Norges Bank znów ma ponad 5 proc. R22. Kurs akcji poprawia rekordy

Omawiane walory:

Norweski gigant zarządzający rządowym funduszem emerytalnym po miesięcznej przerwie znów widnieje na liście akcjonariuszy dysponujących ponad 5-proc. pakietem akcji R22.

r22,wyniki,podatki,ipbox

Jakub Dwernicki, prezes zarządu R22. (Fot. mat. prasowe)

AKTUALIZACJA

Norges Bank pomylił się w kwestii stanu posiadania. Jak poinformowała spółka, opublikowany pod koniec ubiegłego tygodnia raport „był wynikiem błędu, tj. nieprawidłowych danych zapisanych w bazie danych Norges Bank”.

Norges Bank zwiększył zaangażowanie w R22 i ma obecnie 5,52 proc. głosów na WZ. W swoim portfelu posiada 783,4 tys. walorów technologicznej spółki. Tym samym norweski fundusz stał się drugim największym akcjonariuszem R22. Pakietem kontrolnym dysponuje porozumienie akcjonariuszy R22 (J. Dwernicki, J. Duch, R. Dwernicki, S. Górecki). Oprócz tego w akcjonariacie spółki jest PTE Aegon SA, który według stanu na koniec 2020 r. posiadał 5,48 proc., i PTE Allianz Polska SA z pakietem 5,15 proc.

Norges Bank zarządza norweskim rządowym funduszem emerytalnym, utworzonym z wpływów z wydobycia ropy naftowej. Na koniec 2020 fundusz posiadał aktywa o łącznej wartości 10,9 bln koron norweskich, z czego 73 proc. ulokowane było w akcjach. Fundusz inwestuje także na GPW, ale sporadycznie przekracza próg 5 proc. Według dostępnych danych, Norges Bank na koniec 2020 r. miał w portfelu akcje 125 spółek notowanych na GPW warte łącznie 1,74 mld USD. Po raz pierwszy Norges Bank ujawnił się w akcjonariacie R22 w lipcu 2019 r., gdy akcje spółki były wyceniane na nieco ponad 20 zł za sztukę. Na początku marca br. fundusz zmniejszył zaangażowanie i zszedł poniżej progu 5 proc.

Kliknij, aby powiększyć

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Notowana na GPW grupa technologiczna ma za sobą rekordowy rok. W całym 2020 r. R22 zwiększyło r/r przychody do 222,7 mln zł. Skorygowana EBITDA wyniosła 61,6 mln zł (+26 proc. r/r), a skorygowany zysk netto 22,1 mln zł (+61 proc. r/r).

– Miniony rok bardzo dobrze pokazał, że rozwój Grupy R22 jest napędzany zarówno przez działania organiczne, jak i akwizycje. Konsekwentne prace optymalizacyjne i rozwojowe w obszarze dotychczasowej działalności oraz skuteczna realizacja przejęć przyczyniły się do wypracowania rekordowych wyników – podsumował Jakub Dwernicki, prezes R22.

W segmencie CPaaS Grupa osiągnęła 43,4 mln zł przychodów, czyli aż o 90 proc. więcej niż rok wcześniej. Znormalizowany wynik EBITDA wyniósł 8,9 mln zł i był o 50 proc. wyższy r/r. Od IV kwartału grupa konsoliduje wyniki przejętej we wrześniu czeskiej spółki ProfiSMS, która w minionym kwartale osiągnęła 12,5 mln zł przychodów i 2,2 mln zł zysku EBITDA. Grupa R22 to holding spółek technologicznych. Grupa koncentruje się na skalowalnych usługach oferowanych w modelu abonamentowym oraz SaaS (ang. Software as a Service), prowadząc działalność w ramach całego łańcucha wartości – od tworzenia własnych rozwiązań, przez ich utrzymanie od strony technologicznej, po kompleksową sprzedaż i obsługę klienta. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od grudnia 2017 r. W poniedziałek kurs akcji R22 rośnie i poprawia historyczne szczyty. W porannym piku za jeden walor płacono 52,80 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o R22)

 • Vercom oferuje w IPO akcje po 45 zł za sztukę

  W poniedziałek KNF zatwierdziła prospekt Vercomu, a dziś spóła przedstawiła szczegóły oferty. Z emisji nowych akcji Vercom chce pozyskać ok. 180 mln zł na dalszy rozwój, a wartość całej oferty może wynieść nawet do 225 mln zł. Zapisy wśród inwestorów indywidualnych ruszą 14 kwietnia.

 • KNF zatwierdziła prospekt Vercomu

  Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Vercomu, sporządzony w związku z ofertą publiczną akcji i zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na GPW. Spółka z emisji nowych akcji chce pozyskać ok. 180 mln zł na dalszy rozwój, a wartość całej oferty może wynieść nawet do 225 mln zł.

 • Vercom finalizuje postępowanie prospektowe i przygotowuje się do rozpoczęcia IPO

  Dostawca chmurowych rozwiązań w modelu CPaaS (Communication Platform-as-a-Service) finalizuje postępowanie prospektowe i przygotowuje się do rozpoczęcia pierwszej oferty publicznej.

 • Grupa R22 zanotowała 50-proc. wzrost zysku netto w 2020 r. Notowana na GPW grupa technologiczna R22 wypracowała rekordowe wyniki finansowe. W samym IV kwartale 2020 r. przychody wyniosły 70,9 mln zł (+48 proc. r/r), znormalizowana EBITDA 18,4 mln zł (+36 proc. r/r), a skorygowany zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 5,7 mln zł (+56 proc. r/r). Dynamiczny wzrost wyników R22 to z efekt rozwoju organicznego związanego m.in. z rosnącym rynkiem e-commerce oraz cyfryzacją życia gospodarczego, jak również pierwszej zagranicznej akwizycji w segmencie CPaaS.
 • sWIG80 najwyżej od 14 lat, w grze Allegro i Answear

  Odbicie na akcjach Allegro i wzrosty na europejskich giełdach windują w górę indeksy w Warszawie. sWIG80 jest dziś najwyżej od 2007 roku.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR