Noble Securities obniżył cenę docelową akcji Bogdanki do 31,60 zł

Omawiane walory:

Michał Sztabler, analityk akcji Noble Securities, w raporcie z 4 października obniżył rekomendację dla Bogdanki do redukuj, obniżając również cenę docelową do 31,60 zł

(Fot. materiały prasowe)

Analityk Noble Securities spodziewa się bardzo dobrych wyników w 2019 r. Będą one uwzględniały wszystkie korzystne uwarunkowania rynkowe (wysokie ceny węgla, silny popyt ze strony głównych odbiorców, relatywnie niską presję kosztową). W kolejnych latach Michał Sztabler prognozuje pogorszenie sytuacji finansowej na skutek spadku cen przy stabilnym wolumenie i rosnących kosztach.

– Pogarszający się globalny klimat wokół „czarnej” energetyki i odchodzenie od produkcji energii na bazie paliw kopalnych (głównie węgla) skutkuje spadkiem cen tego surowca na rynkach światowych, co (choć z pewnym opóźnieniem i w mniejszej skali) będzie miało również odzwierciedlenie w trendach krajowych. Ponadto rosnąca produkcja ze strony źródeł alternatywnych (OZE, gaz – przy spadających cenach i mniejszej emisji CO2) wypiera tradycyjną generację węglową – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W dłuższej perspektywie LW Bogdanka będzie musiała zmierzyć się z ryzykiem spadku popytu ze strony głównych odbiorców. Zdaniem Sztablera wzrost zysków w 2019 r. jest już w pełni zdyskontowany w kursie, natomiast nie do końca uwzględnione są zagrożenia długoterminowe, w tym strategia Grupy Enea zakładająca stopniowe ograniczanie mocy wytwórczych bazujących na węglu kamiennym.

– W horyzoncie długoterminowym istotnym ryzykiem jest zapowiedziana redukcja konwencjonalnego potencjału wytwórczego w Grupie Enea, która jest obecnie podstawowym odbiorcą węgla z LWB (ponad 80 proc. produkcji). Obecnie nie widzę alternatywnych kanałów sprzedaży zdolnych pokryć zmniejszone zapotrzebowanie – uważa analityk Noble Securities.

Według Michała Sztablera, choć LW Bogdanka jest jedną z najbardziej efektywnych kopalni węgla kamiennego w Polsce, niemniej trendy występujące na rynku pracy jaki i w innych segmentach kosztów (np. materiały czy energia) będą generowały wzrost kosztów. Ewentualne duże nakłady inwestycyjne (konieczność budowy nowego szybu – CAPEX ok. 1,2 mld zł) przy spadku wydobycia mogą być trudne do odzyskania w przyszłości.

– W przyjętym przeze mnie scenariuszu spadku produkcji i spadku marży, realizacja ww. inwestycji drastycznie obniża wartość generowanych przepływów pieniężnych i w rezultacie obniża wartość spółki – dodaje Michał Sztabler.

LW Bogdanka na koniec 2018 r. miała 14,8 proc. udziału w rynku węgla kamiennego w Polsce; 18,7 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,7 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR