Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Niemiecki przemysł gwałtownie wyhamował

Opublikowano: 2019-01-08 18:10:32

Omawiane walory:

Wtorkowa sesja na GPW przyniosła lekką realizację zysków polskich blue chipów. W okolicach południa, WIG20 osiągnął dzienne minima, po czym rozpoczął odrabianie strat.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Największy spadek (-2,5 proc.) zanotowała PGE – inwestorom najwyraźniej nie spodobała się informacja o zaangażowaniu grupy w projekt budowy bloku w Ostrołęce. W tym samym czasie indeksy reprezentujące drugą i trzecią linię spółek utrzymywały nieśmiałe wzrosty. Ostatecznie zamknięcie przyniosło lekki spadek indeksu WIG20 o 0,3 proc. oraz wzrost mWIG40 oraz sWIG80 odpowiednio o 0,4 proc. oraz 0,1 proc. W momencie zakończenia sesji w Warszawie, w pozostałej części Starego Kontynentu przeważa kolor zielony – niemiecki DAX zyskuje 0,9 proc., a francuski CAC40 +1,6 proc.

Dzisiejsze dane o niemieckiej produkcji przemysłowej, podobnie jak wczorajsze dane o zamówieniach w przemyśle przyniosły mocne rozczarowanie. Listopad był drugim pod rząd miesiącem spadku (-1,9 proc. m/m vs konsensus +0,3 proc. m/m), dlatego też tym bardziej wyczekujemy danych dotyczących wstępnej dynamiki wzrostu PKB w ostatnim kwartale 2018 r. W wypadku odnotowania drugiej z rzędu ujemnej dynamiki wzrostu, zgodnie z powszechnie przyjętą zasadą, mielibyśmy do czynienia z techniczną recesją naszego zachodniego sąsiada. Patrząc na zaskakująco słabe odczyty polskiego przemysłowego PMI (spadek do 47,6 pkt w listopadzie), zjawisko to nieuchronnie silnie odbija się na polskim eksporcie. Dane wpisują się tym samym w obraz spowolnienia tegorocznej dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce do okolic 3,7 proc.

Kurs złota oddalił się od psychologicznej bariery 1.300 USD za uncję.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Korekta wzrostowa dolara i ponowne odbicie się pary EUR/USD od poziomu 1,1475 oddaliło nieco ceny złota od bariery 1.300 USD za uncję. Jednocześnie warto zauważyć, że ceny „królewskiego kruszcu” w przeciągu ostatniego miesiąca wzrosły o ponad 3 proc. W końcu doczekaliśmy się sytuacji, w której Fed stoi przed koniecznością złagodzenia prowadzonej polityki monetarnej. Jest to niewątpliwie brakujący element układanki, który pomimo malejącej podaży i problemów ze znajdowaniem nowych złóż skutecznie utrzymywał w ostatnich miesiącach ceny surowca na niskich poziomach. Ciekawostką pozostaje fakt, że ubiegłoroczne zakupy złota przez bank centralny Rosji (największy producent surowca na świecie) były porównywalne ze skalą jego wydobycia w tym kraju. Należy przyznać, że na chwilę obecną złoto odzyskało swoją dawną funkcję zabezpieczania zmienności, natomiast największym niewiadomą pozostaje ryzyko chwilowej depracjacji EUR/USD, która mogłaby potencjalnie stać się następstwem niekorzystnego rozstrzygnięcia przyszłotygodniowego głosowania w brytyjskim parlamencie w sprawie Brexitu.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 8 stycznia 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o PGE)

 • Energetyczny rollercoaster, WIG20 powyżej 2.200 pkt.

  Czwartkowa sesja jest dokładnym przeciwieństwem sesji wczorajszej. Sektor energetyczny i wzrosty w Europie ciągną warszawskie indeksy w górę. W WIG20 pierwsze skrzypce gra PGE, PKO BP i PZU. Na szerokim rynku gorąco jest na akcjach PlayWay i BoomBIT.

 • PGE i czerwona Europa ciągną w dół GPW

  Przecena akcji spółek energetycznych oraz strach przed wojnami handlowymi, ściągają w dół warszawskie indeksy. Nastroje na GPW są słabe, co jest złą wróżba nie tylko na drugą połowę dnia, ale i na drugą połowę tygodnia.

 • Raport: Spółki z WIG20 wypłacą ponad 12 mld zł dywidend w 2019 r.

  Znamy już plany dywidendowe wszystkich największych firm z warszawskiej giełdy. W tym roku 13 z 20 spółek sklasyfikowanych w prestiżowym indeksie podzieli między akcjonariuszy 12,3 mld zł. Wśród nich są 4 propozycje o stopie przekraczającej 5 proc. 

 • PGE Energia Odnawialna zbuduje z Grupą Azoty Siarkopol farmę fotowoltaiczną

  Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol podpisała dzisiaj list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej przez PGE Energia Odnawialna. Instalacja o mocy 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh w najbardziej prawdopodobnym wariancie będzie produkowała czystą energię na własne potrzeby Grupy Azoty Siarkopol, a partnerzy nie wykluczają dalszego znaczącego rozwoju projektu, w formule wspólnego przedsięwzięcia.

 • PGE mocno w dół po wynikach, JSW najniżej od października 2016 r.

  Pierwsza połowa wtorkowych notowań upływa na giełdzie w Warszawie pod znakiem śladowych spadków, co jest jedyną chyba dziś dobrą wiadomością. W centrum uwagi są mocno przeceniane akcje JSW i PGE.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku