PCC Exol skokowo poprawił zyski w III kwartale 2017 r.

Omawiane walory:

Inwestorzy ciepło przyjęli najnowszy raport dolnobrzeskiej spółki chemicznej. PCC Exol pochwalił się blisko 50-proc. wzrostem zysku netto oraz ponad 9-proc. przyrostem przychodów. W piątek po południu akcje spółki z grupy PCC rosną o 8,6 proc.

W III kwartale 2017 r. PCC Exol wypracował 6,69 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Wynik jest lepszy niż przed rokiem o 50 proc. Na poziomie EBIT spółka zwiększyła zysk z 7,5 mln zł do 10,14 mln zł. Z kolei skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 151,81 mln zł w III kw. 2017 r. wobec 138,7 mln zł rok wcześniej.

– W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, III kwartał 2017 roku zamknęliśmy wzrostami wyników. Przychody zwiększyły się o 9,5 proc. Grupa wypracowała także większe zyski, w tym zysk EBITDA wyższy o 26,1 proc. oraz o 47,7 proc. wyższy zysk netto. Marża na sprzedaży wartościowo wzrosła o 5,9 proc. Z kolei łącznie po trzech kwartałach bieżącego roku, mimo 18-proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży w tym okresie, na obu poziomach zysków odnotowaliśmy niższe wartości wobec porównywalnego okresu minionego roku. Zysk EBITDA spadł o 5 proc., a zysk netto o 11 proc. Marża na sprzedaży wartościowo zmniejszyła się o 3,4 proc. – czytamy w liście zarządu do akcjonariuszy.

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

W okresie I-III kw. 2017 r. spółka miała 15,15 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 16,94 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 476,79 mln zł w porównaniu z 404,59 mln zł rok wcześniej.

– Wpływ na wyniki grupy za tegoroczne trzy kwartały miała przede wszystkim wciąż trudna i dynamiczna sytuacja na rynku głównych surowców w całym tym okresie. Z jednej strony na rynku panowała niestabilna sytuacja cenowa oleju z ziaren palmowych, która nieznacznie się unormowała w III kwartale, przynosząc widoczną poprawę rentowności marży brutto na sprzedaży za III kwartał w odniesieniu do II kwartału br. Z drugiej strony w I półroczu notowania etylenu, bazowego składnika kluczowego dla surfaktantów surowca, jakim jest tlenek etylenu, utrzymywały się na dość wysokim poziomie, natomiast na przełomie II i III kwartału odnotowały okresowy spadek – czytamy dalej.

Marża na sprzedaży wyniosła 65,8 mln zł i była niższa o 2,3 mln zł w porównaniu do dziewięciu miesięcy 2016 r. PCC Exol podał w raporcie, że spadek zysku netto w I-III kw. jest konsekwencją niższego zysku EBITDA, który zamknął się na poziomie 32,4 mln zł.

– Należy jednak podkreślić, że w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. Grupa wygenerowała historycznie najwyższe wyniki, ustanawiając jednocześnie bardzo wysoką bazę porównawczą – czytamy także.

Zarząd podał, że w III kw. spółka rozwijała konsekwentnie portfolio produktowe, a podejmowane działania zaowocowały wzrostem przychodów ze sprzedaży, zarówno ilościowym, jak i wartościowym. W III kwartale br. spółka kontynuowała rozpoczęte projekty inwestycyjne w zakresie dwóch linii produkcyjnych na terenie parku przemysłowego w Brzegu Dolnym. Dzięki nim m.in. poszerzy portfolio o kolejne, specjalistyczne produkty. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom PCC Exol

– Wprowadziliśmy do sprzedaży kolejne produkty o specjalistycznych, a jednocześnie niszowych zastosowaniach przemysłowych, takich jak odtłuszczanie metali czy mycie w przemyśle spożywczym. Z myślą o producentach poliuretanów, zaimplementowaliśmy do skali produkcyjnej rozwiązania poprawiające parametry izolacji poliuretanowych. Udoskonalaliśmy produkty masowe o zastosowaniach kosmetycznych, poprawiając ich właściwości oddziaływania na skórę – czytamy także w liście.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie I-III kw. 2017 r. wyniósł 14,71 mln zł wobec 17,94 mln zł zysku rok wcześniej.

PCC Exol jest największym producentem środków powierzchniowo czynnych (surfaktantów) w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest jedynym producentem surfaktantów anionowych i niejonowych w Polsce. Od sierpnia 2012 r. akcje spółki są notowane na rynku podstawowym warszawskiej giełdy.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pccexol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR