Nie do końca udana próba zatrzymania spadków, gorąco na MZN Property, Rainbow Tours i CCC

Omawiane walory: , ,

Najpierw szybka wyprzedaż, później mozolna próba odrabiania strat, a ostatecznie niewielkie (jak na ostatnie standardy) spadki. A to wszystko pod dyktando koronawirusa. Tak najkrócej można podsumować środową sesję na GPW. Jedynym pozytywem jest to, że wzrosły szanse na wzrostowe odbicie w dniu jutrzejszym.

CCC, Morizon, Rainbow, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader

Środowa sesja na giełdzie w Warszawie, podobnie jak na wielu europejskich parkietach, upłynęła pod znakiem koronawirusa i próby obrony rynku akcji przed kolejną mocną wyprzedażą. Udało się to połowicznie. Indeks WIG20, który przed południem testował już poziom 1.906 pkt., spadając o 2 proc. i wyznaczając nowe ponad 3-letnie minimum, ostatecznie zamknął dzień na poziomie 1.933 pkt., tracąc „tylko” 0,63 proc. Reprezentujący szeroki rynek WIG na zamknięciu miał wartość 53.547 pkt. (-0,43 proc.), mWIG40 zakończył sesję na poziomie 3.806 pkt. (-0,73 proc.), a sWIG80 12.484 pkt. (-0,12 proc.).

W przypadku wszystkich polskich indeksów i większości indeksów europejskich, przebieg środowej sesji był bardzo podobny. Wyraźne spadki do godz. 10:00-11:00 i późniejsza długa próba odrabiania strat. W tym odrabianiu strat pomogły odbicie na Wall Street, gdzie po dwóch godzinach notowań indeksy rosły 1,2-1,5 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Obraz sesji na GPW jest jednak dużo bardziej optymistyczny, niż ten wynikający ze zmian indeksów, czy porównania ich z amerykańskimi indeksami, jeżeli skoncentrujemy się na sytuacji technicznej. Popytowe świece na wykresach dziennych WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 (w tym ostatnim przypadku nawet dwie), znacząco zwiększają szanse na wzrostowe odbicie w dniu jutrzejszym. Szczególnie, jeżeli nie będzie nowych niepokojących doniesień z frontu walki z epidemią koronawirusa.

Dziś łącznie potaniały akcje 53 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy dzień na plusie udało się zamknąć 32,5 proc. z nich. W indeksie WIG20 dzień na zielono zamknęły walory 6 z 20 spółek, a 13 znalazł się pod kreską.

Najlepiej poradziło sobie CCC, którego akcje najpierw potaniały do 78,10 zł, wyznaczając nowy 6,5-roczny dołek, żeby następnie silnie odbić w górę i na zamknięciu mieć wartość 83,55 zł (+1,7 proc.). Zwrot i późniejszy wzrost notowań obuwniczej spółki to przede wszystkim proste techniczne odreagowanie wcześniejszych spadków. Jest szansa, że ta wzrostowa korekta, podobnie jak sugeruje to układ sił na wykresach indeksów, będzie jutro kontynuowana.

Na szerokim rynku gwiazdą sesji była spółka MZN Property. Kurs jej akcji wystrzelił w górę o 97,9 proc. do 1,92 zł po tym, jak Ringier Axel Springer Media AG ogłosił wezwanie na 100 proc. jej akcji po cenie 1,97 zł za sztukę. Zapisy w wezwaniu zaczną być przyjmowane od 23 marca i potrwają do 24 kwietnia. Rozliczenie transakcji sprzedaży będzie mieć miejsce 29 kwietnia.

Wzrostowe odbicie stało się udziałem wielu spółek. Nie tylko opisanego wyżej CCC. Jedną z nich był negatywny bohater ostatnich dni czyli Rainbow Tours. Pomimo, że władze spółki od rana próbowały poprawić do niej sentyment, informując o odnotowanym w styczniu wzroście przychodów o około 32,5 proc. w relacji rocznej do 116,2 mln zł, a później o chęci powołania spółki zależnej w Turcji, odbicie na akcjach stało się faktem dopiero na 2 godz. przed zamknięciem sesji. Ostatecznie akcje touroperatora podrożały o 3,8 proc. do 27,50 zł, spadając wcześniej do 24,60 zł, po tym jak w poniedziałek kurs spadł o 14,74 proc., a we wtorek o 10,17 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, morizon, RAINBOW, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • CCC chce zmiany warunków emisji obligacji o wart. 210 mln zł

  CCC zwołało na 30 kwietnia br. zgromadzenia obligatariuszy obligacji serii 1/2018. Przedmiotem zgromadzenia obligatariuszy będzie zmiana (niekwalifikowanych) warunków emisji polegająca na zmianie parametrów obligacji.

 • WIG20 powyżej 1.600 pkt. i z apetytem na więcej, mocne wzrosty Enter Air i Rainbow Tours

  Wiosennie zrobiło się nie tylko za oknem, ale również na europejskich giełdach. Indeksy kolejny dzień mocno rosną, napędzane wiarą w to, że epidemia wchodzi w fazę schyłkową, a świat najgorsze ma już za sobą.

 • Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi, gorąco na akcjach CCC i Orlenu

  Akcje CCC mocno tanieją po publikacji wyników kwartalnych. Kurs Orlenu ruszył w ślad za drożejącą ropą. Inwestorzy, z optymizmem zerkając na rynek ropy, czekają na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokażą jak duży negatywny wpływ na koniunkturę ma epidemia koronawirusa.

 • CCC oszacowało straty po zamknięciu sklepów w marcu

  Grupa CCC opublikowała wstępne wyniki za I kwartał. Według szacunków, przychody w pierwszych miesiącach 2020 r. skurczyły się r/r o 9 proc. do 944 mln zł. Spadek sprzedaży był efektem drastycznego spadku trafiku w pierwszej połowie marca oraz zamknięcia w drugiej połowie marca większości sklepów CCC w związku z zagrożeniem koronawirusem. W czwartek kurs akcji spółki spada o ponad 4 proc.

 • Czerwony początek kwietnia na giełdach, w grze CCC i JSW

  Od spadków rozpoczął się kwiecień na światowych giełdach. Inwestorzy sprzedają akcje w obawie przed negatywnymi ekonomicznymi konsekwencjami pandemii koronawirusa. Wiele wskazuje na to, że trwające dwa tygodnie korekcyjne odbicie na giełdach właśnie dobiegło końca.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR