Noble: Nie przesadzajmy z pesymizmem

W opinii Pawła Homińskiego z Noble Funds, sytuacja rynków finansowych nie jest dobra i pod wieloma względami przypomina rok 2008. Zdaniem analityka, rynki zdyskontowały już pewną cześć spowolnienia gospodarczego.

Doradca inwestycyjny Noble Funds zamiast dalszych silnych spadków spodziewa się raczej bardzo zmiennej koniunktury z ruchami w dół i w górę, przy czym jak na razie silniejsze mogą być ruchy w dół . Zdaniem P. Homińskiego, w drugiej połowie września lub na początku października możemy mieć do czynienia z na tyle atrakcyjnymi cenami akcji, by rozważyć zwiększenie ekspozycji na rynku.

– Istnieją napięcia na rynkach finansowych, na przykład niechęć banków do udzielania sobie wzajemnych pożyczek. Sytuacja finansów publicznych wielu krajów jest dramatyczna, a władze monetarne wykorzystały już większość możliwych sobie do wyobrażenia środków polityki pieniężnej. Wskaźniki makroekonomiczne pogarszają się, choćby nawet na razie dotyczyło tylko tzw. wskaźników sentymentu, a nie twardych danych, takich jak poziom produkcji, wydatków, czy zatrudnienia. Indeksy najważniejszej na świecie giełdy amerykańskiej wygenerowały sygnały sprzedaży i najprawdopodobniej znajdują się w co najmniej średnioterminowych trendach spadkowych – mówi portalowi StockWatch.pl ekspert Noble Funds.

Równocześnie zaznacza, że nie można popadać w nadmierny pesymizm:

– Jednak warto zwrócić uwagę, że spadki cen akcji były bardzo szybkie i na pewno zdyskontowały już pewną część spowolnienia gospodarczego, a może i recesji. Recesja ta (o ile nie będziemy mieli do czynienia z totalnym załamaniem systemu finansowego) może być zresztą niezbyt głęboka, bo firmy na całym świecie były bardzo ostrożne w zwiększaniu inwestycji i zatrudnienia.

Nastroje inwestorów poprawił dzisiaj na jakiś czas Szwajcarski Bank Centralny, ogłaszając minimalny kurs wymiany franka i zapowiadając działania interwencyjne.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Insiderzy sprzedają akcje 11 bit studios W czwartek trzech członków zarządu 11 bit studios sprzedało w transakcjach pakietowych łącznie 15,7 tys. akcji spółki po kursie 460 zł. Wartość całego pakietu to nieco ponad 7,2 mln zł.
 • Spadki na Wall Street napędziły stracha inwestorom, w grze Rafako i Ten Square Games Czerwony początek piątkowej sesji na europejskich parkietach to efekt wczorajszej - momentami groźnie wyglądającej - wyprzedaży akcji na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy w Londynie, Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie powoli odrabiają poranne straty.
 • Ryvu Therapeutics dostanie 33 mln zł dofinansowania z NCBR na projekt onkologiczny

  Ryvu Therapeutics zawarło z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 "Szybka Ścieżka". Kwota dofinansowania wynosi 32,76 mln zł, a całkowita wartość projektu netto - 55,44 mln zł.

 • UOKiK w ciągu trzech lat znalazł 19 piramid finansowych

  W ciągu ostatnich trzech lat UOKiK wytypował – zgodnie z oficjalnymi komunikatami – 19 firm działających na zasadzie piramidy finansowej. W tym tygodniu postawił zarzuty nieuczciwych praktyk kolejnym trzem spółkom, których działalność opierała się na sprzedaży pakietów członkowskich i obiecywaniu korzyści w zamian za namawianie do zakupu kolejnych osób.

 • Glapiński: Inflacja obniży się do 2,5 proc. r/r w 2021 r., podwyżki stóp niepotrzebne

  Obecne przyspieszenie inflacji ma charakter przejściowy, powróci ona w pobliże środka celu (2,5 proc. r/r) Narodowego Banku Polskiego w przyszłym roku, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Podtrzymał jednocześnie swoją opinię, według której nie ma obecnie podstaw do podwyższania stóp procentowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR