Niezwykłe momentum Europy

Można podejrzewać, że ostatnie szaleństwo w Europie było w jakimś stopniu wspierane narastającymi oczekiwaniami na powiększenie programu PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme) już podczas dzisiejszego posiedzenia. Obecnie jest to pogląd konsensusowy, z mniejszością analityków sugerującą, że działanie może opóźnić się do lipca.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Środa przyniosła podtrzymanie niezwykłego impetu, z którym w ostatnim czasie rosną rynki europejskie. Wprawdzie kontrakty futures w godzinach porannych pokazywały, że czeka nas kolejna wzrostowa sesja, ale do jej końca główne rynki więcej niż podwoiły swoje stopy zwrotu, rosnąc od 2,6 proc. (FTSE 100) do 3,9 proc. (DAX). Był to przede wszystkim skutek dość nagłego przełamania impasu w negocjacjach w ramach rządzącej w Niemczech koalicji konserwatystów i socjalistów, który zaowocował ogłoszeniem kolejnego, wartego 130 mld EUR stymulusu fiskalnego. Podniósł on łączną kwotę nadzwyczajnych wydatków u naszego zachodniego sąsiada do zawrotnych 1,3 bln EUR, kwoty największej w relacji do PKB w całej UE. Jego głównym punktem jest obniżka VAT w celu obniżenia konsumpcji. Pomimo ich znacznie mniejszego znaczenia. warto wspomnieć także o wyraźnych rewizjach w górę finalnych PMI w europejskim sektorze usługowym, w wyniku których wskaźnik dla strefy euro podniósł się z 28,7 pkt. do 30,5 pkt.

Niemieckie odbicie wpływało także na polski rynek, choć w nieco mniejszym stopniu. WIG20 wzrósł o 1,8 proc., mWIG40 o 1,9 proc., a sWIG80 o 1,2 proc. Struktura wzrostów przypominała poprzednie dni – najsilniej rosły CCC, JSW i PGE, ale indeks dostał znacznie szersze wsparcie, przede wszystkim od najważniejszych banków i PZU.

Na nowe szczyty tego ruchu systematycznie wchodzi Wall Street, ale w znacznie wolniejszym ostatnio tempie – S&P500 zyskało 1,4 proc., a NASDAQ 0,8 proc. Miesięczna stopa zwrotu z głównego indeksu, choć doskonała (+9,9 proc.) to zaledwie połowa tego, co w tym samym czasie przyniósł DAX (+19,3 proc.). Wsparciem zaczynają wreszcie być dane, wczoraj bez wyjątku lepsze od oczekiwań, rozpoczynając od mało istotnych zamówień przemysłowych (-13 proc. m/m vs. konsensus -13,7 proc. m/m), poprzez ISM dla sektora usługowego (45,4 pkt. vs. konsensus 44,2 pkt.), a skończywszy na niezwykle zaskakującym raporcie ADP z rynku pracy. Według firmy badawczej majowy spadek zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym osiągnął -2,76 mln miejsc pracy, podczas gdy konsensus sugerował -9 mln. Niezależnie od dużych rozbieżnościach w metodologii z BLS, odczyt tworzy bardzo silne dodatnie ryzyka dla piątkowych, oficjalnych statystyk, które miały według analityków przynieść spadek zatrudnienia o 8 mln i wzrost stopy bezrobocia do 19,5 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dzisiejszy dzień, rozpoczynający się od trzyprocentowych wzrostów na rynkach azjatyckich i neutralnych notowań kontraktów futures na amerykańskie i europejskie indeksy może wyglądać bardzo różnie w zależności od tego, jakie decyzje zostaną podjęte na posiedzeniu EBC. Można podejrzewać, że ostatnie szaleństwo w Europie było w jakimś stopniu wspierane narastającymi oczekiwaniami na powiększenie programu PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme) już podczas dzisiejszego posiedzenia. Obecnie jest to pogląd konsensusowy, z mniejszością analityków sugerującą, że działanie może opóźnić się do lipca. Wg Reuters oczekuje się przeciętnie 375 mld EUR, ale jest to skutek niepewności, czy decyzja zostanie ogłoszona dzisiaj – powszechnie wymieniana liczba dodatkowych środków to 500 mld euro. Nawet tu niektórzy mówią o ryzyku potencjalnych pozytywnych zaskoczeń, wskazując na ostatnie pesymistyczne wypowiedzi C. Lagarde na temat spadku PKB w Europie o 8-12 proc. Niewykluczone jest również rozpoczęcie skupu obligacji korporacyjnych, które utraciły ostatnio rating inwestycyjny (na wzór USA).

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 4 czerwca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR