Nowe szczyty WIG20 już dziś?

Notowania kontraktów futures sugerują świetny początek dnia, ale zwracamy uwagę, że dobre nastroje wywołują także wzrost notowań surowców, w tym miedzi, która silnie drożeje w godzinach porannych i zaczyna niebezpiecznie zbliżać się do swoich maksimów.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Europejskie giełdy szybko oddały w poniedziałek niewielkie wzrosty z początku sesji, do południa stopniowo tracąc grunt w dwóch niezbyt gwałtownych falach spadkowych. Od tamtej pory było już tylko lepiej, ale nie wszędzie wystarczyło to, by ponownie wyjść nad kreskę. O 0,4 proc. wzrosło FTSE MiB, o 0,1 proc. IBEX, DAX, FTSE100 i CAC40 traciły 0,1-0,3 proc. Powody do zadowolenia na pewno mieliśmy natomiast w Warszawie. WIG20 w nienajlepszym otoczeniu zyskał imponujące 1,7 proc., mWIG40 0,9 proc., a sWIG80 0,5 proc. Wraz ze stabilizacją kursu złotego na GPW wydaje się powracać kapitał zagraniczny.

Najsilniej na główny indeks wpływała przeszło 6-proc. zwyżka Allegro, które po fałszywym piątkowym wybiciu w dół i naruszeniu poziomu 50 zł być może znalazło dno trendu spadkowego dzięki informacjom z ubiegłego tygodnia o zbliżającym się uruchomieniu sieci własnych paczkomatów. Ponad 4 proc. zyskiwały także Pekao i CD Projektu, a jedynym poważniejszym obciążeniem dla indeksu było LPP.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Indeksy amerykańskie zredukowały większość wieczornej przeceny, spadając odpowiednio o 0,3 proc. (S&P500) i 0,4 proc. (NASDAQ). Dzień nie obfitował w wydarzenia i można było odnieść wrażenie, że do ostrożności inwestorów skłaniały głównie weekendowe przeceny kryptowalut – wyraźnie taniała m.in. Tesla (800 tys. opcji put na akcje producenta samochodów zakupił fundusz Scion Michaela Burry’ego) i Coinbase. Jeżeli tak było, dziś nie widać powodu do zmartwień, na kontrowersyjnej klasie aktywów widać dziś silne wybicie w górę, w Azji widzimy ewidentny wzrost skłonności do ryzyka. Notowania kontraktów futures sugerują świetny początek dnia, ale zwracamy uwagę, że dobre nastroje wywołują także wzrost notowań surowców, w tym miedzi, która silnie drożeje w godzinach porannych i zaczyna niebezpiecznie zbliżać się do swoich maksimów. Dla GPW to na pewno nie problem, a WIG20 będzie miał dziś zapewne silne wsparcie KGHM, ale zbyt szybko osiągnięte nowe szczyty na surowcach zaczną być ponownie problemem dla USA i większości rynków zagranicznych.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 18 maja 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR