StockWatch.pl

Noble: Nie przesadzajmy z pesymizmem

W opinii Pawła Homińskiego z Noble Funds, sytuacja rynków finansowych nie jest dobra i pod wieloma względami przypomina rok 2008. Zdaniem analityka, rynki zdyskontowały już pewną cześć spowolnienia gospodarczego.

Doradca inwestycyjny Noble Funds zamiast dalszych silnych spadków spodziewa się raczej bardzo zmiennej koniunktury z ruchami w dół i w górę, przy czym jak na razie silniejsze mogą być ruchy w dół . Zdaniem P. Homińskiego, w drugiej połowie września lub na początku października możemy mieć do czynienia z na tyle atrakcyjnymi cenami akcji, by rozważyć zwiększenie ekspozycji na rynku.

– Istnieją napięcia na rynkach finansowych, na przykład niechęć banków do udzielania sobie wzajemnych pożyczek. Sytuacja finansów publicznych wielu krajów jest dramatyczna, a władze monetarne wykorzystały już większość możliwych sobie do wyobrażenia środków polityki pieniężnej. Wskaźniki makroekonomiczne pogarszają się, choćby nawet na razie dotyczyło tylko tzw. wskaźników sentymentu, a nie twardych danych, takich jak poziom produkcji, wydatków, czy zatrudnienia. Indeksy najważniejszej na świecie giełdy amerykańskiej wygenerowały sygnały sprzedaży i najprawdopodobniej znajdują się w co najmniej średnioterminowych trendach spadkowych – mówi portalowi StockWatch.pl ekspert Noble Funds.

Równocześnie zaznacza, że nie można popadać w nadmierny pesymizm:

– Jednak warto zwrócić uwagę, że spadki cen akcji były bardzo szybkie i na pewno zdyskontowały już pewną część spowolnienia gospodarczego, a może i recesji. Recesja ta (o ile nie będziemy mieli do czynienia z totalnym załamaniem systemu finansowego) może być zresztą niezbyt głęboka, bo firmy na całym świecie były bardzo ostrożne w zwiększaniu inwestycji i zatrudnienia.

Nastroje inwestorów poprawił dzisiaj na jakiś czas Szwajcarski Bank Centralny, ogłaszając minimalny kurs wymiany franka i zapowiadając działania interwencyjne.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR