Otmuchów zapowiada skokowy wzrost nakładów inwestycyjnych

Omawiane walory:

Cukiernicza spółka zamierza ukierunkować działania operacyjne i inwestycyjne na produkty śniadaniowe, batony i żelki. W latach 2016-2017 grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 40-60 mln zł, wobec niespełna 10 mln zł w 2015 r.

Zarząd ZPC Otmuchów zaktualizował strategię rozwoju. Celem strategicznym jest skokowa poprawa rentowności. Spółka chce tego dokonać przez wzrost i dywersyfikację sprzedaży realizowanej do głównych klientów w obszarze private label i B2B. Mowa jest także o wzroście poziomu innowacyjności – m.in. dopasowanie do nowych trendów żywieniowych oraz wzrost udziału eksportu w sprzedaży ogółem. Zarząd zamierza ukierunkować działania operacyjne i inwestycyjne w szczególności na produkcję produktów śniadaniowych, batonów i żelek. Według spółki, realizacja strategii w zaktualizowanej formie pozwoli na skupienie działalności wokół grupy produktów charakteryzujących się potencjałem wzrostowym oraz wysoką marżowością.

– W celu koncentracji działalności zarząd podejmie działania optymalizacyjne w zakresie posiadanych aktywów produkcyjnych. W konsekwencji powyższego, w obrębie grupy, możliwe będzie przeprowadzenie szeregu działań obejmujących dezinwestycje wybranych aktywów wytwórczych, co pozwoli skoncentrować posiadane zasoby na najbardziej perspektywicznych obszarach oraz uwolni środki finansowe na dalsze inwestycje w strategiczne grupy asortymentowe. Ostateczny zakres, skala oraz rodzaj dezinwestycji zależał będzie od czynników rynkowych w szczególności potencjalnego popytu na aktywa oraz możliwości uzyskania satysfakcjonujących cen za aktywa objęte procesem optymalizacji ich zarządzania. – czytamy w komunikacie.

Otmuchów przyznaje, że koncentracja na wskazanych powyżej grupach asortymentowych i związany z tym proces dezinwestycji umożliwią redukcję zadłużenia grupy przy jednoczesnym pozyskaniu finansowania na rozwój strategicznych obszarów działalności spółki. Wzrost przychodów ze sprzedaży produktów śniadaniowych, batonów i żelek wymagał będzie poniesienia dodatkowych inwestycji, które powiększą potencjał wytwórczy. W latach 2016-2017 grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 40-60 mln zł.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Otmuchowa

– Pozytywnie odbieramy aktualizację strategii i konsekwentne uniezależnianie się od głównego klienta oraz rozwój eksportu. Cele te zarząd komunikował już wcześniej i nie są niczym nowym. Informacją, która nie pojawiała się wcześniej jest poziom CAPEX-u. W 2015 r. grupa wydała na inwestycje 9,6 mln zł. W przypadku pełnej realizacji strategii CAPEX’16 zwiększyłby się trzykrotnie w stosunku do roku ubiegłego. – ocenia Dariusz Świniarski, analityk DM BPS.

Grupa Otmuchów pozyskała licencję na promowanie swoich produktów marką Angry Birds. (Fot. mat. prasowe spółki)

Grupa Otmuchów pozyskała licencję na promowanie swoich produktów marką Angry Birds. (Fot. mat. prasowe spółki)

Spółka ma za sobą trudny 2015 r., a we znaki dały się je zmiany w polityce zakupowej krajowych sieci handlowych oraz programy dywersyfikacji dostawców. Na wynikach odbiło się m.in. zmniejszenie obrotów z Biedronką. Rośnie natomiast udział eksportu. W zeszłym roku stanowił on 19 proc. w ogólnych przychodach wobec 14 proc. z 2014 r. W 2015 roku przychody grupy spadły o 13,5 proc. r/r do 241,9 mln zł. EBIT obniżył się o blisko połowę do 6,4 mln zł, a zysk netto obniżył się o 58 proc. do 3,8 mln zł. Dług netto spadł o 10,9 proc. r/r i wynosi 39 mln zł na koniec 2015 r., co daje wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie 2,2 wobec 1,8 rok wcześniej.

Dziś akcje Otmuchowa zachowują się dość spokojnie. W tym roku zyskały na wartości około 10 proc., a w skali ostatnich 12 miesięcy przecena sięga 31 proc.

wykres_otmuchow

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorzkie wyniki dołują kurs ZPC Otmuchów

  Cukiernicza spółka w wyniku odpisów wartości inwestycji wykazała dużą stratę. Lepiej wyglądają wyniki na działalności kontynuowanej, choć utrapieniem dla OTMUCHOWa są wysokie ceny surowców.

 • Fenomenalna passa mWIG40 trwa, w grze CD Projekt i Ursus

  Indeks giełdowych średniaków idzie jak burza i zalicza już siódmą wzrostową sesję z rzędu. W sumie od czerwcowego dołka, ustanowionego po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, kurs mWIG40 podskoczył o aż 18,5 proc.

 • 10 smakowitych spółek spożywczych na 2016 rok

  Po tłustym 2015 roku branży spożywczej grozi dieta z wysokich cen surowców oraz nowego podatku od supermarketów. StockWatch.pl sprawdził, którym producentom żywności uda się jednak obronić obfite dotychczasowe zyski w kolejnych kwartałach.

 • Maklerzy ostrzą sobie zęby na przecenione akcje Otmuchowa

  DM PKO BP przyciął cenę docelową akcji producenta słodyczy, ale mimo to nadal zakłada 15-proc. potencjał wzrostu. Analitycy liczą na odbicie wyników w 2016 r., a wśród argumentów wymieniają nowe kontrakty sprzedażowe oraz rozwój portfolio produktów brandowych.

 • 7 gorących spółek na rozkręcenie sezonu wynikowego

  Nabierający tempa sezon wyników za III kwartał odsuwa na dalszy plan tematy polityczne, tym bardziej że w najbliższych dniach na rynek trafi ponad setka sprawozdań. StockWatch.pl sprawdził najnowsze prognozy wyników dla najciekawszych spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR