StockWatch.pl

P. Krupa: Inwestorzy indywidualni to dla nas bardzo ważna grupa interesariuszy [RELACJA Z CZATU]

Omawiane walory:

Na czacie w StockWatch.pl z prezesem największej polskiej spółki windykacyjnej stawiło się grubo ponad 500 inwestorów. Podczas spotkania omówiono szczegóły rozpoczętej właśnie emisji obligacji i plany rozwoju grupy.

Gościem czwartkowego czatu w StockWatch.pl był Piotr Krupa, prezes największej polskiej spółki windykacyjnej. (Fot. Kruk)

Na ten moment czekali fani inwestowania w obligacje z całej Polski. W czwartek ruszyły zapisy na 5-letnie papiery Kruka. Branżowy gigant oferuje obligacje z oprocentowaniem WIBOR 3M plus 3,5 p.p. marży (5,22 proc. w pierwszym okresie odsetkowym). To druga emisja obligacji Kruka przeprowadzana w ramach programu o wartości 500 mln zł, dla którego prospekt wygasa w połowie kwietnia.

– Kruk od wielu lat pozyskuje finansowanie w formie zarówno kredytów bankowych, jak i obligacji. Uważamy, że najbardziej efektywny jest system opierający się na reinwestycjach, finansowaniu bankowym i obligacjach – chcemy go rozwijać w zależności od dostępności i warunków. Dziś rozpoczęły się zapisy w ofercie 5-letnich obligacji serii AG2 dla inwestorów indywidualnych – to dla nas bardzo ważna grupa interesariuszy – powiedział w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl Piotr Krupa, prezes Kruka.

Zapisy trwają do 5 lutego. Dzień później spółka przydzieli obligacje. Tym razem minimalny wolumen zapisu to 1 sztuka, czyli 100 zł. Przyjmowaniem zapisów zajmuje się konsorcjum dystrybucyjne: Dom Maklerski BDM, Ipopema Securities, Noble Securities oraz Copernicus Securities.

>> Zapis całego spotkania z prezesem Kruka, Piotrem Krupą znajdziesz tutaj

Podczas spotkania poruszono także kwestię zakończonego w grudniu ub.r. przeglądu opcji strategicznych. Przypomnijmy, że spółka windykacyjna rozważała dwa scenariusze: pozostanie na giełdzie lub pozyskanie inwestora finansowego i powrót do sektora prywatnego. Po przeprowadzeniu analizy zarząd wybrał jednak postanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

– Po niespełna ośmiu latach na giełdzie z pełnym przekonaniem również stwierdzam, że była to dobra decyzja. Pozyskaliśmy środki na rozwój i wspólnie zbudowaliśmy lidera branży w naszym regionie. Wyniki i tempo rozwoju Kruka w ciągu tych ośmiu lat zawsze przykuwały zainteresowanie inwestorów – nie tylko indywidualnych, ale również funduszy typu private equity. W ubiegłym roku postanowiliśmy sprawdzić, na ile to zainteresowanie mogłoby oznaczać dla Kruka wejście na jeszcze większą skalę działalności. Ze względu na nowe obowiązki informacyjne dla spółek giełdowych, musieliśmy formalnie poinformować o tym rynek. To był dla nas intensywny i bardzo wartościowy czas, który wykorzystaliśmy do przeanalizowania opcji strategicznych i wytyczenia kierunków dalszego rozwoju Kruka. – powiedział prezes Kruka.

Kolejnym gorącym tematem była sytuacja na rynku wierzytelności po aferze GetBack. Inwestorzy obecni na czacie chcieli wiedzieć, czy Kruk zamierza kupić portfele po upadłej spółce.

– Od kilku lat stale sygnalizujemy, że jesteśmy gotowi rozmawiać z każdym podmiotem, który chce sprzedać portfele wierzytelności – zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. (…) Proces musi być przy tym transparentny i dawać nam komfort w ocenie ryzyka – to wymaga wielomiesięcznej pracy i zaangażowania obu stron ewentualnej transakcji – powiedział Piotr Krupa.

Prezes Kruka przyznał, że upadek GetBacku znacząco zmniejszył konkurencję na rynku wierzytelności. Dzięki temu firma zamknęła miniony rok rekordową kwotą 1,4 mld zł nakładów, z czego 45 proc. przypadło na Polskę. Piotr Krupa dodał, że nawet przyszłe podwyżki stóp procentowych w Polsce nie muszą mieć negatywnego przełożenia na wyniki firmy.

– Jeżeli taki scenariusz się spełni, a stopy pójdą w górę, to oczywiście nasz koszt finansowania się zwiększy. Równocześnie podwyżka stóp będzie miała wpływ na sytuację gospodarczą konsumentów oraz innych firm, co może w efekcie zmienić jakość portfeli banków. Obserwowaliśmy już taką sytuację w latach 2007-2009 i później, która następnie tworzyła rynek podaży dla firm kupujących wierzytelności, a tym samym dla nas szansę rozwoju. – zaznaczył prezes firmy windykacyjnej.

>> Korekta w locie – omówienie sprawozdania finansowego Kruk po III kw. 2018 r.

Zapytany o najbliższe najważniejsze wyzwania dla spółki, prezes windykacyjnej firmy odpowiedział, że w bieżącym roku Kruk chce skoncentrować się głównie na efektywności operacyjnej.

– Chcemy w coraz większym stopniu opierać nasze operacje o automatyzację procesów, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Kruk powinien w większym stopniu korzystać z narzędzi wspierających poprawę efektywności. (…) W dłuższym terminie widzę Kruka jako aktywnego uczestnika trwającej rewolucji technologicznej – firmę nowoczesną i maksymalnie efektywną. – zapowiedział przedstawiciel grupy Kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com