pokarmowych przez rośliny.

– Doceniając rolę tego sektora, ogłaszamy kolejny już w tym roku konkurs tematyczny w Szybkiej Ścieżce, tym razem wspierający innowacje w produkcji rolnej. Jego założenia wpisują się w polski i unijny plan działania w obszarze obiegu zamkniętego. Chcemy wykorzystać potencjał innowatorów, wspierających rozwój gospodarki rolnej, umożliwiając im łatwiejsze aplikowanie o środki w formule w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Konkurs Szybka Ścieżka Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska skierowany jest do przedsiębiorstw, konsorcjów przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych (składających się z maksymalnie 3 podmiotów, w tym min. 1 przedsiębiorstwa i min. 1 jednostki naukowej), gdzie liderem jest zawsze przedsiębiorstwo. Budżet konkursu to 200 mln zł. Środki przeznaczone są na dofinansowanie badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych, których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Projekty zgłoszone w konkursie muszą obejmować eksperymentalne prace rozwojowe.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi odpowiednio: 1 mln zł – w przypadku projektu realizowanego samodzielnie przez MŚP oraz 2 mln zł – w przypadku pozostałych projektów. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro.

– Od kilku lat coraz wyraźniej widać trendy do produkcji zdrowej, bezpiecznej i dobrej jakościowo żywności przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Firmy nawozowe i ośrodki naukowe, które rozumieją potrzeby nowoczesnego rolnictwa, również aktywnie dążą do minimalizowania negatywnego wpływu sztucznego nawożenia na naturalne zasoby środowiska – glebę, wodę i powietrze. Coraz ważniejsze jest dla nich zmniejszenie strat produkcyjnych i ekonomicznych oraz zgodnie z obiegiem zamkniętym przekształcanie odpadów w składniki odżywcze dla upraw. Chcemy zachęcić wszystkich przedsiębiorców i naukowców opierających swój biznes na takim podejściu do rozwijania swoich projektów, oferując im wsparcie w postaci dedykowanego konkursu – dodał dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki.

Łączny budżet wspomnianych konkursów NCBR ogłaszanych w drugiej połowie 2019 roku razem z nowo ogłoszonym konkursem Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska to 1,83 mld zł.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR