Nowe rekordy na Wall Street wiszą w powietrzu, w grze JSW i Work Service

Omawiane walory: , , , ,

Giełdy w Europie zaliczają udany początek tygodnia, ale prawdziwe święto szykuje się za oceanem, gdzie kontrakty terminowe dają nadzieję na nowe rekordy. Zieleń dominuje też na giełdzie w Warszawie, choć tu mankamentem pozostają iście wakacyjne obroty.

 jsw, alior, biomedlub, workserv, akcje, komentarz, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Globalne rynki akcji wkroczyły w ostatni tydzień sierpnia w dobrych nastrojach. Azjatyckie indeksy średnio urosły o 0,5 proc., przy czym Hang Seng zyskał 1,7 proc. Kolor zielony dominuje też w Europie, gdzie w południe prawie wszystkie indeksy rosły, a stawce przewodził niemiecki DAX i francuski CAC40, zyskując odpowiednio o 2,3 proc. i 2,2 proc.

Wreszcie po zielonej stronie rynku były również kontrakty na amerykańskie indeksy. Kontrakt na S&P500 zyskiwał 0,6 proc., a na Nasdaq100 rósł o 0,8 proc. I to właśnie nadzieje na nowe rekordy na Wall Street, podtrzymywane przez informacje o rejestracji w USA leku na COVID-19, były głównym źródłem optymizmu na globalnych giełdach. Szczególnie, że ten optymizm dodatkowy był wspierany przez duże prawdopodobieństwo przełamania przez kurs akcji Apple bariery 500 dolarów, czy też wykluczeniem przez Francję możliwości całkowitego lockdownu, pomimo silnie rosnącej liczby zakażonych Francuzów koronawirusem.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Na tle świata warszawska giełda nie jest wyjątkiem. W południe zyskiwały wszystkie tutejsze indeksy. Najmocniej WIG20. O godzinie 12:30 rósł on o 0,94 proc. do 1.837 pkt., ciągnięty w górę głównie przez KGHM (+2,4 proc.), CD Projekt (+1,3 proc.) oraz PKO BP (+1,3 proc.). Łącznie w WIG20 drożeją akcje 16 z 20 blue chipów. W gronie outsiderów prym wiedzie LPP, którego notowania cofają się o 2,3 proc. do 7080 zł.

W gronie blue chipów największe wzrosty notują spółki górnicze. Akcje JSW rosną o 6,2 proc. do 16,265 zł, a KGHM-u o 2,6 proc. do 137,35 zł. W piątek Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała raport za I półrocze, w którym widniało blisko miliard złotych na minusie. Rozmiar tegorocznej straty zrobił wrażenie na inwestorach, bo już na starcie sesji kurs akcji wyznaczył lokalny dołek na 14,40 zł, czyli poziomie na jakim kurs poprzednim razem był pod koniec maja br. Jednak w kolejnych godzinach notowania zaczęły odbijać, a sprzyjały temu doniesienia o spodziewanej pomocy państwa i deklaracje, że spółka nie będzie przejmować od PGG kopalń węgla koksowego. JSW liczy, że na jesieni otrzyma z PFR 1,75 mld zł pożyczki w ramach tarczy antykryzysowej. Obecnie trwa proces due diligence. Pożyczka miałaby zostać spłacona w ciągu 4 lat, ale nie wykluczona jest opcja częściowego umorzenia.

Na szerokim rynku wyróżnia się Polimex-Mostostal, który opublikował wyniki. Jego akcje drożeją o 5,7 proc. do 2,40 zł. I jedynie obroty nie powalają, bo ledwo przekraczają 1 mln zł. W minionym kwartale Polimex-Mostostal poprawił wyniki. Spółka odnotowała 15 mln zł zysku netto, wobec 5,8 mln zł zysku przed rokiem. Dobrze prezentuje się także backlog. Według danych spółki, aktualny portfel zamówień grupy pomniejszony o sprzedaż przypadającą na konsorcjantów wynosi ok. 3,84 mld zł.

W centrum uwagi pozostaje Biomed-Lublin. Jego akcje drożeją o 4,9 proc. do 20,20 zł, czemu towarzyszą drugie najwyższe na rynku obroty.

Kolejną dobrą sesję zalicza Work Service. Akcje idą w górę o 10 proc. do 2,04 zł, przy 5. najwyższy obrotach na GPW. Spółce w dalszym ciągu pomagają informacje o nabyciu przez Gi International jej akcji stanowiących 29,8 proc. ogólnej liczby głosów, a także o powołaniu Thibault Lefebvre do zarządu spółki i powierzyła mu pełnienie funkcji prezesa zarządu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alior, BIOMEDLUB, jsw, Polimexms, Workserv)

 • 7 beneficjentów hossy w branży stalowej

  Spółki stalowe nieoczekiwanie znalazły się w centrum uwagi. Hossa na rynku surowcowym zafundowała im jeden z najlepszych kwartałów w historii i wywindowała ceny akcji. Zdaniem Jakuba Szkopka z BM mBanku, dobra passa producentów stali i wyrobów stalowych potrwa jeszcze przynajmniej do wakacji.

 • Obiecujący początek maja na GPW, w grze KGHM i Biomed-Lublin

  Pierwsza majowa sesja na GPW rozpoczęła się od lekkiego cofnięcia rynku. "Sell in may and go away"? Raczej nie tym razem! Warszawski parkiet może ostatnio nie zachwyca, ale perspektywy wciąż wyglądają dobrze, przez co obstawianie spadkowego scenariusza jest wysoce ryzykowne.

 • Biomed-Lublin planuje emisję 1,73 mln akcji na rzecz Ipopemy

  Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek w najbliższych dniach planuje podjąć uchwałę emisyjną, w ramach której zaoferuje 1 734 798 akcji nowej emisji na rzecz Ipopema Securities lub podmiot wskazany przez tę spółkę, po cenie 12,33 zł za sztukę.

 • Banki złapały zadyszkę, w grze CD Projekt, Alior i mBank

  Indeks dużych spółek od rana walczy, żeby pozostać na plusach i jednocześnie zanegować podażową wymowę wczorajszej sesji. Jeżeli to się uda to duża w tym zasługa będzie CD Projektu. Zaskakująco słabo w piątek radzą sobie banki. To powinien być ich dzień.

 • WIG20 błyszczy w Europie, mocne wzrosty na PGE, PKO BP i LPP

  Druga kolejna mocna sesja w Warszawie. Ponownie w grze jest energetyka i banki, wspierane przez LPP i PKN Orlen. WIG20 jest dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Cichym bohaterem jest jednak sWIG80, testujący poziomy nieoglądane od 2007 roku.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR