Obraz pandemii coraz bardziej niepewny

Piątkowa sesja przyniosła w Europie kontynuację niepewności związanej ze wzrostem obaw o wydłużenie restrykcji w wielu państwach do 2Q2021 w związku z wciąż poważną sytuacją pandemiczną i niewystarczającym tempem szczepień. Boris Johnson stwierdził, że w Wielkiej Brytanii ograniczenia mogą trwać aż do lata, a Angela Merkel zasugerowała, że szczepienia dla wszystkich chętnych nie będą możliwe w Niemczech przed jesienią.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Dane PMI były w dużej mierze neutralne – wskaźnik dla przemysłu w strefie euro spadł z 55,2 pkt. do 54,7 pkt., a dla usług z 46,4 pkt. do 45,0 pkt. Skala osłabienia była więc mniej więcej taka, jak spodziewana. Mimo to dzień kończył się spadkami od 0,2 proc. (DAX) do 1,5 proc. (FTSE MiB).

Trochę gruntu po dużej nerwowości w ostatnich dniach odzyskała natomiast Warszawa. WIG20 skorygował się o symboliczne 0,04 proc., mWIG40 wzrósł o 0,9 proc., a sWIG80 o 0,3 proc. Dynamika dyskusji o restrykcjach w kraju jest trochę inna niż w UE, w obliczu narastających protestów i poprawy danych COVID-owych narasta nadzieja na to, że rząd z początkiem lutego istotnie poluzuje ograniczenia. Sesję ratowali beneficjenci takiej sytuacji, wyróżniało się m.in. LPP (+5,4 proc.), najsłabiej wyglądał w WIG20 KGHM, spadający o 2,5 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W USA o 0,3 proc. spadł S&P500, 0,1 proc. nad kreską zamknął się NASDAQ. Sesja miała zerową wartość prognostyczną. Rynki azjatyckie zachowują się dziś bardzo pozytywnie, na co wpływ miał m.in. raport, że Chiny wyprzedziły USA w 2020 r. na czele listy państw, będących beneficjentem największych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (163 mld USD). Wprawdzie kontrakty futures ewidentnie sugerują w Europie odbicie po otwarciu, ale w ubiegłym tygodniu widzieliśmy sesje, gdy sentyment szybko się pogarszał po otwarciu rynku kasowego. Ryzykami pozostają m.in. możliwa rezygnacja G. Conte’go (chęć utworzenia nowego rządu w szerszej koalicji) i ewentualny napływ dalszych negatywnych informacji o szczepionkach (opóźnienia Pfizera i AstraZeneca w ich dostarczaniu wywołały w weekend falę oburzenia wśród polityków w UE). Dla odbioru całego tygodnia kluczowa i tak będzie środa, gdy rynek oceni raporty Apple, Facebooka i Tesli. W średnim terminie na zagadnienie numer jeden zaczyna wyrastać temat tego, w jakim tempie nowe, bardziej agresywne mutacje COVID rozprzestrzenią się na świecie, przede wszystkim w USA, gdzie wzrost tempa zachorowań może wywołać zupełnie inną reakcję niż za prezydentury Trumpa.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 25 stycznia 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR