Notowania złota osiągnęły najwyższe poziomy od ponad 6 lat

Po ubiegłotygodniowym przebiciu poziomu 1.400 dolarów za uncję, w poniedziałek złoto kontynuowało dobrą passę wybijając się powyżej 1.420 dolarów. We wtorkowy poranek strona popytowa nie odpuszczała i w pewnej chwili za kontrakty na królewski metal trzeba było zapłacić ponad 1.442 dolary. Rosnąc o ponad 10 proc. w ciągu miesiąca notowania złota osiągnęły najwyższe poziomy od ponad 6 lat, a ostatnie tak dynamiczne wybicie jak w minionych tygodniach widziane było ponad 3 lata temu.

Największy wpływ na notowania metalu mają w ostatnim czasie spekulacje na temat luzowania polityki pieniężnej przez amerykańską Rezerwę Federalną. Oliwy do ognia dolał Donald Trump, który za pośrednictwem Twittera otwarcie skrytykował działania bankierów centralnych zza oceanu. Amerykański prezydent stwierdził, że Fed nie wie co robi i że podniesienie stóp procentowych w zeszłym roku było błędem. Choć w ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna utrzymała stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie, rynek jest przekonany, że na kolejnym posiedzeniu członkowie FOMC zadecydują o obniżeniu stóp procentowych. Luzowanie monetarne w Stanach Zjednoczonych ma kluczowe znaczenie dla cen złota. Obniżki stóp wspierają bowiem deprecjację amerykańskiej waluty, a słabszy dolar przyczynia się do wyższych cen metalu wyrażonych w USD.

Presja na Fed jest tym większa, biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi kierownictwa Europejskiego Banku Centralnego. Prezes Mario Draghi zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że EBC może złagodzić politykę pieniężną, jeśli inflacja w strefie euro nie wróci do pożądanego poziomu bliskiemu 2 proc.

Królewski metal uznawany jest za tzw. „bezpieczną przystań”, ponieważ w okresach niepewności czy zawirowań na rynkach – inwestorzy często uciekają właśnie do złota. Dlatego na rosnące ceny żółtego metalu wpływają także ostatnie przepychanki pomiędzy Iranem a USA oraz ryzyko zaostrzenia konfliktu pomiędzy tymi krajami. Kolejną kwestią jest perspektywa nasilenia się wojny handlowej na linii Stany Zjednoczone-Chiny oraz jej ewentualny wpływ na globalną gospodarkę.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • WIG20 daleko w tyle

  Wtorkowa sesja na GPW zapewne nie zostanie zapamiętana dobrze przez inwestorów. WIG20 przez większość dnia pozostawał najsłabszym indeksem Starego Kontynentu.

 • URE analizuje wnioski taryfowe sprzedawców energii na 2020 r.

  Do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 15 listopada br. wpłynęły wnioski taryfowe na 2020 rok od spółek obrotu (sprzedawców): Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, Energi i Tauron Polska Energia. URE analizuje wnioski złożone przez sprzedawców energii i uważa, że obecnie nie jest możliwa kompleksowa ocena ostatecznego poziomu ewentualnej zmiany całkowitego kosztu dostarczania energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

 • Co to jest mikrokredyt? Historia inicjatywy Muhammada Yunusa

  Mikrokredyt to interesujące zagadnienie, które nie jest szerzej znane w Polsce, ale za to doskonale znane w najbiedniejszych krajach świata. To pożyczki dla najbiedniejszych - bezdomnych, żebraków czy kobiet wykluczonych ze względów społecznych. Jak powstał ten pomysł i czy faktycznie ma pozytywny wpływ na świat?

 • WIG20 najgorszy w Europie, w grze Orlen i Idea Bank

  Nowe rekordy na Wall Street i ponad 1-proc. wzrosty na giełdach we Frankfurcie i w Londynie nie robią wrażenia na inwestorach nad Wisłą. Warszawska giełda ponownie jest najgorszą w Europie.

 • Morawiecki: Zmieńmy konstytucję, by zagwarantować prywatność PPK i IKE

  Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose zwrócił się do pozostałych ugrupowań sejmowych z propozycją zmiany konstytucji, by zagwarantować w niej prywatność środków gromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) i na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE).


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR