Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Nowy tydzień, te same problemy

Opublikowano: 2019-05-20 17:42:55

Omawiane walory: ,

Początek tygodnia nie prezentował się na europejskich giełdach najlepiej, większość indeksów zniżkowała o ponad 1 proc. Największy spadek zaliczył włoski FTSE MIB, który w momencie pisania komentarza traci 2,8 proc.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Na Półwyspie Apenińskim, po roku urzędowania obecnej koalicji Ligi oraz Ruchu 5 Gwiazd, pojawiają się wewnętrzne zgrzyty. Nie jest tajemnicą, że pomiędzy partiami od początku występowały duże różnice, a koalicja była traktowana w kategoriach „mniejszego zła”. Niemniej jednak, w ostatnich dniach napięcia miedzy Ligą oraz Ruchem 5 Gwiazd zaczęły uwidaczniać się na fali prowadzonej przez obie partie kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W obliczu wspomnianych napięć, w mediach coraz częściej pojawiają się spekulacje, jakoby przedwczesne wybory we Włoszech były scenariuszem wysoce prawdopodobnym.

O godzinie 17:00 niemiecki DAX tracił 1,5 proc., a francuski CAC40 1,4 proc. Tym samym, z ubiegłotygodniowego odbicia została wymazana już połowa ruchu. W Europie najsłabszym punktem pozostawał dziś sektor technologiczny – wpisanie Huawei przez administrację USA na „czarną listę” zaczyna uruchamiać wtórne efekty nałożonych sankcji. W weekend Google ogłosił, że w najbliższym czasie znacząco ograniczy współpracę z Huawei, co dla chińskiego koncernu może oznaczać istotne problemy w dalszym rozwoju oprogramowania swoich sprzętów.

W takim otoczeniu, zniżkom tradycyjnie nie mógł oprzeć się również polski parkiet. WIG20 zakończył poniedziałkową sesję ze spadkiem o 0,4 proc. Jednocześnie indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zamknęły dzień, tracąc odpowiednio 0,5 proc. oraz 0,6 proc. Wśród blue chipów, największą ujemną kontrybucją wniosły akcje CD Projektu, które na fali chwilowej niechęci do spółek technologicznych, zaliczyły spadek o 2,3 proc. Natomiast po drugiej stronie rynku znalazły się akcje Dino Polska, które po czwartkowej przecenie (decyzja sądu UE w sprawie podatku detalicznego), odrobiły w poniedziałek 4,3 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W obliczu pustego kalendarza makroekonomicznego, wydarzeniem dnia można nazwać wieczorne wystąpienie prezesa Fed, J. Powell’a. Tymczasem w wywiadzie udzielonym stacji CNBC, szef Fed w Atlancie, R. Bostic stwierdził, że „nie oczekuje by obniżki stóp były bliskie, z pewnością nie do września”. Rynek obecnie wycenia prawdopodobieństwo obniżki do końca trzeciego kwartału na poziomie 48 proc., z kolei do końca roku na poziomie 78 proc. Rynkowe oczekiwania są zatem sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Rezerwy Federalnej, która w tym roku nie planuje żadnych zmian. Z doświadczenia wiemy jednak, że ewentualne perturbacje rynkowe, czy też naciski ze strony prezydenta D. Trumpa mogą wspomniane „oficjalne stanowisko” w odpowiednim momencie złagodzić.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 20 maja 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CDPROJEKT, dinopl)

 • Pozytywne nastroje na GPW, inwestorzy czekają na Fed

  Ostatnia przed posiedzeniem Fed i Bożym Ciałem sesja na GPW upływa pod znakiem lekkich spadków. Nastroje wciąż jednak pozostają optymistyczne. Pytanie tylko, czy piątek nie przyniesie negatywnej weryfikacji wczorajszego optymizmu?

 • Michał Sołowow najbogatszym Polakiem, Leszek Czarnecki zamyka pierwszą setkę

  Tygodnik Wprost po raz 30 opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Drugi rok z rzędu największym majątkiem może pochwalić się Michał Sołowow, ale w zestawieniu pojawiły się również nowe nazwiska i znaczące zmiany pozycji.

 • Draghi dał impuls do wzrostów na GPW, CD Projekt zawraca z okolic 200 zł

  Jedna sugestia cięcia stóp procentowych przez ECB, jaka popłynęła z ust Mario Draghiego wystarczyła, żeby poranne spadki na giełdach zamieniły się we wzrosty. Niepewność co do wyników posiedzenia Fed jednak stanowi poważną przeszkodę w drodze do silnych zwyżek. Na GPW w centrum uwagi m.in. CD Projekt i Elektrobudowa.

 • Cyberpunk 2077 podbił serca dziennikarzy na E3

  CD Projekt pod względem marketingowym zmiótł konkurencję na targach E3. Keanu Reeves, wcielający się w jedną z postaci, nowy trailer fabularny oraz zamknięty pokaz gry dla dziennikarzy przyczyniły się do sukcesu spółki w Los Angeles. Postanowiliśmy przyjrzeć się jakie wrażenia wynieśli dziennikarze z pokazu Cyberpunka 2077.

 • Spokojna sesja na GPW, w centrum uwagi spółki telekomunikacyjne

  Inwestorzy ponownie mocniej zainteresowali się spółkami telekomunikacyjnymi, które pozytywnie wyróżniają się na tle pozostających w miejscu warszawskich indeksów. Kontynuowana jest też realizacja zysków na akcjach CD Projekt.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku