Pekao: Wyniki sektora przedsiębiorstw będą poprawiać się w kolejnych kwartałach

Otoczenie makroekonomiczne powinno wspierać poprawę wyników sektora przedsiębiorstw w kolejnych kwartałach, wynika z raportu Banku Pekao 'Krajobraz po bitwie. Wyniki sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020 roku". Zdaniem autorów raportu, stopniowo powinna się poprawiać sytuacja eksporterów, którzy znacznie mocniej ucierpieli podczas gwałtownego spowolnienia w II kw. 2020 r.

gospodarka, przedsiębiorstwa, pekao, prognozy,

Pekao: Wyniki sektora przedsiębiorstw będą poprawiać się w kolejnych kwartałach

Bank Pekao spodziewa się płytszego spadku PKB w III kw. br. niż miało to miejsce w II kw. – o 1,5% r/r wobec -8,2% r/r zanotowanego w II kw.

– W mijającym kwartale firmy dość szybko złapały ponownie oddech. Według naszych szacunków, PKB kraju wzrośnie aż o ok. 8 proc. kw/kw (po odsezonowaniu). W kolejnym kwartale spodziewamy się już spowolnienia obserwowanego ożywienia i stopniowego powrotu do ścieżki długookresowego trendu. Motorem wzrostu w najbliższych kwartałach pozostanie konsumpcja. Sytuacja na rynku pracy jest znacznie lepsza niż można się było tego spodziewać, co w najbliższym okresie powinno wspierać wydatki gospodarstw domowych. Głównym wyzwaniem pozostaną natomiast inwestycje firm, które aż do końca bieżącego roku notować będą prawdopodobnie coraz głębsze, rekordowe spadki r/r – czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślili, że czynniki, które mocno ciążyły w minionym półroczu na wyniku z działalności finansowej, mogą w kolejnych okresach zacząć działać ponownie na jego korzyść.

– Zagregowane dane o zmianach r/r wpływów klientów na rachunki Banku Pekao w ujęciu branżowym, dają dodatkowy obraz ożywienia koniunktury w różnych obszarach polskiej gospodarki w ostatnich miesiącach. Widać je m.in. w najsilniej dotkniętych branżach przetwórstwa, gdzie spadek wpływów w sierpniu był już wyraźnie słabszy niż w poprzednich miesiącach. Podobną tendencję można było zaobserwować w najbardziej dotkniętych restrykcjami sektorach usługowych, a także np. w rolnictwie. W handlu i naprawach sierpień okazał się być już miesiącem wzrostowym, podczas gdy o lekkiej ‚zadyszce’ można mówić w odniesieniu do branż wytwarzających kluczowe dobra pierwszej potrzeby oraz sektora użyteczności publicznej – czytamy w raporcie.

Niezmiennie na ścieżce dynamicznego wzrostu pozostają zaś obroty firm działających w sektorach usługowych nie dotkniętych bezpośrednio restrykcjami.

Autorzy wskazują, że o ile z dużą dozą pewności można założyć wyraźne odbicie przychodów firm, o tyle sporą niewiadomą pozostaje jednak strona kosztowa ich działalności, a tym samym jej wpływ na ostateczne wyniki firm w bieżącym półroczu.

– Czynniki, które łagodziły negatywne skutki kryzysu w II kw. 2020, tym razem mogą wywierać coraz silniejszą presję na niektóre pozycje kosztowe. Stopniowa poprawa sytuacji makroekonomicznej oznacza potencjalny wzrost notowań wielu surowców – czytamy dalej.

– Polskie przedsiębiorstwa poradziły sobie nad wyraz dobrze w sytuacji, na którą nikt nie był w stanie się przygotować. Pomogła mniejsza skala recesji niż na Zachodzie, dość elastyczne dostosowania po stronie kosztowej firm, ale też znaczne – w relacji do skali działalności – wsparcie finansowe państwa, widoczne już w wynikach drugiego kwartału. Wszystko to zadziałało stabilizująco na sytuację krajowych podmiotów w pierwszej, krytycznej fazie kryzysu, co być może pomoże uniknąć kulminacji problemów w kolejnych okresach. Tym bardziej, że w mijającym właśnie kwartale obserwujemy ożywienie gospodarcze, którego motorem napędowym jest rosnąca konsumpcja oraz odradzający się eksport. Jeżeli taki stan rzeczy będzie utrzymywał się również na jesieni, będziemy mogli mówić o realnym wychodzeniu z kryzysu – powiedział główny ekonomista Pekao Ernest Pytlarczyk.

– Przedstawione dane jedynie potwierdzają tezę, że oddziaływanie kryzysu ma charakter punktowy i w różnym stopniu dotyka różne branże, a często bardzo odmienna jest również ich ścieżka wychodzenia z dekoniunktury – podsumowano.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR