StockWatch.pl

Neuca umacnia pozycję rynkową i zwiększa skalę biznesu

Omawiane walory:

NEUCA w pierwszym kwartale 2017 r. odnotowała wzrost przychodów o 7,5 proc. do blisko 2 miliardów złotych. Jednocześnie Grupa wzmocniła swoją pozycję rynkową osiągając 29,1% udziałów w branży hurtu aptecznego vs 28,3 proc. w analogicznym okresie w 2016 r. 

Neuca w pierwszych trzech miesiącach wykonała dużą pracę w obszarze wzmocnienia pozycji lidera na polskim rynku hurtowej dystrybucji farmaceutycznej. Na szczególną uwagę zasługują udziały Grupy w segmencie aptek niezależnych. W pierwszym kwartale wyniosły one 32 proc. czyli o ponad 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. Istotny wzrost pozycji Neuca w tym segmencie to efekt ciągłej poprawy wyników satysfakcji klienta, a także pogłębiających się relacji Spółki z jej klientami. Grupa intensywnie rozwija współpracę z farmaceutami w ramach programów aptecznych. Na koniec pierwszego kwartału 2017 r. uczestniczyło w nich blisko 5200 aptek, w samym programie Partner+ prawie 600 aptek.
Równolegle do poprawy przychodów Spółka wypracowuje wysokie zyski. Podstawowe wyniki finansowe przedstawia poniższa tabela:

  https://wiadomosci.stockwatch.pl/wp-content/uploads/2017/05/neuca_wyniki.jpg

Coraz większy udział w wyniku netto Grupy ma działalność w zakresie produktów własnych, która wygenerowała ponad 20 proc. zysku Neuca. Spółka notuje systematyczny wzrost sprzedaży produktów pod marką Apteo, Genoptim i Cera+. W pierwszym kwartale 2017 r. przychody z ich sprzedaży do aptek zwiększyły się o 11 proc. do 29,4 mln zł. Spółka przygotowuje się do wdrożenia w kolejnych miesiącach nowych produktów i dużo uwagi poświęca lekom na receptę pod marką Genoptim. Jej udział w ogólnym portfolio produktów wzrósł do 15 proc. w pierwszym kwartale 2017 z 10 proc. w analogicznym okresie przed rokiem.

Neuca kontynuuje również rozwój biznesów skierowanych do pacjenta. W tym segmencie Grupa kładzie nacisk na innowacyjne rozwiązania, które pomagają pacjentom. W pierwszym kwartale tego roku Neuca nawiązała współpracę z firmą Kamsoft, która wesprze Spółkę we wdrożeniu elektronicznej dokumentacji medycznej i innych rozwiązań IT w przychodniach Świat Zdrowia oraz ośrodkach badań klinicznych.

Wśród nowych biznesów Grupy bardzo dynamicznie rozwija się Ortopedio.pl, internetowy serwis zapewniający zdalny dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego oraz poradę fizjoterapeuty. Obecnie platforma współpracuje już z 700 aptekami w całym kraju.

– Wszystkie nasze działania jakie prowadzimy zarówno w nowych obszarach biznesowych jak i w zakresie podstawowej działalności, realizujemy z myślą o aptekach niezależnych. Chcemy wzmacniać nasz serwis nie tylko poprzez rosnącą satysfakcję klienta, ale również poprzez rozszerzenie oferty dla indywidualnych farmaceutów. W tym miejscu widzimy duży potencjał w otwarciu się aptek na współpracę z rozwiązaniami i usługami oferowanymi przez nasze biznesy pacjenckie. Jesteśmy przekonani, że wynikające z tej współpracy synergie dają duże korzyści farmaceutom, a Spółce dodatkowe źródło wzrostu wartości – uważa Piotra Sucharski, Prezes Neuca.

Rosnącą popularność segmentu e-commerce na rynku aptecznym sprawiła, że Neuca buduje innowacyjne rozwiązanie dla aptek nieobecnych dotąd w Internecie. Po ubiegłorocznych testach Spółka wdrożyła w największych miastach kraju platformę zamówień aptecznych Apteline.pl. Za jej pomocą pacjent może zamówić i odebrać lek w aptece, a także skorzystać on-line z porady farmaceuty. Do końca roku z Apteline.pl ma współpracować około 800 aptek.

Informacja prasowa, 15 maja 2017 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT NEUCA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 6 znanych spółek, które zbierają laury za tegoroczne wyniki

  Koniunktura w pierwszym kwartale tego roku nie rozpieszczała, a mimo to kilku spółkom udało się z impetem pokonać rynkowe konsensusy. StockWatch.pl znalazł 6 spółek, które w tym tygodniu popisały się skokową poprawą wyników i zasłużyły na wzrosty kursów akcji.

 • 8 ekspresowych dywidend do zgarnięcia w maju

  W maju jest szansa nie tylko na szybkie, ale też pokaźne dywidendy. StockWatch.pl znalazł 8 spółek, które w przyszłym miesiącu podzielą i błyskawicznie wypłacą akcjonariuszom ubiegłoroczne zyski.

 • 13 najhojniejszych propozycji dywidendowych marca

  Przymiarki do tegorocznego sezonu dywidendowego trwają w najlepsze. Tylko w marcu konkretne propozycje przedstawiło blisko 40 spółek z GPW, a kolejnych kilkanaście zasygnalizowało zamiar ogłoszenia rekomendacji w najbliższych tygodniach. Wśród nich jest aż 13, gdzie stopa dywidendy przekracza 5 proc.

 • Neuca ogłosiła ofertę zakupu do 127,5 tys. akcji po 275 zł sztuka

  NEUCA ogłosiła ofertę zakupu nie więcej niż 127.534 akcji, stanowiących na dzień ogłoszenia oferty łącznie nie więcej niż 2,81 proc. kapitału zakładowego. Oferowana cena zakupu akcji wynosi 275 zł za jedną akcję.

 • Neuca chce wypłacić 7,40 zł dywidendy na akcję, planuje jej dalszy wzrost w 2019 r.

  NEUCA planuje przeznaczyć na dywidendę z zysku za 2018 rok kwotę 33,5 mln zł, co oznacza 7,40 zł na akcję. NEUCA podtrzymuje politykę dywidendy, która zakłada jej wzrost o 10-15 proc. co roku, poinformował wiceprezes ds. finansowych Grzegorz Dzik.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR