Ogromna zmienność cen ropy

Omawiane walory: ,

Po kilku dniach relatywnej siły polskiego parkietu, dziś nadszedł dzień, w którym warszawskie blue chipy złapały wyraźną zadyszkę. WIG20 rozpoczął dzień podobnie jak pozostałe indeksy europejskie (na niewielkich minusach), jednak w kolejnych godzinach sesji sytuacja zaczęła stopniowo się pogarszać. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze zniżką o 1,1 proc. Kolor czerwony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,6 proc., a sWIG80 0,2 proc.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wśród małych i średnich spółek brylowały akcje Idea Banku oraz Getin Noble Banku. W wypadku pierwszej z wymienionych spółek opublikowano raport za drugi kwartał, który pokazał symboliczny zysk. Wczoraj też zarząd banku poinformował o dopuszczeniu do kolejnego etapu due dilligence funduszu typu private equity. Akcje Idea Banku oraz Getin Noble Banku podrożały dziś o 21 proc.

We wtorek w centrum uwagi niezmiennie pozostawał temat ropy naftowej. W odróżnieniu od poniedziałku, dziś w godzinach popołudniowych mogliśmy zaobserwować gwałtowny spadek ceny „czarnego złota”. Był to efekt publikacji raportu, zgodnie z którym ograniczenie produkcji wywołane weekendowymi atakami będzie krótsze niż pierwotnie oczekiwał rynek. News ten został opublikowany w raporcie Reutersa, w którym powoływano się na czołowe źródła saudyjskie – według najnowszych informacji, przerwa w dostawach ma potrwać tylko na przestrzeni od dwóch do trzech tygodni. Gwałtowna reakcja cen ropy (niedługo po publikacji raportu ceny WTI oraz Brent spadły o ponad 5 proc.) wydaje się być zrozumiała, gdyż niektóre doniesienia prasowe zakładały przestoje w produkcji sięgające nawet kilku miesięcy.

ropa, wti

Notowania ropy WTI.

Spośród opublikowanych dziś danych makro, warto zwrócić uwagę na dynamikę produkcji przemysłowej w USA, która w sierpniu wzrosła do 0,6 proc. m/m i okazała się być wyższa od prognoz zakładających 0,2 proc. m/m. Okazuje się zatem, że twarde dane póki co pozostają odporne na recesyjne sygnały w danych ankietowanych z przemysłu (ISM, PMI). Mocna pozycja konsumenta, wyższa od oczekiwań inflacja, silny rynek pracy – te czynniki sprawiają, że gdyby nie tematy handlowe, wrześniowa obniżka za oceanem byłaby mało prawdopodobna. Tymczasem rynek na chwilę obecną wycenia scenariusz cięcia głównej stopy o 25 p.b. na środowym posiedzeniu w okolicach 64 proc. – jest to znaczący spadek względem wycen sierpniowych, które przekraczały 90 proc. Wydaje się jednak, że Rezerwa Federalna nie odważy się na to, by „przeciwstawić się” oczekiwaniom inwestorów, które w ostatnim czasie nadawały ton retoryce płynącej ze strony Fed-u.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 17 września 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Getinoble, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR